سایت فتوکده

اسهال خونی در اصفهان و شهرکرد

اسهال خونی در اصفهان و شهرکرد,بیماری شیگلوزیس در اصفهان,تب و اسهال در شهرکرد

esf-virous-sh-photokade.

اسهال خونی در اصفهان و شهرکرد       . . . shiqellosis

.

.

بیماری شیگلوزیس در اصفهان و شهرکرد در سایت فتوکده : https://photokade.com

.

سایت فتوکده : سایتی برای همه سلیقه ها

.

.

یک روز از این اتفاق می‌گذرد و حالا آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان سیدالشهدا شهرستان سمیرم با علائم بیماری “شیگلوزیس” به بیش از 100 نفر رسیده است، از طرفی نگرانی ها در نزد مسئولین بهداشت و درمان سمیرم و مردم این شهرستان افزایش پیدا کرده است
 .

فروردین ماه بود که خبر رسید در بیمارستان “سیدالشهداء” شهرستان سمیرم تعدادی بیمار با علائمی مشابه بستری شده‌اند، بررسی های اولیه از سوی پزشکان انجام شد، تشخیص بیماری به نام “شیکلوزیس” بود، بیماری با علائم اسهال و استفراغ شدید همراه با خون.
شایعات آغاز شد و هر لحظه خبری از این اتفاق به گوش رسید. در میان مردم زبان به زبان و در فضای مجازی دست به دست شد، “آب اصفهان” آلوده است، شایعه ای که با گذشت زمان فضا را ملتهب تر می‌کرد، و حالا در فکر بیشت مردم، «نکند ما هم به این بیماری مبتلا شویم».
.
رئیس شبکه بهداشت شهرستان سمیرم که گویی شایعات را شنیده است، به گفتگو با رسانه ها می پردازد. دکتر حسین خاکباز به ایمنا می‌گوید: با توجه به شیوع بیماری اسهال و استفراغ از صبح روز یکشنبه در بین مردم و شایعات مبنی بر آلوده بودن آب این موضوع را تکذیب می کنیم.
یک روز از این اتفاق می‌گذرد و حالا آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان سیدالشهدا شهرستان سمیرم با علائم بیماری “شیگلوزیس” به بیش از 100 نفر رسیده است، از طرفی نگرانی ها در نزد مسئولین بهداشت و درمان سمیرم

 .اسهال خونی در اصفهان و شهرکرد,بیماری شیگلوزیس در اصفهان,تب و اسهال در شهرکرد و اصفهان,آلودگًی آب اصفهان و شهرکرد,بیماری ویروسی در اصفهان,ویروس ناشناخته  .
هیچ یک از این بیماری ها صحت نداشته و تنها یک ویروس ساده التهاب روده باعث بروز این بیماری شده است و اعلام این شایعات باعث به مخاطره افتادن امنیت روانی شهروندان شده است
 .

و مردم این شهرستان افزایش پیدا کرده است. خبرنگار ما برای دومین بار به سراغ رئیس شبکه بهداشت و درمان سمیرم می‌رود. دکتر خاکبار که اینبار خطر شیوع یک بیماری ویروسی را در شهرستان بیشتر احساس می‌کند، به او می‌گوید: تیم معاونت درمان استان برای بررسی بیش‌تر بیماری و تشخیص نهایی در حال اعزام به سمیرم است. خاکباز در ادامه از مردم سمیرم درخواست می‌کند از مصرف هرگونه آب آشامیدنی و غیر بهداشتی همچنین سبزیجات، کاهو و غذاهای غیر بهداشتی به شدت خودداری کنند.اهمیت مسئله تا جایی است که محمد حسین نصرتی فرماندار سمیرم به گفتگو با رسانه‌ها در این زمینه می‌پردازد. او به ایمنا می‌گوید: هیچ نگرانی در مورد بیماری شایع شده چند روز اخیر وجود ندارد و تمام شرایط تحت کنترل است و

 .
رای پیگیری وضعیت این بیماری در شهرستان اصفهان روز گذشته سری به یکی از آزمایشگاه‌های مرکز شهر زدیم، در گفتگویی که با سوپروایزر این مرکز آزمایشگاهی داشتیم، مطلع شدیم که بیش از 5 نفر با این علائم برای انجام آزمایشات به این مرکز مراجعه کرده اند
 .

این بیماری یک “ویروس ساده التهاب روده” است.
نصرتی ادامه می‌دهد: هیچ یک از این بیماری ها صحت نداشته و تنها یک ویروس ساده التهاب روده باعث بروز این بیماری شده است و اعلام این شایعات باعث به مخاطره افتادن امنیت روانی شهروندان شده است.
فرماندار سمیرم می‌گوید: موارد مشابه در شهرستان های شهرضا، دهاقان و اصفهان گزارش شده است که هیچ انعکاس خبری نداشته است.
.
این ادعای نصرتی را با فاصله یک روز یعنی اول اردیبهشت‌ماه حجت الله تنهایی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرضا تاکید می‌کند و می‌گوید: موارد محدود ناشی از اسهال و استفراغ ارجاعی به بیمارستان امیرالمومنین شهرضا مداوا شده و جای نگرانی وجود ندارد.
برای پیگیری وضعیت این بیماری در شهرستان اصفهان روز گذشته سری به یکی از آزمایشگاه‌های مرکز شهر زدیم، در گفتگویی که با سوپروایزر این مرکز آزمایشگاهی داشتیم، مطلع شدیم که بیش از 5 نفر با این علائم برای انجام آزمایشات به این مرکز مراجعه کرده اند.
سوپروایزر این مرکز آزمایشگاهی به ما در خصوص این بیماری می‌گوید: از افراد مراجعه کننده تست مدفوع گرفته شده است و نتیجه آن هنوز مشخص

 .
این شایعه درحالی در میان مردم و فضای مجازی می‌چرخد که غلامرضا اصغری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با نادرست خواندن برخی شایعات در مورد آلودگی آب اصفهان می‌گوید: بیماری تب و اسهال شایع شده در تعدادی از شهرستانهای استان نوعی “بیماری فصل گرماست”
 .

نیست.
در این میان نباید گذشت از نقش فضای مجازی در اطلاع رسانی و البته شایعه پراکنی! علیرغم اعلام مسئولان بهداشت و درمان شهرستان سمیرم و شهرضا مبنی بر سالم بودن آب، باز هم شاهد اطلاعیه هایی در فضای مجازی بودیم. «سلام دوستان اصفهانی، آب شهرکرد و اصفهان به انگل کشنده آلوده شده است و کشته داده،آب را حتما بجوشانید و بعد بخورید، امروز در بیمارستان جلسه بوده و اعلام کرده اند، آب آلوده به انگل آمیب عامل اسهال خونی شدید…».
این شایعه درحالی در میان مردم و فضای مجازی می‌چرخد که غلامرضا اصغری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با نادرست خواندن برخی شایعات در مورد آلودگی آب اصفهان می‌گوید: بیماری تب و اسهال شایع شده در تعدادی از شهرستانهای استان نوعی “بیماری فصل گرماست”.

.
اسهال خونی در اصفهان و شهرکرد,بیماری شیگلوزیس در اصفهان,تب و اسهال در شهرکرد و اصفهان,آلودگًی آب اصفهان و شهرکرد,بیماری ویروسی در اصفهان,ویروس ناشناخته.
وی ادامه می‌دهد با نمونه گیری های انجام شده از آب آشامیدنی همه شهرستانهای استان، سالم بودن آن تایید شد.
اصغری با بیان اینکه نوع آلودگی در این بیماری مشخص شده است آن را دو نوع شامل اسهال آمیبی و شیگلوزیس یعنی بیماری ناشی از باکتری شیگلا اعلام و اضافه می‌کند: ما در حال بررسی چگونگی شیوع این بیماری در بین مردم هستیم.

 .
علیرغم اظهارات صریح دکتر اصغری در این خصوص، باز هم شاهد اطلاعیه‌ای دیگر در فضای مجازی هستیم، این بار به نقل از پرستاری در یکی از بیمارستان های اصفهان: «آب آلوده است، پرستار اورژانس یکی از بیمارستان‌های اصفهان گفت، آب را بجوشانید و مصرف کنید، آب معدنی هم چندان تاثیری ندارد»
 .

علیرغم اظهارات صریح  دکتر اصغری در این خصوص، باز هم شاهد اطلاعیه‌ای دیگر در فضای مجازی هستیم، این بار به نقل از پرستاری در یکی از بیمارستان های اصفهان: «آب آلوده است، پرستار اورژانس یکی از بیمارستان‌های اصفهان گفت، آب را بجوشانید و مصرف کنید، آب معدنی هم چندان تاثیری ندارد».

.
حالا که در چهارمین روز از انتشار خبر شیوع بیماری شیگلوزیس در چندین شهرستان استان اصفهان هستیم، معمای این بیماری همچنان حل نشده باقی مانده است، فرماندار سمیرم صحبت از التهاب روده‌ای می کند، روسای شبکه‌های بهداشت و درمان شهرستان‌های سمیرم و شهرضا هم بیماری را “شیگلوزیس” اعلام می‌کنند و دکتر اصغری رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم آن را بیماری مختص فصل گرما می داند که زودتر از زمان مقرر اتفاق افتاده است. اما در این میان همه مسئولین حوزه سلامت استان در یک اظهار نظر مشترک اعلام می‌کنند که آب هیچ آلودگی ندارد و سلامت آن اثبات شده است.

.
از طرفی آلودگی آب که همواره در اصفهان بحث روی آن زیاد بوده است

همچنان در فضای مجازی علت اصلی ابتلا به این بیماری است که برای آن چندین نام وجود دارد!

.اسهال خونی در اصفهان و شهرکرد,بیماری شیگلوزیس در اصفهان,تب و اسهال در شهرکرد و اصفهان,آلودگًی آب اصفهان و شهرکرد,بیماری ویروسی در اصفهان,ویروس ناشناخته
.
حال باید دید سیستم بهداشت و درمان استان اصفهان که درست همزمان با هفته سلامت با شعار “امنیت غذایی از مزرعه تا سفره!” با ویروس وقت‌نشناس مجهول الهویه روبرو شده است، در این آزمون موفق خواهد بود و یا اینکه ….

.


.

.

اسهال خونی در اصفهان و شهرکرد,بیماری شیگلوزیس در اصفهان,تب و اسهال در شهرکرد و اصفهان,آلودگی آب اصفهان و شهرکرد,بیماری ویروسی در اصفهان,ویروس ناشناخته

این مطلب کامل بود ؟ 1 0

مطالب پیشنهادی
نظــرات کاربران