سایت فتوکده

انشا درباره شب یلدا برای دانش آموزان (متوسطه) + مقدمه

.انشا درباره شب یلدا برای دانش آموزان (متوسطه) + مقدمه

 

  انشا درباره شب یلدا

 


 
سایت فتوکده : سایتی برای همه
 
 

انشا درباره شب یلدا برای دانش آموزان (متوسطه) + مقدمه

 

 

انشا یکی از فنون آموزشی برای گسترده کردن دایره کلمات دانش آموزان و کمک به فن بیان و نوشتاری آنهاست که همواره نیاز به کمک و راهنمایی برای نوشتن دارند

 

در این مطلب نمونه انشا شب یلدا مقطع متوسطه را می خوانید، سعی کنید کپی نکرده و فقط با الگو برداری بتوانید انشای خود را بنویسید

 

انشا شب یلدا مقطع متوسطه با مقدمه

 

بنام خدا

 

موضوع : انشاء درباره شب یلدا

 

مقدمه : بلندترین شب سال برای مناطق واقع در نیمکره شمالی زمین، چله یا شب یلدا است. عبور از شب یلدا مصادف با شروع اولین روز زمستان در دی ماه می باشد.

 

این شب در ایران با جشن و شادی همراه است

 

شروع انشا : با آغاز پاییز هر چه از خط استوا به سمت عرضهای بالای جغرافیایی و قطب شمال پیش می رویم از طول زمان روز در شبانه روز کاسته و بر طول شب افزوده می شود تا اینکه، در آخرین شب پاییز و اولین روز زمستان، طول مدت شب و تاریکی به حداکثر مقدار خود می رسد.

 

نکته جالب اینکه هر چه به عرضهای بالاتر می رویم به شکل منظم بر طول ساعات شب، در شب یلدای ما ایرانی ها افزوده می شود و در کشورهای حوالی مدار 66 درجه عرض جغرافیایی شمالی، یعنی کشورهای اسکاندیناوی و …24 ساعت کامل شب می باشد و روزی به معنای واقعی وجود ندارد.

 

واژه یلدا به معنای زایش و زاد یا همان تولد می باشد و براساس باورهای قدیمی ایرانیان، شروعی بر طولانی تر شدن روزها است که زایش خورشید و زایش مهر نامیده اند.

 

ما ایرانیان هر سال این شب را جشن می گیریم و با دورهمی و شب نشینی خانوادگی، به پیشواز فصل زمستان می رویم.

 

در سنت باستان، یلدا شبی بزرگ و ارزشمند است

 

که شیرینی لبخندهای زیبای کنار هم بودن خود را، به مهربانی نگاههای بزرگانی می دهند که سرشار از ترنم عشق و لبریز از تبسم آینده هستند. با عاشقانه های روزهای آخر پاییز دوباره لبریز می شویم از شبی پر نور و پر امید، از یلدا.

 

یلدا معمای هستی است از یک دقیقه ای که شبی ساده را یلدا کرد و ماندگار ساخت.

 

یلدا قدر دقیقه ای است که می توان منزلت با هم بودن را درک کرد، حتی برای دقیقه ای بیشتر. دقیقه ای بیشتربرای بودن، ماندن و یک دل شدن.در کنار هم بودن را سرشار سازیم از خنده های هندوانه ای و دان کردن انارهای سرخ محبت و دیداری نو در کاسه های انتظار چشم های مادران و پدران چشم به راه.

 

از نگاه عشاق، یلدا شب ولادت الهه مهربانی است و غلبه او بر اهریمن سرسخت وجودمان است که دوباره بذر امید و مهربانی، بذر دیدار و وصلت را در جانها می کارد و شبی خاطره انگیز را برایمان رقم می زند.

 

در پایان برای تک تک شما شبی یلدایی پرستاره و روزهایی پر فروغ را آرزومندم.

 

متن انشا درمورد شب یلدا برای ابتدایی

 

انشا شب یلدا مقطع متوسطه | سایت فتوکده

این مطلب مفید بود؟ 113 52
مطالب پیشنهادی
نظــرات کاربران