خواص ازگیل + ۲۱ خاصیت دارویی ازگیل برای سلامتی

خواص ازگیل برای کبد دیابت و قند خون و کلسترول

خواص ازگیل با عکس این میوه خاصیت دارویی ازگیل برای سلامتی خواص ازگیل برای کبد و دیابت چیست ازگیل چه خواصی دارد را در سایت فتوکده می خوانید

خواص ازگیل

ازگیل میوه ای به شکل گلابی بوده و اندکی از آلو بزرگ تر می باشد و رنگ آن زرد تا نارنجی بوده و گوشت ازگیل مزه تند و دلچسبی دارد.

از خواص ازگیل می توان به توانایی پیشگیری از سرطان، دیابت، تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش سطح کلسترول، کاهش فشار خون اشاره نمود.

میوه و برگ ازگیل دارای پکتین، ویتامین C، A و ویتامین های گروه B را نیز دارد در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر می باشد و می تواند بیماری های کلیوی را رفع کرده و بدن را سم زدایی کند و غنی از انواع مواد مغذی می باشد.

خواص ازگیل برای کبد و دیابت و کلیه ها

خاصیت ازگیل برای زنان و مردان

ازگیل چه خواصی دارد

تقویت سیستم ایمنی بدن

ازگیل سرشار از انواع ویتامین هایی مفید برای بدن بوده و یکی از ویتامین های موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن ویتامین C می باشد. ویتامین C باعث افزایش تولید گلبول های سفید خون شده که اولین خط دفاعی در بدن می باشد.

تنظیم سیستم گردش خون

ازگیل سرشار از آهن بوده و ماده در گلبول های قرمز باعث افزایش هموگلوبین خون می شود. هموگلوبین باعث حمل گلبول های اکسیژن دار شده و گردش خون در رگ ها را افزایش می شود.

خاصیت ازگیل برای کلسترول

کلسترول از انواع مولکول های چربی بوده و افرادی که چای یا میوه ازگیل مصرف می کنند، به طور مستقیم باعث کاهش سطح کلسترول و کنترل آن در بدن خود می شوند.

کاهش خطر ابتلا به سرطان

ازگیل دارای چندین آنتی اکسیدان قوی بوده که باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد در بدن می شود.

رادیکال های آزاد محصول جانبی متابولیسم سلولی بوده و چای ازگیل باعث کاهش خطر ابتلا سرطان دهان و ریه می شود.

بهبود گوارش

ازگیل محتوی نوع خاصی از فیبر رژیمی به نام پکتین بوده که باعث بهبود روند گوارش می شود. فیبر رژیمی موجب کاهش التهاب در بیماری های یبوست، اسهال و نفخ می شود.

کاهش فشار خون

پتاسیم موجود در ازگیل می تواند باعث انبساط عروق در سیستم قلبی عروقی شود. پتاسیم کشیدگی و فشار رگ ها را پایین آورده و با این کار فشار خون را در رگ ها را نیز کاهش می دهد.

تسکین سیستم تنفسی

چای ازگیل برای درمان سرما خوردگی و عفونت های تنفسی موثر بوده و به عنوان یک خلط آور به کار می رود، ازگیل را می توان به صورت نوشیدنی یا غرغره کردن استفاده کرد، این کار باعث سرفه و خروج خلط از گلو می شود.

خواص ازگیل برای دیابت

قند خون در کسانی که به طور مستمر از چای ازگیل استفاده می کنند، کاهش پیدا می کند.

ترکیبات خاصی که در ازگیل وجود دارد می تواند سطح گلوکز و انسولین را تنظیم کرده و از ابتلا به دیابت پیشگیری کند.

خاصیت ازگیل برای استخوان ها

با بالا رفتن سن افراد، مواد معدنی موجود در استخوان ها تراکم خود را از دست داده و منجر به پوکی استخوان ها می شود. مصرف ازگیل از کاهش تراکم استخوان ها در بدن جلوگیری می کند.

جلوگیری از بیماری های قلبی

فیبری که در ازگیل وجود دارد دارای خواص فیزیولوژیکی زیادی برای بدن می باشد.

این فیبر به حفظ آب و چربی بدن کمک کرده و همچنین مصرف آن از بیماری های مرتبط با اختلالات قلبی و عروقی جلوگیری می کند.

آیا می دانید ازگیل چه خواصی دارد ؟

ازگیل چه خواصی دارد خواص ازگیل برای کبد و دیابت

مبارزه با یبوست

فیبر رژیمی موجود در ازگیل نقش مهمی در مبارزه با یبوست ایفا می کند.

این فیبر اسهال آور طبیعی بوده که باعث مهار مایعات حبس شده می شود. فیبر رژیمی به فرآیند دفع سرعت بخشیده و باعث کاهش زمان انتقال روده ای می شود.

خاصیت ازگیل برای لاغری

ازگیل دارای کالری پایین بوده و کالری هر بخش آن تقریبا ۴۰ می باشد.

فیبر باعث کاهش جذب چربی شده و به دلیل وجود فیبر محلول در ازگیل باید به آرامی آن را بجوید، این کار باعث کاهش استرس و اضطراب می شود.

افزایش رشد

ویتامین های موجود در ازگیل مملو از ویتامین A و C می باشد.

این ویتامین ها برای رشد و ترمیم بافت های بدن ضروری هستند. همچنین، به ثابت نگه داشتن سطح آهن برای تولید هموگلوبین و پروتئین کمک می کند.

بازسازی بافت سلولی

ازگیل سرشار از آنتی اکسیدان ها بوده و می تواند از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد حفاظت کند. رادیکال های آزاد موجب آسیب به DNA و قسمت هایی از سلول ها می شود.

حفظ تعادل بدن

از مواد تشکیل دهنده ازگیل پتاسیم بوده و این ماده معدنی باعث حفظ تعادل آب در بدن می شود و همچنین باعث افزایش رشد سلولی و عملکرد صحیح استخوان ها و سیستم عصبی می شود.

آبرسانی به بدن

بیشترین قسمت تشکیل دهنده ازگیل مانند باقی میوه ها، آب است.

به دلیل وجود آب زیاد در ازگیل، مصرف این میوه در فصل بهار و تابستان توصیه می شود، زیرا آب دفعی از بدن در این فصل ها زیاد می باشد.

خواص ازگیل برای کبد

ویتامین b17 موجود در برگ این مویه با اختلالات کبدی مبارزه می کند و به حذف سموم کبدی منجر می باشد، همچنین این برگ ها اسهال، تورم و حالت های افسردگی را برطرف می کند

افزایش انرژی بدن

ازگیل محتوی کربوهیدرات بوده و تقریبا یک چهارم ازگیل از کربوهیدرات می باشد.

کربوهیدرات باعث تولید انرژِی در بدن می شود زیرا تبدیل به گلوکز شده و به سلول ها، بافت ها و اندام های مختلف بدن منتقل می شود.

سرشار از آنتی اکسیدان

ازگیل مملو از فلاونوئید و فنولیک اسید می باشد که به عنوان مهم ترین آنتی اکسیدان هستند.

ازگیل حاوی ترکیبات فنلی بوده که به پلی فنل تبدیل می شوند و پلی فنل ها آنزیم های آنتی اکسیدانی تولید می کنند.

خاصیت ازگیل برای کلیه

ازگیل سرشار از آب مولکولی بوده و باعث سم زدایی بدن می شود.

استفاده مستمر از ازگیل باعث تسهیل دفع ادرار و از بین بردن سنگ های کلیوی می شود. اصلی ترین ویژگی ازگیل از بین بردن مشکلات کلیوی می باشد.

درمان التهاب روده ای

پوست ازگیل را گرفته و هسته هایش را از آن جدا کنید و باقی میوه را با شیر ترکیب کرده و بعد مصرف کنید. مصرف این ترکیب باعث می شود التهاب های روده درمان شوند.

خواص ازگیل برای کبد و دیابت | سایت فتوکده

شما هم بخوانید