روش های ترک سیگار | ۲۳ راهکار ترک سیگار سریع

ترک سیگار در منزل با روش های علمی

روش های ترک سیگار در منزل راهکار ترک سیگار سریع راههای ترک سیگار همسرم بهترین روش ترک سیگار در خانه را در سایت فتوکده می خوانید

روش های ترک سیگار

سیگار کشیدن یکی از عادت های بسیار مضر انسان و ضد سلامتی می باشد، استعمال سیگار به دلیل نیکوتین موجود، بدن فرد را دچار اعتیاد کرده و از همین رو ترک آن پروسه راحتی نیست.

در واقع به دنبال مصرف سیگار وابستگی شدیدی در بدن فرد به نیکوتین به وجود می آید و نبود آن فرد را دچار اختلال می کند که باید با اصول علمی به ترک آن اقدام کنید

سلامت خود و عزیزانتان را جدی بگیرید !

راههای ترک سیگار در منزل

راهکار ترک سیگار

یادآوری مضرات و مطالعه

ترک سیگار فواید زیادی دارد. خوب است بدانید که تنها پس از بیست دقیقه، ضربان قلب و فشار خون به حالت عادی خود بازمی گردد

یک روز بعد نیز سطح مونوکسید کربن خون حالت نرمال به خود می گیرد. دو روز بعد اما، قدرت چشایی و بویایی افزایش می یابد. اما بهبود عملکرد ریه، قلب و سایر بخش ها به چند هفته زمان نیاز دارد.

پس هر چه جلوتر بروید، بیشتر احساس سلامتی و شادابی خواهید داشت.

زمان مناسب

زمانی را برای ترک سیگار انتخاب کنید که محیط اطراف شما در آرام ترین وضعیت خود باشد و البته شما نیز سرحال باشید تا به بهانه های مختلف سراغ سیگار نروید

مراجعه به متخصص یا مشاور

به دلیل ایجاد وابستگی شدید در بدن به نیکوتین، بهتر است ترک آن زیر نظر یک متخصص باشد. این مورد برای افرادی که به مدت طولانی سیگار استعمال می کنند ضروری تر است.

در اینصورت بر اساس شرایط فرد، ممکن است پزشک از داروهای التیام بخش و مسکن استفاده کند، اگر علاقه ای به این مرحله ندارید باید اراده قوی داشته باشید

اراده قوی

ترک سیگار بدون یک اراده قوی امکان پذیر نیست بدخلقی و پرخاشگری در این دوره، امری عادی است و نباید در اراده و عزم شما خدشه ای ایجاد کند

دلیل این بدخلقی ها، نرسیدن نیکوتین به بدن است که می توان با مصرف داروهای تجویزی پزشک، از میزان آن کاست.

روحیه بالا

تاثیر روحیه بالا در ترک سیگار را نادیده نگیرید. خانواده، اطرافیان و دوستان در روحیه دادن به افراد، نقش زیادی دارند.

مشخص کردن تاریخ ترک و امضا

برای ایجاد انگیزه در خود جهت ترک سیگار، قراردادی مبنی بر تاریخ ترک سیگار برای خود تنظیم کرده و آن را امضا کنید و در این امر امضای یک شاهد مشوق نیز زیر آن قرارداد حتما باشد تا در عمل به آن راغب تر شوید.

راههای ترک سیگار در آرامش

در بسیاری از موارد، افراد سیگاری علت استفاده خود را استرس و اضطراب در زندگی عنوان می کنند. پس با آرام کردن شرایط محیطی، این بهانه را از خود بگیرید.

ترک سیگار را در شرایطی آرام آغاز کنید.

سرگرم کردن خود

در ایامی که در ترک سیگار هستید خود را با انواع کارها مشغول کرده و خود را بیکار نگذارید. گل کاری، باغبانی، کارهای نرم افزاری، کامپیوتری و …

اوقات فراغت را جدی بگیرید

اوقات فراقت خود را با کارهای مختلف پر کنید.

مثلا می توانید گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب، گردش در طبیعت، پیاده روی، مسافرت، ماساژدرمانی و … را در برنامه خود گنجانده و از آنها لذت ببرید.

ورزش کردن

ورزش و دخانیات دشمن یکدیگر هستند.

هر اندازه که به یکی از این موارد توجه بیشتری داشته باشید، از دیگری دورتر می شوید. پس بدن خود را با ورزش برای ترک سیگار، آماده تر کنید.

نا امیدی هرگز

ممکن است یک فرد سیگاری، چندین بار اقدام به ترک کند و چندین بار در این مسیر با شکست روبرو شود. اصلا جای نگرانی وجود ندارد.

به جای نگرانی، نقطه ضعف خود را یافته و با انگیزه و انرژی بیشتر اقدام کنید.

ترک سیگار در منزل با تغذیه خوب

در زمان ترک سیگار، به تغذیه توجه بیشتری کنید. زیرا بدن دچار ضعف شده و حتی گاهی فرد به مکمل ها نیاز پیدا می کند.

برنامه خوب غذایی، برنامه ای است که دارای مقدار زیادی میوه، سبزی و مواد پروتئینی باشد. رژیم غذایی را کنار بگذارید. زیرا در این زمان، بیش از هر وقت دیگری به غذای کافی و مقوی نیاز دارید.

مدیریت زمان ترک

می توانید برای مدیریت زمان سپری شده از اپلیکیشن هایی موبایلی استفاده کنید.

این برنامه ها حتی در مورد صرفه جویی های انجام شده در زمینه توقف خرید سیگار نیز اطلاعات خوبی به شما می دهد. وقتی شما ببینید که هر روزه چقدر پول بابت سیگار هدر داده اید قطعاً در تصمیم خود مصمم تر خواهید شد.

پاداش دادن به خو

می توانید به بهانه ترک استعمال سیگار به خود هدیه و پاداش بدهید.

بهتر است هر چه در این مسیر جلوتر می روید، پاداش نیز بزرگ تر شود. خرید یک شکلات خوشمزه، یک بازی و حتی غذاخوردن در یک رستوران می تواند پاداش خوبی برای این کار باشد.

مشغول کردن دست

دست خود را با انجام کارهای مختلف مشغول کرده تا جای خالی سیگار در آن کمتر مشخص شود. کارهای ساده ای مثل گرفتن قلم به دست می تواند این خلا را پر کند.

مشغول کردن دهان

مشغول کردن دهان نیز مثل دست اهمیت دارد. جویدن آدامس مخصوص ترک سیگار یا خوردن تکه های میوه و سبزیجات مثل هویج، در این رابطه تاثیرگذار است.

راهکار ترک سیگار با برنامه دیواری

یک برنامه برای خود درست کرده و به دیوار وصل کنید. تاریخ شروع، انگیزه و هدف، زمان های حساس تر و …. را در این برنامه ثبت کنید.

مصرف نوشیدنی زیاد و سالم

حجم آب مصرفی خود را افزایش دهید تا سموم بیشتری از بدنتان دفع شود، نوشیدنی هایی مثل قهوه و چای که کافئین بالایی دارند را به آب و آبمیوه تغییر دهید.

صحبت را فراموش نکنید

صحبت کردن با اطرافیان و ابراز احساسات درونی با آنها به شما کمک می کند تا راحت تر بر فشارهای این دوره بحرانی غلبه کنید.

از بین بردن وسوسه

اگر فکر می کنید وسیله ای شما را برای کشیدن سیگار وسوسه می کند همین حالا دست بکار شده و آن را دور کنید. وسایلی مثل فندک، کبریت، پاکت سیگار و …، از این دست وسایل هستند.

حتی سعی کنید در معرض دود سیگار دیگران نیز نباشید؛ زیرا دود نیز می تواند شما را وسوسه کند.

روغن ماهی معجزه می کند

تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ در روغن ماهی میل شدید به سیگار را کاهش داده و مصرف سیگار را به مرور زمان بسیار کم می کند.

اگر به افراد سیگاری در یک ماه هر روز مصرف روغن ماهی تاکید شود روزانه ۲ نخ سیگار کمتر مصرف خواهند کرد و پس از قطع مکمل روغن ماهی باز هم به سمت سیگار نمی روند.

طب سوزنی

طب سوزنی اطراف لاله ی گوش و بی میلی و در آخر ترک سیگار وجود دارد.

با مهره نیز می توان این کار را انجام داد فقط باید مهره ها را به نقاط مخصوص طب سوزنی ضربات آهسته ای زده و مواقعی که تمایل تان برای مصرف سیگار تشدید شد به آن نقاط فشار وارد نمایید.

اگر شکست خوردم ؟!

افراد سیگاری اگر موفق به ترک نشدند نباید شکست را بپذیرند.

بسیاری از افرادی که موفق به ترک سیگار شده اند قبل از آن ۷ تا ۸ بار نیز مراحل ترک سیگار را طی نموده اند. برای موفقیت در ترک سیگار اراده قوی مهمترین عامل به شمار می رود.

روش های ترک سیگار در خانه | سایت فتوکده

مطلب مفید بود ؟ ۲ ۱

شما هم بخوانید