سایت فتوکده

شرایط بیمه بیکاری در سال 98 + قانون بیمه بیکاری چقدر است

شرایط دریافت بیمه بیکاری سال 98 + مبلغ بیمه بیکاری 98 چیست

 

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال 98 قانون بیمه بیکاری چقدر است مبلغ بیمه بیکاری 98 بیمه بیکاری چیست جدول بیمه بیکاری چند ماه است را در سایت فتوکده می خوانید

 

شرایط دریافت بیمه بیکاری در سال 98

 

 

بیمه بیکاری با توجه به وضعیت اقتصادی و رکود بازار کار، یک سیاست حمایتی مناسب برای افراد بیکار به شمار می رود.

 

بسیاری از افراد کار خود را به دلایل مختلف از جمله عدم تعهد کارفرما به قرارداد فی ما بین، وقوع حوادث و یا تغییر بعضی از سیاست های سازمانی از دست می دهند و نیاز اضطراری آنها به کار و از دست دادن آن سبب ایجاد بسیاری از مشکلات در زندگی آنها می شود.

 

بنابراین بهره مندی از بیمه بیکاری در شرایط خاص برای افراد بیکار فرصت مناسبی مهیا می سازد تا در حین جستجوی کار مشکلات زندگی خود را رفع کنند و اوضاع خود را سر و سامان بخشند.

 

با توجه به این موارد آشنایی با شرایط بیمه بیکاری از اهمیت قابل توجهی برخوردار است در این مطلب با شرایط و نحوه پیگیری حق و حقوق خود آشنا می شوید

 

قانون و شرایط دریافت بیمه بیکاری چیست

 

مدت پرداخت مستمری بیکاری سال 98

 

1- افراد دارای سابقه 6 تا 180 ماه

 

افراد مجردی که به صورت غیر ارادی بیکار شده اند در صورت دارا بودن 6 تا 24 ماه سابقه پرداخت حق بیمه، 6 ماه و افراد متأهل دارای همین مدت سابقه 18 ماه مستمری بیکاری دریافت می کنند.

 

به افراد مجرد دارای 25 تا 120 ماه سابقه بیمه یک سال و به افراد متأهل با همین مدت سابقه دو سال مقرری بیمه بیکاری پرداخت می شود.

 

علاوه بر این افراد دارای 121 تا 180 ماه سابقه بیمه در صورت تجرد یک سال و نیم و در صورت تأهل دو سال و دو ماه مقرری بیکاری دریافت می کنند.

 

2- افراد دارای سابقه 181 ماه به بالا

 

افراد دارای 181 تا 240 ماه سابقه پرداخت حق بیمه در صورت تجرد دو سال و دو ماه و در صورت تأهل سه سال مستمری بیکاری می گیرند.

 

به افرادی که 241 ماه و بیشتر سابقه پرداخت حق بیمه دارند در صورت تجرد سه سال و در صورت تأهل چهار سال و دو ماه مقرری بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

 

شایان ذکر است در صورت بیکار شدن افراد در بعد از سنین 55 سالگی پرداخت مقرری بیکاری آنها به بازنشستگی می پیوندد و آنقدر مقرری دریافت می کنند تا فرد بازنشسته شود.

 

قانون بیمه بیکاری چقدر است ؟

 

مبلغ مستمری روزانه بیمه بیکاری 55 درصد متوسط حقوق روزانه بیمه شده است.

 

مبلغ بیمه بیکاری 98 : متوسط حقوق روزانه بیمه شده از طریق تقسیم جمع کل دریافتی مشمول بیمه در سه ماه قبل از شروع بیکاری بر روز های کار بیمه شده در این مدت احتساب می شود.

 

به مقرری افراد متأهل و دارای کفالت به ازای هر فرد و حداکثر تا 4 نفر به میزان 10درصد حداقل دستمزد شروع بیکاری افزوده می شود.

 

لازم به ذکر است کمترین مبلغ مجاز مقرری بیمه بیکاری، حداقل دستمزد تعیین شده سالانه است و تا میزان 80 درصد متوسط حقوق بیمه شده قابل افزایش می باشد.

 

شرایط دریافت بیمه بیکاری سال 98

 

1- شرایط عمومی

 

بیمه شدگان بیکار تنها در صورت داشتن شرایط ذیل مقرری بیمه بیکاری دریافت می کنند.

 

● مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشند

 

● تبعه ایران باشند

 

● مستمری بگیر بازنشسته و یا از کارافتاده کلی نباشند

 

● حداقل 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند

 

● جزء بیمه شدگان اختیاری و صاحبان حرف و مشاغل آزاد نباشند

 

2- افراد حادثه دیده

 

در صورتی که علت بیکاری بیمه شدگان بروز حوادث غیرمترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله، آتش سوزی و … باشد، دارا بودن شرط 6 ماه سابقه پرداخت حق بیمه برای آنها ضروری نیست

 

حتی به افرادی که بر اثر وقوع حادثه در روز اول کار بیکار شده اند و هیچگونه سابقه ای ندارند در صورت دارا بودن سایر شرایط لازم مستمری بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

 

3- کارگران فصلی و قراردادی

 

با توجه به اینکه کارگران فصلی به صورت موقت کار می کنند و از کار دائمی بهره مند نیستند در صورت اخراج در اثنای فصل کاری، به شرط تشخیص غیر ارادی بودن بیکاری در این مورد مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می شوند.

 

همچنین در صورتی که کارگران دارای قرارداد کار قبل از اتمام قرارداد اخراج شوند و مراجع حل اختلاف این موضوع را تأیید کنند، این کارگران نیز از بیمه بیکاری بهره مند می شوند.

 

4- شاغلین با ماهیت دائمی

 

بعضی افراد در کارهایی شاغل هستند که طبق برنامه ریزی های کارفرما و سازمان ذیربط بعد از طی یک مدت خاص قرارداد آنها به دائمی تبدیل شده و استخدام رسمی و دائمی خواهند شد.

 

در اینگونه موارد در صورتی که این برنامه تحقق پیدا نکند و فرد شاغل بعد از اشتغال در پایان قرارداد بیکار شود درصورت دارا بودن حداقل یک سال سابقه بیمه در آخرین کارگاه به شرط تشخیص واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوطه، به فرد مقرری بیمه بیکاری تعلق می گیرد.

 

علت قطع بیمه بیکاری

 

در صورت ایجاد هر یک از شرایط ذیل مقرری بیمه بیکاری فرد تحت پوشش قطع می گردد.

 

● اشتغال مجدد بیمه شده          

 

● خودداری بیمه شده از شرکت در دوره های کارآموزی یا سواد آموزی بدون عذر موجه

 

● خودداری بیمه شده از پذیرش شغل تخصصی خود یا شغل مشابه پیشنهادی           

 

● بازنشستگی یا از کار افتادگی بیمه شده          

 

● برگشت بیمه شده به کار اولیه با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی                  

 

● پایان مدت زمان استحقاقی بیمه شده برای دریافت مقرری بیکاری

 

● مرگ بیمه شده

 

نحوه دریافت بیمه بیکاری 98 چیست

 

1- مراجعه به واحد کار ذیربط

 

اولین و مهمترین مرحله برای دریافت مقرری بیمه بیکاری توسط فرد بیکار مراجعه به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی ذیربط حداکثر ظرف مدت 30 روز از تاریخ بیکاری است.

 

فرد بیکار باید با مراجعه به این واحد موضوع بیکاری خود را اطلاع دهد و آمادگی خود را برای انجام کار تخصصی خود و همچنین مشاغل مشابه آن اعلام نماید.

 

2- تحویل مدارک لازم و تشکیل پرونده

 

بعد از مراجعه فرد بیکار به واحد تعاون، کار و رفاه ذیربط، با تحویل مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری به واحد مذکور پرونده مربوط به بیمه بیکاری فرد تشکیل می شود.

 

مدارک لازم برای دریافت بیمه بیکاری شامل :

 

● قرارداد یکسال آخر با مهر و امضای کارفرما و امضای کارگر

 

● نامه عدم نیاز کارفرما

 

● برگه استعلام سوابق بیمه از شعبه تأمین اجتماعی مربوطه

 

● اصل شناسنامه و اصل کارت ملی به انضمام کپی آنها

 

● کارت پایان خدمت برای آقایان

 

● کپی آخرین مدرک تحصیلی

 

نکته مهم نامه عدم نیاز کارفرما

 

در نامه عدم نیاز، کارفرما باید دلیل بیکار شدن ناخواسته فرد بیکار را با درج زمان به اداره کار مرکزی استان به صورت مکتوب اعلام کند.

 

درج تاریخ به صورت صحیح از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

این تاریخ باید یک روز بعد از تاریخ پایان قرارداد باشد. یعنی اگر تاریخ پایان قرارداد 1398/01/31 باشد. باید در نامه عدم نیاز کارفرما تاریخ 1398/02/01 قید شود.

 

نکته مهم استعلام سوابق بیمه

 

تهیه برگه استعلام سوابق بیمه با مراجعه به شعبه تأمین اجتماعی شهرستان و همچنین به صورت استعلام اینترنتی امکان پذیر است.

 

نکته مهم در استعلام قابل ارائه در خصوص بیمه بیکاری این است که آخرین روزی که برای فرد بیکار لیست بیمه ارسال شده است باید صرفاً مقارن با آخرین روز قرارداد باشد و لیست بیمه ارسال شده برای فرد بیکار حتی یک روز هم کمتر یا بیشتر نباشد.

 

زمان پرداخت بیمه بیکاری

 

مستمری بیمه بیکاری افراد واجد شرایط از روز اول بیکاری بیمه شده قابل پرداخت است، این مستمری بین روزهای 10 تا 15 هر ماه به بیمه شدگان پرداخت می شود.

 

در صورت عدم واریز مقرری فرد بیمه شده باید به شعبه تأمین اجتماعی مربوطه مراجعه نماید. همچنین مدت دریافت مستمری بیمه بیکاری جز سوابق پرداخت حق بیمه فرد مشمول بیمه به حساب می آید.

 

روش های شکایت از بیمه بیکاری

 

فرد بیکار درصورت داشتن هر گونه شکایت از کارفرما در خصوص اخراج و سایر مسائل مربوط به بیمه بیکاری تا 30 روز زمان دارد که به شعبه اداره کار و امور اجتماعی مربوطه مراجعه کند و شکایت خود را تنظیم نماید

 

طبق دادخواست در صورت صدور رأی برگشت، به کار قبلی خود باز می گردد و یا مقرری بیمه بیکاری به او تعلق می گیرد. لازم به ذکر است تعلل و تأخیر در خصوص این نوع شکایت به هیچ وجه جایز نیست.

 

شکایت در خصوص وقفه در پرداخت بیمه

 

برای صدور رأی جهت برگشت فرد بیکار به کار یا دریافت بیمه بیکاری لیست واریز حق بیمه این فرد به مدت یکسال قبل از اخراج به صورت مستمر از کارگاه مربوطه ضروری است.

 

در صورت وجود وقفه در پرداخت حق بیمه در این مدت فرد بیکار می تواند اگر وقفه از طرف کارفرماست، شکایت خود را به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوطه ارائه نماید.

 

مراحل شکایت

 

مراحل شکایت از کارفرما در خصوص بیکاری و سایر موارد شامل :

 

● مراجعه به اداره کار ذیربط

● دریافت نامه برای شعبه تأمین اجتماعی

● جمع آوری سوابق بیمه

● تحویل سوابق به اداره کار

● مراجعه به واحد ارجاع این اداره و دریافت فرم های دادخواست

● تکمیل فرم دادخواست شکایت

● تحویل مدارک شناسایی

● ثبت کد ثنا و تشکیل پرونده قضایی

 

 و در نهایت شرکت در جلسات سازش و در نهایت تشخیص و حل اختلاف با هماهنگی اداره کار و با توجه به مقتضی موضوع و شرایط می باشد.

 

بهره مندی از مشاوره رایگان اداره کار

 

کلیه ادارات کار دارای بخش مشاوره به صورت رایگان می باشند به این ترتیب همه افراد جهت انجام به موقع و درست امور مربوط به دریافت بیمه بیکاری و ارائه شکایت از کارفرما می توانند از راهنمایی و مشاوره این بخش به صورت رایگان بهرمند شوند

 

این امر جهت سرعت در پیگیری امور مربوط به درخواست بیمه بیکاری و یا برگشت به کار و … بهترین روش ممکن را انتخاب و اجرا نمایند.

 

رفع مشکلات بیمه بیکاری از مراجع قانونی

 

1- شورای اسلامی کار و انجمن‌های صنفی

 

شورای اسلامی کار در کارگاه‌ های دارای بیش از 50 کارگر جهت جلوگیری از تضییع حق کارگر، رسیدگی به پرونده کارگر در خصوص اخراج و حل اختلاف بین کارگر و کارفرما و… به عنوان نماینده کارگران تشکیل می شود.

 

انجمن های صنفی نیز نماینده کارگران و کارفرمایان در یک صنف خاص هستند و یکی از وظایف آنها رسیدگی به اختلاف بین کارگر و کارفرماست.

 

بنابراین یکی از روش های رفع مشکلات در خصوص بیمه بیکاری و سایر مسائل مربوط به کارگران بهره مندی از اقدامات شورای اسلامی کار و انجمن های صنفی است.

 

2- هیأت تشخیص حل اختلاف کاری

 

در صورتی که از طریق شورای اسلامی کار یا انجمن صنفی سازش بین کارگر و کارفرما برقرار نشود، موضوع به هیأت تشخیص ارجاع می شود.

 

این هیأت با دعوت از کارگر و نماینده کارفرما به اختلافات رسیدگی می کند و در کلیه موارد از جمله اخراج کارگر، وقفه در پرداخت حق بیمه فرد بیکار و … اقدام به صدور حکم مقتضی می کند.

 

کارگر و کارفرما 15 روز برای اعتراض به رأی دادگاه فرصت دارند. در صوت عدم اعتراض حکم قطعی و لازم الاجرا ست.

 

با استناد به این موارد ارجاع پرونده به هیأت تشخیص حل اختلاف کاری یکی دیگر از روش های رفع مشکلات مربوط به اخراج کارگر و بیمه بیکاری است.

 

3- هیأت حل اختلاف استان

 

در صورتی که هریک از کارگر یا کارفرما به رأی هیات تشخیص اعتراض داشته باشند، می‌توانند اعتراض خود را در هیأت حل اختلاف استان مطرح کنند.

 

هیأتهای حل اختلاف به صورت کتبی کارگر و کارفرما را به حضور در جلسه دعوت می کنند. البته عدم حضور طرفین جز در مواقع لزوم مانع رسیدگی نمی شود.

 

در صورت لزوم جلسه تجدید برگزار و درصورت عدم حضور فرد در جلسه بعد رأی صادر می شود. مهلت رسیدگی هیأت حل اختلاف به پرونده‌ ها حداکثر یک ماه است و رأی صادره قطعی و لازم الاجراست.

 

بنابراین یکی دیگر از روش های رفع مشکلات در خصوص اخراج کارگر و سایر موارد مربوط به بیمه بیکاری رسیدگی هیأت اختلاف استان به شمار می رود.

 

4- دیوان عدالت اداری

 

در هر صورت اگر می داید حق با شماست و از تمام مسیر های قانونی بالا نتیجه نگرفته باشید می توانید از طریق شکایت به دیوان عدالت اداری پیگیر حق خود باشید

 

شرایط دریافت بیمه بیکاری سال 98 | سایت فتوکده

این مطلب کامل بود ؟ 4 0
مطالب پیشنهادی
نظــرات کاربران