شرایط وام مسکن در سال ۹۸ + مدارک مورد نیاز

شرایط دریافت وام مسکن یکم سال 98

شرایط وام مسکن در سال ۹۸ شرایط دریافت وام مسکن یکم چیست مدارک مورد نیاز برای گرفتن وام مسکن جوانان را در سایت فتوکده می خوانید

شرایط جدید دریافت وام مسکن

رکود اقتصادی و تورم بالای بازار امروز و نرخ های سرسام آور، خانه دار شدن را برای بخش عمده ای از اقشار جامعه به رؤیا مبدل ساخته است

در چنین وضعیتی سیاست های حمایتی از طریق دولت و بانک مرکزی نقش مهمی را برای خرید یک سرپناه برای مردم جامعه ایفا می کند

در این میان ارائه تسهیلات و وام های مسکن مختلف به افراد متقاضی تا حدودی می تواند رهگشای مشکل اجاره نشینی بسیاری از افراد جامعه باشد.

اما دریافت وام نیز مستلزم داشتن شرایط خاصی است که اطلاع از آن سبب سهولت در این امر می شود که در ادامه آنها را می خوانید

شرایط دریافت وام مسکن یکم جوانان ۹۸

مدارک مورد نیاز برای وام مسکن

سه بانک پرداخت کننده وام مسکن

بانک اصلی برای پرداخت وام مسکن بانک تخصصی مسکن است.

تسهیلات قابل ارائه بانک مسکن برای خرید خانه به متقاضیان به دو نوع وام مسکن یکم و وام اوراق بر اساس منبع پرداخت وام تقسیم می شود.

همچنین در حال حاضر دو بانک ملی و سامان نیز ویژه سال ۱۳۹۸ به متقاضیان وام مسکن ارائه می دهند، لازم به ذکر است شرایط و سود وام مسکن این بانک ها با بانک مسکن متفاوت است.

شرایط وام مسکن بانک ملی ۹۸

شرایط وام بانک ملی مانند وام مسکن با اوراق است.

متقاضیان وام مسکن بانک ملی باید با انتخاب یکی از طرح های شماره ۱، ۲ و ۳ یک حساب سپرده کوتاه مدت دراین بانک افتتاح نمایند.

سپس بانک در ازای سپرده، اوراق در اختیار صاحب حساب قرار می دهد و به ازای هر برگ اوراق ۵۰۰ هزار تومان وام به افراد تعلق می گیرد.

بنابراین یکی از تفاوت های وام مسکن بانک ملی در این است که افراد متقاضی، مستقیم برای خرید اوراق اقدام نمی کنند.

سود و بازپرداخت وام بانک ملی

سود وام مسکن بانک ملی ۱۷/۵ درصد است.

همچنین مدت زمان بازپرداخت این وام ۱۲ سال می باشد. علاوه بر این وثیقه وام مسکن بانک ملی مانند بانک مسکن سند ملک خریداری شده می باشد.

لازم به ذکر است اوراق خریداری شده جهت اخذ وام مسکن به مدت دو سال معتبر است و یک ماه بعد از افتتاح حساب قابل خرید و فروش در بازار آزاد بورس می باشد.

انواع وام ملکی بانک مسکن ۹۸

۱- وام مسکن یکم ۹۸

وام مسکن یکم در حدود سه سال پیش مورد تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفته است و به دو صورت وام انفرادی و زوجین توسط بانک مسکن برای خرید خانه در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

سقف وام پرداختی برای افراد مجرد و متأهل در مناطق جغرافیایی مختلف متفاوت است

یکی از تغییرات شرایط وام مسکن یکم ۱۳۹۸ نسبت به سال گذشته طبق تصویب شورای پول و اعتبار افزایش مبلغ وام مسکن یکم انفرادی به ۱۰۰ میلیون تومان است.

سقف پرداخت وام مسکن یکم ۹۸

سقف مبلغ پرداختی وام مسکن یکم برای افراد مجرد ۱۰۰ میلیون تومان و برای هر یک از زوجین ۸۰ میلیون تومان و در مجموع ۱۶۰ میلیون تومان می باشد.

در شهر های بزرگ با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت به افراد متقاضی به صورت انفرادی ۸۰ میلیون تومان و به زوجین ۱۲۰ میلیون تومان وام مسکن یکم قابل پرداخت می باشد.

علاوه بر این در سایر مناطق شهری پرداخت ۶۰ میلیون تومان وام مسکن یکم انفرادی و ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن زوجین امکان پذیر می باشد.

شرایط دریافت وام مسکن یکم ۹۸

● ارزش مسکن خریداری شده باید حداقل ۲۰ درصد از مبلغ وام درخواستی بیشتر باشد.

● عمر مسکن خریداری شده نباید بیشتر از ۱۵ سال باشد.

● فرد متقاضی وام مسکن یکم حداقل باید دارای ۱۸ سال سن باشد.

● فرد یا زوجین متقاضی وام باید در بانک مسکن یک حساب پس انداز با سپرده ای به میزان نصف مبلغ وام درخواستی داشته باشند.

● مکان خانه خریداری شده باید در محدوده شهر باشد.

مهمترین شروط دریافت وام مسکن یکم

دریافت وام مسکن یکم مستلزم معرفی یک ضامن معتبر است که این ضامن باید دارای فیش حقوقی خاص باشد و میزان درآمد او کمتر از سه برابر مبلغ قسط وام نباشد.

لازم به ذکر است عدم استفاده متقاضیان وام مسکن یکم از سایر وام های دولتی مسکن قبل از دریافت این وام شرط اصلی اخذ این تسهیلات محسوب می شود.

همچنین داشتن درآمد مستقل برای متقاضی وام جزء شروط اصلی است.

مدارک لازم برای دریافت وام مسکن یکم

مدارک لازم برای تشکیل پرونده و اخذ وام پس از طی دوره زمانی لازم بعد از افتتاح حساب در بانک مسکن شامل مدارک زیر می باشد

● مدارک شناسایی خریدار و فروشنده خانه

● اصل و کپی پایان کار ساختمانی

● فرم درخواست وام تکمیل شده توسط متقاضی

● قبض ساختمان

● کپی همه صفحات سند مالکیت خانه

● فیش حقوقی

● برگه گردش حساب بانکی ضامن و چک استخدامی

لازم به ذکر است کلیه این مدارک جهت به جریان انداختن فرآیند دریافت وام باید به شعبه مربوطه بانک تحویل داده شود.

مدت باز پرداخت و نرخ سود وام ۹۸

مدت باز پرداخت وام مسکن یکم بانک مسکن جهت جذب متقاضی در سال ۱۳۹۸ از ۱۲ سال به ۱۵ سال افزایش یافته است.

کاهش سود وام مسکن یکم از ۹/۵ درصد به ۸ درصد از دیگر سیاست های تعیین شده جهت جذب بیشتر متقاضیان این وام به شمار می رود.

علاوه بر این زمان سپرده گذاری اولیه برای افتتاح حساب توسط متقاضی جهت دریافت وام از یک سال به ۱۰ ماه کاهش یافته است و سود وام مسکن یکم در بافت‌ های فرسوده از ۸ به ۶ درصد کم شده است

تغییرات وام ساخت مسکن ۹۸

عمده تغییرات وام مسکن در سال ۱۳۹۸ مربوط به ساخت مسکن می باشد. وام ساخت مسکن درسال ۱۳۹۸ در مناطق مختلف جغرافیایی به میزان ۶۰ در صد افزایش یافته است.

لازم به ذکر است سقف پرداخت وام ساخت مسکن در شهر تهران ۱۷۰ میلیون تومان، در مراکز استان ها ۱۶۰ میلیون تومان، در سایر شهرها ۱۳۰ میلیون تومان و در مناطق کمتر توسعه یافته ۱۱۰ میلیون تومان است

از مهمترین مزیت های وام ساخت می توان به قابلیت انتقال آن به خریدار اشاره کرد که به متقاضیان کمک بزرگی در خرید خانه می کند.

علاوه بر این شرایط وام ساخت مسکن مشابه شرایط وام خرید خانه می باشد.

۲- وام مسکن با اوراق ممتاز ۹۸

یکی از انواع وام های مسکن بانک مسکم از محل اوراق ممتاز است

طبق توضیحات قبلی در خصوص وام مسکن بانک ملی، جهت دریافت این وام از بانک مسکن نیز متقاضیان باید برای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگ اوراق به مبلغ ۷۵ هزار تومان خریداری کنند.

شایان ذکر است تا پیش از این مهلت مقرری برای دریافت این وام در نظر گرفته می شد که امسال این مهلت مورد تمدید قرار گرفت.

اما در صورت اقدام در مهلت مقرر برای اخذ وام نیاز به نوبت نیست. وام با اوراق ممتاز مختص افرادی است که پس انداز زیادی ندارند و علاوه بر این نمی توانند برای دریافت وام مدت زیادی منتظر بمانند.

سقف پرداخت وام با اوراق ممتاز ۹۸

طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف پرداخت وام های مسکن از محل خرید اوراق به صورت انفرادی در شهر تهران ۷۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۲۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

سقف پرداخت این وام به صورت انفرادی در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۰۰ میلیون تومان است.

علاوه بر این پرداخت وام به متقاضیان وام مسکن با اوراق به صورت انفرادی درسایر مناطق به مبلغ ۵۰ میلیون تومان و برای زوجین به مبلغ ۸۰ میلیون تومان امکان پذیر است.

شرایط وام با اوراق ممتاز ۹۸

دریافت وام با اوراق ممتار مستلزم طی زمان خاص نمی باشد و ارائه اوراق و مدارک لازم جهت اخذ وام برای فعال سازی فرآیند وام کافیست.

البته برای دریافت این وام دوره زمانی خاصی اعلام می شود که آخرین مهلت دریافت وام با اوراق ممتاز سال ۱۳۹۸ تا پایان خرداد امسال اعلام شده بود

همچنین سود این تسهیلات حدود ۵/۱۷ درصد است که مدت باز پرداخت آن حداکثر یکسال می باشد و زمان باز پرداخت حداکثر ۱۲ سال است.

شرایط وام با اوراق ممتاز برای زوجین

خانه ‌اولی بودن متقاضیان وام با اوراق ممتاز جهت دریافت این وام ضرورت ندارد و متقاضیان می توانند چندین بار از این تسهیلات استفاده کنند.

اما زوجین فقط یک بار مجاز به استفاده از تسهیلات با اوراق ممتاز هستند. لازم به ذکر است پرداخت اقساط وام با اوراق ممتاز به دو روش ساده یا پلکانی امکان پذیر می باشد.

۳- وام جعاله ۹۸

وام جعاله نوعی تسهیلات تکمیلی در خصوص تعمیر مسکن است که سقف پرداخت این وام ۱۰ میلیون تومان بوده و سود وام جعاله ۱۱ درصد و مدت بازپرداخت آن ۵ سال است.

شرایط دریافت این وام، سپرده گذاری به مبلغ ۵ میلیون تومان و به مدت شش ماه در بانک مسکن است.

همچنین تسهیلات جعاله با سقف ۲۰ میلیون تومان از طریق خرید اوراق تا پایان خرداد امسال در اختیار متقاضیان قرار گرفت. این وام طبق آخرین ضوابط نیازی به ضامن ندارد.

۴- وام خرید زمان ۹۸

سقف پرداخت وام خرید زمان بین ۸ تا ۱۲ میلیون است و فرد متقاضی می تواند با سپرده گذاری به مبلغ دو برابر وام درخواستی پس از گذشت شش ماه از افتتاح حساب اولیه از این تسهیلات بهره مند شود.

لازم به ذکر است سود تسهیلات خرید زمان ۱۱ درصد است و سن خانه خریداری شده توسط این وام نباید بیشتر از ۲۵ سال باشد.

۵- وام مسکن جوانان ۹۸

وام حساب پس انداز مسکن جوانان از طریق افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری کوتاه مدت مربوطه و گذشت مدت ۵ تا ۱۵ سال از افتتاح اولیه دریافت می شود.

به همین دلیل مدت انتظار طولانی برای دریافت از معایب این وام به شمار می رود

افراد تهرانی که در سال گذشته این حساب را افتتاح کرده اند پس از گذشت ۱۵ سال ۲۱۳ میلیون تومان دریافت می کنند.

مبلغ وام دریافتی افراد با همین شرایط در شهر های با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر و مناطق دیگر به ترتیب ۱۷۷ میلیون تومان و ۱۴۲ میلیون تومان خواهد بود.

لازم به ذکر است نرخ سود وام حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد است و بازپرداخت آن ۲۰ سال به طول می انجامد.

شرایط دریافت وام مسکن یکم سال ۹۸ | سایت فتوکده

مطلب کامل بود ؟ ۱۱ ۱

1 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

رضا رستمی

۱۹ آبان ۱۳۹۸


اگه کسی اول ۲۰ میلیون برای مسکن بده یا برای وام سند ملکی داشته باشه که اجاره نشین نمیشد باز خدا بیامرزد پدر دکتر احمدی نژاد......

شما هم بخوانید