علائم سرطان سینه و راه های تشخیص + درمان سرطان سینه

.علائم سرطان سینه و راه های تشخیص + درمان سرطان سینه

 

  همه چيز درباره سرطان سينه

 


 
سایت فتوکده : سایتی برای همه
 
 

علائم سرطان سینه و راه های تشخیص + درمان سرطان سینه

در کشورهای غربی بیماری سرطان پستان بیشتر در سنین بالای ۵۰ سال خود را نشان می‌ دهد اما متاستفانه در کشور ما اغلب جوانان مبتلا به این بیماری می شود

تشخیص زود هنگام سرطان پستان در درمان آن بسیار مؤثر است آگاهی از علائم و نشانه‌ های سرطان پستلن باعث می‌ شود تا فرد بیمار به موقع به پزشک مراجعه کند

در این مطلب با علائم سرطان سینه آشنا می شوید

علائم اولیه سرطان سینه و درمان سرطان سینه

سرطان سینه چیست ؟

رشد سلول‌ های غیرطبیعی ناحیه پستان را سرطان پستان می‌ نامند که به دو صورت تومورهای خوش خیم و بدخیم تقسیم می‌ شود

تومور خوش خیم : در تومورهای خوش خیم رشد سلول های سرطانی با توقف همراه است و امکان پخش آن در بدن و سرایت به سایر اعضای بدن تقریبا صفر است

تومور بد خیم : در تومورهای بدخیم امکان دارد که بیماری به بقیه قسمت‌ های بدن منتقل شود به همین خاطر درمان را با مشکل و کندی روبه رو می‌ کند.

سرطان سینه در زنان و مردان

گرچه مردان نیز به این سرطان مبتلا می شوند و بیمار صرفا زنانه نیست، اما احتمال آن در زنان بیش از ۱۰۰ برار مردان می باشد، پس همه باید از این بیماری مطلع باشند

شایع ترین نوع سرطان سینه

شایع‌ ترین نوع بیماری سرطان سینه در قسمت منشاء مجاری شیر می‌ باشد، بافت این قسمت نواحی خارجی پستان و ۴/۱ قسمت بالای پستان را شامل می‌شود.

پس به طور کلی نیمی از سرطان‌ ها مربوط به قسمت خارجی و ربع فوقانی پستان مشاهده می‌ شود.

علل ایجاد سرطان سینه

علل ایجاد سرطان سینه چیست با عکس

بیماری سرطان سینه در صورت تشخیص زود هنگام درصد بهبودی بسیار بالایی دارد، خانوم ها هر ۶ ماه یکبار باید برا چک آپ و در صورت لزوم ماموگرافی شوند

اگر شرایط زیر را دارید شما در خطر ابتلا به سرطان سینه هستید :

● اضافه وزن زیاد و چاقی و عدم تمرین فیزیکی

● استفاده از نوشیدنی های الکی

● زنانی که دیر بچه دار شدند یا اصلا بچه دار نشدند (نازا)

● سابقه سرطان سینه در مادر، دختر و خواهر

● تحربه بلوغ زورد رس

● عکس برداری متعدد با اشعه ها از قسمت سینه

● تجربه یائسگی زودرس

● استفاده زیاد از چربی‌ های حیوانی در مواد غذایی

● تجربه زایمان در سن بالای ۳۵ سال

● چاق شدن بعد از یائسگی

علائم اولیه سرطان سینه + نشانه ها

۱- تغییر در پوست پستان

تغییراتی مانند فرورفتگی و یا کشیدگی روی پستان از علائم بیماری به شمار می‌ رود، این نشانه در بیماری سرطان سینه خوش‌خیم نیز قابل مشاهده است.

این مشخصه گاه به طور ثابت وجود دارد و یا هنگام معاینه با روش‌های خاص دیده می‌ شود.

۲- ترشحات از نوک پستان

ترشح از نوک پستان به صورت خون و یا خون آبه از دیگر مشخصات بیماری سرطان سینه است، ترشحات می‌ توانند به رنگ‌ های سفید، سبز، خاکستری و یا بدون رنگ مشاهده شوند.

بروز ترشحات به صورت ناگهانی و حس کردن غده در پستان احتمال بیمار بودن فرد به سرطان را بالا می‌ برد و حتماً باید به پزشک برای معاینه مراجعه شود.

۳- تومور یا توده

ایجاد غده به صورت سفت و سخت و یا به صورت غیر متحرک و یا به صورت پراکنده داخل بافت های سینه از مشخصه‌ های توده و یا تومور سرطانی می‌ باشد که با لمس سینه قابل تشخیص است.

در اکثر موارد این توده‌ها بدون درد است  البته تشخیص خوش‌ خیم و یا بدخیم بودن تومور به عهده پزشک معالج می‌ باشد.

۴- فرورفتگی نوک پستان

فرو رفتگی نوک سینه در حالت طبیعی با شیردهی و یا با دست زدن به حالت اول برمی‌ گردد اما این حالت در بیماری سرطان سینه ثابت است.

فرورفتگی نوک پستان می‌ تواند نشان از ایجاد غده در آن قسمت و یا اطراف پستان باشد،

۵- خارش و پوسته پوسته شدن پستان

از دیگر ناشنه های بیماری سرطان سینه به نام پاژه می‌ توان به خارش، ترک خوردن و پوسته پوسته شدن نوک پستان اشاره کرد که خبر از سرطان می دهد

۶- تغییر سایز سینه‌ ها

در بعضی موارد التهاب و رشد تومور در سینه سبب بزرگ شدن سینه خواهد شد به طوری که تقارن بین دو سینه از بین می‌ رود و یک سینه به طور واضح از سینه‌ دیگر بزرگ‌ تر می‌ شود.

گاهی خونریزی و التهاب ناشی از جمع شدن شیر در پستان خانم‌ های باردار و یا شیرده و ایجاد کیست بزرگ باعث ایجاد عدم تقارن در سینه‌ ها می‌ شوند

۷- بزرگ شدن غدد لنفاوی در زیر بغل

گاهی التهاب و ایجاد ضربه به قسمت‌ های دست و پستان و یا ایجاد ضایعات خوش‌ خیم در میان بافت های سینه، سبب بزرگ شدن غدد لنفاوی در قسمت زیر بغل می‌ شود.

البته این موضوع در ابتدا نگران کننده نیست و نیاز به تشخیص توسط پزشک دارد.

روش‌ های درمان سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه و درمان سرطان سینه

بعضی از خانم‌ ها با توجه به مرحله بیماری ممکن است چند روش درمان را دریافت کنند، اما آشنایی با انواع روش‌های درمان به شخص بیمار کمک می‌ کند تا با آگاهی و مشورت با پزشک معالج بهترین راه درمان را پیش بگیرد.

روش درمان با جراحی

یکی از رایج‌ ترین روش‌ های درمان سرطان پستان جراحی می‌ باشد، به صورت کلی جراحی به دو دسته جراحی حفظ پستان و جراحی برداشتن پستان تقسیم می‌ شود.

۱- جراحی حفظ پستان

به این روش جراحی نگه‌ دارنده ی پستان و یا برداشتن ناکامل پستان گفته می‌ شود، در این روش درمان پستان باقی می‌ ماند و تنها قسمت آسیب دیده و یا تومور برداشته می‌ شود.

جراح برای برداشت کامل تومور گاه نیاز به نمونه برداری دارد و در این روش غدد لنفاوی زیر بغل نیز برداشته می‌ شوند که به این کار تشریح غدد لنفاوی زیر بغل نیز گفته می‌ شود.

در ادامه برای تکمیل روند درمان شخص بیمار پرتو درمانی پستان را تجربه می‌ کنند تا سلول‌ های سرطانی که به صورت احتمالی در سینه باقی مانده نیز از بین برود.

۲- جراحی برداشتن پستان

در این روش درمان پزشک پستان را به کلی همراه با تومور و غدد لنفاوی زیر بغلی برمی‌ دارد، سپس شخص بیمار پرتو درمانی را تجربه می‌ کند.

شانس موفقیت در دو روش برداشتن و یا حفظ پستان به صورت یکسان است، البته لازم به ذکر است که با برداشت سینه فرد با درد در قسمت سینه مواجه می‌ شود که با تجویز مسکن قابل کنترل است.

همچنین اگر در طول جراحی به رشته‌ های عصبی آسیب وارد شده باشد ممکن است فرد با سوزش و کرختی در قفسه سینه و زیر بغل مواجه شود

دیگر مشکلات برداشتن پستان

به دلیل برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل جریان گردش خون در لنف کاهش پیدا کرده و بازو و دست با تورم روبه ور می‌شود، بعد عد از عمل جراحی برای پیشگیری از این مشکلات باید از پوشیدن لباس‌ها و بستن زیور آلات تنگ خودداری کنید.

با دستان خود جسم سنگین بلند نکنید و از بریده شدن و یا سوختگی دست خود محافظت کنید.

درمان بیولوژیک

درمان بیولوژیک به درمانی گفته می‌ شود که آنتی‌ بادی به فرد تزریق می‌ شود تا دستگاه ایمنی بدن شخص بیمار بتواند با بیماری سرطان سینه مقابل کند.

هرسپتین نام این آنتی‌ بادی می‌ باشد که برای بیمارانی که تست‌ های آزمایشگاهی تومورشان مقدار زیادی پروتئین HER2 دیده می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این آنتی‌ بادی به صورت وریدی به فرد تزریق شده و یا با درمان شیمی درمانی همراه می‌شود فردی که برای اولین بار این دارو را دریافت می‌ کند ممکن است دچار تب و لرز شود که به مرور زمان این علائم کاهش میابد.

هرسپتین می‌ تواند باعث آسیب‌ های قلبی فرد شود و یا به ریه‌ ها تأثیر منفی بگذارد، یا تنفس را برای فرد مشکل کند که در این صورت باید به پزشک مراجعه شود.

شیمی درمانی

داروهای ضد سرطان در روش شیمی درمانی به صورت قرص و یا وریدی برای درمان بیماری سرطان پستان استفاده می‌شود.

برای انجام این روش درمانی عده‌ ای از خانم‌ ها یا در بیمارستان بستری می‌شوند و یا با مصرف داروهای خاص در خانه روند درمان را پیش می‌ برند.

در شیمی درمانی فرد ممکن است با مشکلاتی روبه رو شود که عبارت‌ اند از :

۱- ریزش مو

داروهای شیمی درمانی روی ریشه‌ موها اثر گذاشته و سبب ریزش آن‌ها می‌ شود. بعد از تکمیل درمان موهای شما دوباره رشد خواهد کرد.

۲- گلبول‌ های قرمز

گلبول‌های خون در بدن با عفونت جنگیده و اکسیژن را به تمام نقاط بدن منتقل می‌ کنند، تأثیر داروهای شیمی درمانی بر روی گلبول‌ های قرمز سبب می‌شود تا آنها دچار لختگی شوند

احتمال اینکه فرد بیمار با ضعف و بی حالی و یا خونریزی و کوفتگی مواجه شود وجود دارد، برخی خانم‌ها بعد از گذراندن مرحله شیمی درمانی ممکن است دچار بیماری سرطان خون یا همان لوسمی شوند.

۳- بارداری

داروهای شیمی درمانی در خانم‌ ها می‌تواند باعث ایجاد خشکی واژن و یا تخریب تخمدان‌ ها شوند نظم دوران قاعدگی به دلیل تاثیرات دارو از بین رفته و احتمال دارد که خانم‌ها نتوانند باردار شوند البته برای خانم‌های بالای ۳۵ سال این موضوع قطعی است.

۴- سیستم گوارش

کاهش اشتها و اسهال و استفراغ و ایجاد زخم‌های لب و دهان از اثرات دارو بر سیستم گوارش نام برده شده است.

علائم اولیه سرطان سینه و درمان | سایت فتوکده

مطلب مفید بود ؟ ۱۲ ۳

شما هم بخوانید