مضرات قلیان + لیست عوارض قلیان کشیدن برای سلامتی

لیست مضرات قلیان کشیدن برای زنان و مردان

لیست مضرات قلیان کشیدن برای سلامتی زنان و مردان عوارض روانی جسمی و جنسی مصرف قلیان با ضرر قلیان کشیدن برای پوست را در سایت فتوکده می خوانید

عوارض و مضرات قلیان کشیدن

بعضی از افراد معتقدند که مصرف قلیان ضرری ندارد اما این تفکر کاملاً اشتباه است، یک ساعت قرار گرفتن در معرض دود قلیان معادل مصرف ۶ تا ۸ سیگار است.

استفاده مستقیم از قلیان و تنباکو های دارای اسانس هم در مقایسه با سیگار عوارض خطرناک تری را به دنبال دارد اما خیلی ها بی اطلاع از این موضوع هستند

لیست مضرات قلیان برای زنان و مردان چیست

ضرر قلیان برای پوست و سلامتی کبد و ریه ها

۱۲ عوارض قلیان کشیدن برای سلامتی

افزایش بیماری های قلبی

کشیدن سنگین قلیان موجبات افزایش سطح تری گلیسیرید بدن، تغییر در ضربان قلب و بروز بیماری های قلبی کرونری یا عروقی و آریتمی قلب را فراهم می سازد.

مواد سمی موجود در دود قلیان هم با رسوب در عروق و بستن آنها موجب اختلال در روند خونرسانی به قلب و ابتلا به بیماری های قلبی، بروز سکته و حملات شدید قلبی می شوند.

سرطان و تومور با قلیون

قلیان کشیدن از طریق گرم کردن تنباکو سبب ایجاد دود حاوی مقدار بالای مونوکسید کربن، هیدرو کربن های چند حلقه ای، آروماتیک و دیگر مواد سرطان زا می شود.

به همین علت کشیدن قلیان احتمال ابتلای افراد به سرطان دهان، لب، لثه، حنجره، مری، معده، مثانه، کبد و … را افزایش می دهد.

دود قلیان با افزایش سطح آنتی ژن کارسینوامبریونیک در خون نیز موجبات ایجاد تومور در پانکراس و ریه را مهیا می کند.

ضرر قلیان کشیدن برای دستگاه تنفس

مواد سمی ریز و نرم موجود در دود قلیان با رسوب در ریه خطر بروز مشکلات و بیماری های تنفسی مانند اختلال جدی در عملکرد ریه، سل و برونشیت را در افراد افزایش می دهند.

استنشاق سطح بالای مونوکسید کربن در هنگام قلیان کشیدن سنگین هم سبب بروز عوارضی مانند سرفه، خس خس، خارش معمولی گلو، گرفتگی قفسه سینه و سایر مشکلات تنفسی می شود.

کاهش سطح اکسیژن

وجود ماده سمی مونو کسید کربن یا گاز CO در دود قلیان توانایی حمل اکسیژن در بدن را کاهش می دهد.

این مسأله سبب ایجاد بی خوابی در افراد، ضعف عملکرد کلیه اندام های داخلی بدن از جمله قلب و مغز، بروز سکته و به خطر انداختن سلامت عمومی بدن می شود.

رفتن به محیط سرسبز و خوش آب و هوا و پر کردن شش ها از هوای تازه و پاک جایگزین مناسبی برای کشیدن قلیان و مسمومیت بدن است.

تأخیر در بهبود زخم های گوارشی

استفاده از قلیان موجب بروز زخم های گوارشی، افزایش شدت برگشت اسید از معده به مری، سرطان دستگاه گوارش به ویژه در افراد مبتلا به سوء هاضمه و تأخیر در بهبود و درمان زخم های گوارشی مخصوصاً در افراد مبتلا به زخم معده و روده می شود.

بنابراین جهت درمان مؤثر و کاهش پیشرفت بیماری افراد مبتلا به سوء هاضمه و زخم های گوارشی ترک دخانیات الزامی است.

کاهش تعداد اسپرم در مردان

تنباکوی قلیان شامل فلزات سنگین و سمی سرب، کروم، کبالت و آرسنیک می باشد. حرارت ذغال موجب آزاد سازی مقدار زیادی از این فلزات می شود؛

به همین خاطرکشیدن قلیان باعث کاهش تعداد، تحرک و طول عمر اسپرم مردان و بروز بیماری های مزمن و خطرناک در افراد و ایجاد تغییرات ژنتیکی در جنین و ابتلای نوزاد به بیماری های مختلف می شود.

لیست مضرات و عوارض کشیدن قلیان

ضرر قلیان کشیدن

پوکی استخوان

عواملی از قبیل تخریب هورمون های جنسی، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تراکم توده استخوانی، اختلال در فرآیند جذب کلسیم و ساخت استخوان بر اثر مصرف سیگار و قلیان منجر به پیشرفت سریع عارضه پوکی استخوان در افراد می شود.

مصرف مشروبات الکلی هم از طریق کاهش فعالیت سلول های سازنده استخوان بستر ابتلای افراد به پوکی استخوان را مهیا می کند.

رابطه قلیان و بیماری ام اس

تغییر سبک تغذیه طی سال های اخیر، کمبود ویتامین D، بروز انواع عفونت ها و مصرف قلیان و سیگار بستر مساعدی را برای ابتلای افراد به بیماری ام اس (MS) فراهم می کند.

تغذیه مناسب، مصرف قرص ها و مکمل های ویتامین D، کاهش و ترک مصرف سیگار، قلیان و انواع دخانیات گزینه های مناسبی جهت پیشگیری از بیماری ام اس قلمداد می شوند.

ضرر قلیان کشیدن برای زنان باردار

سیگار کشیدن زنان باردار موجب بروز اختلال در رشد اندام ها و عقب ماندگی جنین در سه ماهه دوم و سوم بارداری، کاهش قدرت باروری، افزایش خطر زایمان طبیعی برای جنین و تولد نوزاد به روش سزارین، کاهش وزن نوزاد و … می شود.

دود قلیان هم به دلیل مخلوط شدن با بخار آب قبل از استعمال، همین تأثیرات را با شدت بیشتر به دنبال دارد. تنفس دود ناشی از سیگار کشیدن اطرافیان توسط مادر باردار نیز برای سلامت جنین مضر است.

رینیت آلرژیک

استفاده از تنباکو های دارای اسانس برای قلیان کشیدن عوارضی مانند تحریک دستگاه تنفسی، حساسیت و آلرژی، رینیت آلرژیک، سرفه های مزمن همراه با خلط را در پی دارد.

حضور کودکان در محل استفاده از قلیان و قرار گرفتن در معرض دود آن احتمال بروز آسم، عفونت های ریوی و سندرم مرگ ناگهانی را در آنها افزایش می دهد.

مضرات قلیان برای پوست

قلیان کشیدن با کاهش اکسیژن رسانی به پوست و ایجاد سایر تأثیرات منفی بر سلامت و زیبایی آن سلول های پوست را به سرعت پیر می کند.

استعمال تنباکو با استفاده از قلیان احتمال ابتلا به بیماری های عفونی مانند مونونوکلئوز عفونی و تبخال دهان را افزایش می دهد.

انتقال بعضی از بیماری های عفونی مانند هپاتیت B هم بر اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان امکان پذیر می باشد.

افت فشار و سردرد های طولانی

سردرد های طولانی مدت چند روزه، عدم تمرکز، افت فشار و عدم تعادل بدن از مهمترین پیامدهای منفی استفاده از قلیان های میوه ای محسوب می شوند.

علاوه بر این تنباکوی میوه ای به علت داشتن رطوبت بستر مناسبی برای رشد انواع قارچ ها و میکروب های کشنده است.

افزودن الکل یا دارو های روانگردان به تنباکوهای میوه ای و دارای اسانس نیز خطرات استعمال قلیان را افزایش می دهد.

آموزش روش های ترک سیگار

لیست مضرات قلیان برای پوست و کبد و ریه | سایت فتوکده

مطلب کامل بود ؟ ۱۰ ۵

شما هم بخوانید