محمدعلی سپانلو درگذشت

   محمدعلی سپانلو درگذشت,محمدعلی سپانلو کی بود,عکس محمدعلی سپانلو

محمدعلی سپانلو درگذشت,محمدعلی سپانلو کی بود,عکس محمدعلی سپانلو,آثار محمدعلی سپانلو,محمدعلی سپانلو فوت کرد,محمدعلی سپانلو چرا مرد,درگذشت شاعر سرشناس سپانلو.

محمدعلی سپانلو درگذشت . . . Ali Akbar Salehi

.

محمدعلی سپانلو کی بود در سایت فتوکده : http://photokade.com

.

سایت فتوکده : سایتی برای همه سلیقه ها

.

  .

محمد علی سپانلو، شاعر، نویسنده و مترجم سر‌شناس ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران در سن ۷۵ سالگی درگذشت.

محمد علی سپانلو در سال ۲۰۰۳ به خاطر ترجمه آثار نویسندگان و شاعرانی مانند کامو و آپولینر نشان “شوالیه نخل آکادمیک” را از وزارت فرهنگ فرانسه دریافت کرد.

.

سپانلو، شاعر تهران

.

مهم‌ترین درونمایه شعر محمد علی سپانلو، اسطوره شهر تهران است. او در همه اشعارش بیش و کم به “تهران” اشاره‌هایی دارد، اما در سه مجموعه “خانم زمان”، “هیکل تاریک” و “قایق‌سواری در تهران” است که پایتخت ایران و زادگاه شاعر در حد یک اسطوره مطرح می‌شود. “خانم زمان” در بین این آثار شهرت بیشتری دارد.

.

محمد علی سپانلو در “خانم زمان” تهران قدیم را در کنار تهران کنونی قرار می‌دهد. او در این منظومه، تهران را به شکل یک دختر ولنگار و یک مادر مقدس جلوه‌گر می‌کند و آن را به شکل شهری که همواره در حال تحول است نشان می‌دهد.

.

سپانلو گفته است در جهان اشعارش همواره “در جست‌و‌جوی اسطوره شهر تهران” بوده. در شعر “بنیاد تهران” که از مجموعه “قایق سواری در تهران” حذف شده بود، سپانلو چنین می‌گوید: اما دلیل تهران تهرانی از دلایلی بی‌پایان است

.

محمدعلی سپانلو درگذشت,محمدعلی سپانلو کی بود,عکس محمدعلی سپانلو,آثار محمدعلی سپانلو,محمدعلی سپانلو فوت کرد,محمدعلی سپانلو چرا مرد,درگذشت شاعر سرشناس سپانلو.

تهرانی که سپانلو در سه منظومه یاد شده وصف می‌کند، به گفته خودش “آسمان به دوش خوش‌اخلاق الکی خوشبخت” و “یک لات آسمان‌جل” هم هست که هرچند رنج می‌برد، اما در زندگی پایدار است و گمان می‌کند که باید رنج‌ها را پذیرفت و از زندگی لذت برد.

.

چنین است که سپانلو تاریخ و پیشینه زادگاهش تهران را با حال و احوال مردمان این شهر درمی‌آمیزد. تهرانِ سپانلو از خود او، از اندیشه‌ها و تأملات و دشواری‌ها و خوشی‌هایی که در زادگاهش از سر گذرانده جدا نیست.

.

می‌توان گفت تهران سپانلو به همه تعلق دارد و با این‌حال یک تجربه و دریافت کاملاً شخصی‌ست. سپانلو در دنیای اشعارش مستقل از اسطوره‌های ملی یا مذهبی و عرفانی ایرانی موفق می‌شود، اسطوره مستقلی از یک کلانشهر بپردازد: اسطوره تهران.

.

محمدعلی سپانلو درگذشت,محمدعلی سپانلو کی بود,عکس محمدعلی سپانلو,آثار محمدعلی سپانلو,محمدعلی سپانلو فوت کرد,محمدعلی سپانلو چرا مرد,درگذشت شاعر سرشناس سپانلو  محمدعلی سپانلو درگذشت,محمدعلی سپانلو کی بود,عکس محمدعلی سپانلو,آثار محمدعلی سپانلو,محمدعلی سپانلو فوت کرد,محمدعلی سپانلو چرا مرد,درگذشت شاعر سرشناس سپانلو

.

.

محمدعلی سپانلو درگذشت,محمدعلی سپانلو کی بود,عکس محمدعلی سپانلو,آثار محمدعلی سپانلو,محمدعلی سپانلو فوت کرد,محمدعلی سپانلو چرا مرد,درگذشت شاعر سرشناس سپانلو

این مطلب کامل بود ؟ ۰ ۱

شما هم بخوانید