۵ تمرین جذاب و مجاز پس از زایمان به همراه کودک نوپا

۵ تمرین جذاب و مجاز پس از زایمان به همراه کودک نوپا

تولد فرزند جدید صرف نظر از اول بودن یا نبودن، همواره با تغییراتی بزرگ برای خانواده همراه است. با وجود شرایط جدید، ممکن است داشتن زمانی برای مراقبت از خود از جمله ورزش کردن و تناسب اندام بسیار دشوار باشد.

با این حال، فعالیت فیزیکی برای سلامت جسمی و روانی اهمیت فراوانی داشته و تولد فرزند جدید به معنای کاهش اهمیت آن نخواهد بود.

گاهی اوقات، با صرف اندکی خلاقیت می توان هر دوی مراقبت از کودک و فعالیت فیزیکی را به صورت همزمان در برنامه خود جای داد.

در این مطلب تمرینات ساده ای بیان شده که مادران و حتی کودکان می توانند در دوران پس از زایمان انجام دهند. البته، افراد باید قبل از انجام هر نوع تمرین ورزشی با پرسش از پزشک خود، از مناسب بودن آن در دوره پس از زایمان مطمئن شوند.

ورزش کودکان علاوه بر بهبود تمرکز او، سبب بهبود عملکرد حسی حرکتی، سوزاندن کالری، کاهش استرس و بهبود روابط اجتماعی است.

ما در مقاله ورزش کودکان در خانه تعدادی از ورزش های مفید که انجام آن به همراه مادران برای کودک، آسان و جذاب است را آورده ایم.

5 تمرین جذاب و مجاز پس از زایمان به همراه کودک نوپا

زومبا یا رقص

بسیاری از نوزادان عاشق شنیدن موسیقی و دیدن حرکات دیگران هستند. مادر می تواند پس از قرار دادن نوزاد در محلی امن، به صورت تنهایی یا همراه با کودکان بزرگ تر خود شروع به رقصیدن کرده و نمایشی دوست داشتنی برای تماشاچی کوچک خود ایجاد کند.

نوزاد با دیدن هیجان دیگران و شنیدن موسیقی شروع به خندیدن کرده و کودکان بزرگ تر نیز به این رقص خواهند پیوست.

یوگا

انجام تمرینات یوگا یکی از بهترین فعالیت های ورزشی در دوره پس از زایمان است. این تمرینات برای مادران شیرده، افراد دارای خواب ناکافی، بهبود جدا شدگی عضلات راست شکمی و تقویت عضلات کف لگن بسیار مفید هستند.

همگام با رشد کودک، مادران می توانند همزمان با حفظ سلامت و ایمنی کودک، به تدریج بر سختی تمرینات نیز اضافه کنند.

تمرینات یوگا به مادر این امکان را می دهند تا در حین ورزش با نوزاد خود تعامل داشته و حرکات را در هنگام خواباندن نوزاد بر روی زمین یا در آغوش گرفتن او انجام دهد. این تمرینات تا زمان شروع راه رفتن نوزاد یعنی ۶ تا ۸ ماهگی بسیار مفید خواهند بود.

رقص با لباس آغوشی نوزاد

لباس های آغوشی نوزادان همواره روشی عالی برای امکان پذیر شدن ورزش بوده اند. مادر با استفاده از این لباس، نوزاد را در آغوش خود گرفته و با پخش کردن یک موسیقی می تواند به رقصیدن یا فعالیت ورزشی بپردازد. در صورتی که نوزاد خواب آلود یا کم حوصله باشد، می توان موسیقی یاد شده را با هندزفری گوش داد.

5 تمرین جذاب و مجاز پس از زایمان به همراه کودک نوپا

آغوشی های نوزاد انواع مختلفی داشته و باید نوعی را انتخاب کرد که بیشترین راحتی را برای مادر و نوزاد به همراه داشته باشد. ورزش ها و رقص های مخصوص لباس های آغوشی را می توان با یک جستجوی ساده در اینترنت پیدا کرد. در صورت فراهم بودن راحتی نوزاد، این فعالیت ورزشی برای تمام نوزادان زیر یک سال مناسب است.

پیاده روی یا دویدن

پیاده روی یا دویدن از بهترین فعالیت های فیزیکی برای سلامت فیزیکی و روانی هستند. مادرانی که قبل از بارداری عادت به دویدن داشته اند، می توانند با خرید یک کالسکه مخصوص، دوباره این ورزش پر مزیت را از سر گیرند.

در صورت داشتن مشکلات مفصل زانو، بهتر است به جای دویدن پیاده روی را انتخاب کرد. در صورت احساس خواب آلودگی و خستگی دائمی، رفتن به محیط بیرون می تواند بسیار نیرو بخش بوده و کودکان نیز آن را دوست دارند. با داشتن لباس مناسب برای خود و نوزاد، مادران می توانند در هر نوع آب و هوا به ورزش خود ادامه دهند. این ورزش برای مادران دارای نوزاد با هر بازه سنی مناسب است.

شنا

نوزادان عاشق بودن در آب هستند و شنا نیز یک ورزش کم آسیب به شمار می رود. کلاس های شنا با نوزاد، فرصت خوبی برای انجام فعالیت های ورزشی ساده به همراه نوزادان است.

شنا کردن الزاما نیازی به کلاس نداشته و مادران می توانند با رفتن به نزدیک ترین استخر، به همراه نوزاد خود در آب راه بروند.

نوزادان معمولا از حرکت با مادر و پاشیده شدن قطرات آب لذت برده و به بودن در آب عادت می کنند. در هنگام انجام این فعالیت، باید مراقبت بود تا سر نوزاد بالای سطح آب بوده و دمای آب نزدیک به ۳۸ درجه سانتی گراد باشد. این ورزش برای مادران دارای نوزاد بالای ۳ ماه مناسب است.

خلاصه

کمبود فعالیت فیزیکی می تواند یکی از دشوار ترین مسائلی باشد که نوزاد با تولد خود به همراه می آورد. با این که با وجود نوزاد همچون گذشته نمی توان به ورزش پرداخت اما این وضعیت به معنای لزوم کناره گیری از همه فعالیت های فیزیکی نیست.

مادران می توانند با اندکی خلاقیت علاوه بر نگهداری و رشد نوزاد خود، از مزایای داشتن فعالیت جسمانی نیز بهره مند شوند.

با ما در مجموعه تخصصی باله و ژیمناستیک اسپین همراه باشید:

وبسایت: espinclub.ir

اینستاگرام: ESPINCLUB@

شماره تماس: ۰۹۱۲۹۱۷۱۸۵۴

مطلب مفید بود ؟ ۲ ۰

شما هم بخوانید