۸ مدل از لکه های روی پوست و درمان هر یک

گاهی اوقات لکه ‌های سفید روی پوست می‌توانند بی‌ضرر باشند اما در مواقعی می ‌توانند نشانه‌ ای از یک بیماری جدی باشند

به همین دلیل، توجه به سایر علائمی که ممکن است تجربه کنید و ظاهر دقیق لکه ها بسیار مهم است تا بتوانید در تشخیص علت به پزشک خود کمک کنید.

در اینجا به هشت علت بروز لکه های سفید روی پوست و نحوه ی درمان آن ها می پردازیم.

۱- هیپوملانوز گوتات ‌ایدیوپاتیک (IGH)

بیشتر مردم لکه ‌های ایجاد شده در اثر خورشید را با رنگدانه ‌های تیره یکی می دانند، در حالی که لکه‌ های سفید نیز می‌توانند نتیجه ی قرار گرفتن در معرض اشعه ی ماوراء بنفش باشند که به عنوان هیپوملانوز گوتات ایدیوپاتیک شناخته می شود.

این بیماری منجر به لکه های سفید مسطح و بدون علامت می شود که معمولاً روی بازوها یا پاها ظاهر می شوند. ژنتیک می تواند شما را مستعد ابتلا به IGH کند؛ به عنوان مثال اگر والدین شما IGH داشته باشند، احتمال ابتلا شما به آن نیز بیشتر است.

نحوه ی درمان: درمان این بیماری خوش خیم ضروری نیست مگر این که جنبه ی زیبایی آن شما را آزار دهد. در این مورد، متخصص پوست ممکن است کرایوتراپی، لایه برداری شیمیایی یا استروئیدهای موضعی را پیشنهاد دهد اما نتیجه ی این روش ها، موفقیت کمی به همراه دارد؛ به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از ایجاد لکه های بیشتر، حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

۲- میلیا

میلیا، برجستگی های کوچک و سفید براقی هستند که معمولاً در اطراف چشم و دهان ایجاد می شوند. میلیا به دلیل تجمع کراتین به دام افتاده (نوعی پروتئین که سلول های پوست را می سازد) ایجاد می شوند. این لکه ها بیشتر در نوزادان تازه متولد شده دیده می شوند، اما می توانند افراد را در هر سنی تحت تأثیر قرار دهند.

نحوه ی درمان: میلیا بی ضرر است، به همین دلیل به درمان احتیاجی ندارد مگر این که ظاهر آن برایتان آزاردهنده باشد. در این مورد بهتر است برای خارج کردن میلیا از پوستتان، به یک متخصص پوست مراجعه کنید. علاوه بر این، می توانید با استفاده از یک لایه بردار شیمیایی ملایم مانند BHA یا AHA چند بار در هفته، از ایجاد میلیا جدید نیز جلوگیری نمایید.

۳- اگزما (درماتیت آتوپیک)

اگزما یک عارضه ی پوستی است که مشخصه ی آن خشکی، خارش و قرمزی پوست است. لکه های سفید همیشه نشانه ی اگزما نیستند.

خارش شدید می تواند منجر به تغییر رنگ پوست شده و گاهی اوقات لکه های سفیدی ایجاد کند که ممکن است به صورت دائمی باقی بمانند. همچنین اگزما ممکن است به‌ صورت لکه ‌های پوسته پوسته ی صورتی ظاهر شود که با از دست دادن رنگدانه های پوست یا هیپوپیگمنت شدن (با رنگ روشن ‌تر) محو می‌ شوند.

8 مدل از لکه های روی پوست و درمان هر یک

نحوه ی درمان: مرطوب کردن پوست راه حل کنترل خشکی و خارش اگزما است. سایر درمان های اگزما عبارتند از:

● کرم کورتیکواستروئید

● کورتیکواستروئیدهای خوراکی

● داروهای بیولوژیک تزریقی (در موارد شدید)

۴- قارچ رنگی پوست

این بیماری یک عفونت قارچی است که در اثر رشد بیش از حد نوعی مخمر موجود روی پوست به نام مالاسزیا، ایجاد می شود. این عفونت بر تولید رنگدانه در پوست شما تأثیر می گذارد و منجر به بروز لکه های سفید کم رنگ می شود.

این لکه های سفید معمولاً در ناحیه ی بالاتنه دیده می شود و در افراد با پوست چرب یا افرادی که در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنند، شایع تر است؛ این بدین دلیل است که پوست مرطوب و چرب می تواند به رشد مخمر کمک کند.

نحوه ی درمان: قارچ رنگی پوست یک عفونت قارچی است، به همین دلیل در موارد شدیدتر نیاز به درمان با داروهای ضد قارچی، به صورت موضعی یا خوراکی دارد. شما باید در طول درمان صبور باشید زیرا حتی پس از برطرف شدن قارچ، ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد تا قسمت های هیپوپیگمنت شده از بین برود.

۵- پیسی (برص)

پیسی، برص یا ویتیلیگو یک بیماری خودایمنی مزمن است. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به ملانوسیت ها (سلول های پوستی ای که ملانین یا رنگدانه را در پوست تولید می کنند) حمله می کند و منجر به از بین رفتن رنگدانه در پوست و ایجاد لکه های سفید یا لکه های بزرگ تر تغییر رنگ داده شده می شود.

برص ممکن است افراد در هر سن و نژادی را تحت تأثیر خود قرار دهد و گاهی اوقات نیز با سایر اختلالات خودایمنی مرتبط است.

نحوه ی درمان: درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما می توان برای درمان پوست هیپوپیگمنت شده از موارد زیر کمک گرفت:

● کورتیکواستروئیدها (موضعی یا خوراکی)

● داروهای تعدیل کننده ی سیستم ایمنی

● آنالوگ های موضعی ویتامین D که عملکرد آن ها به منظور تعدیل سیستم ایمنی و واکنش های التهابی است

● لیزر یا نور درمانی

● جراحی پیوند پوست

۶- ماه گرفتگی

اگر از بچگی لکه ی سفیدی داشته اید، به احتمال زیاد نوعی خوش خیم از خال های مادرزادی است. لکه های ماه گرفتگی که معمولاً از بدو تولد یا در چند سال اول زندگی بروز پیدا می کند، یک خال مادرزادی است که رنگدانه ی کمتری نسبت به پوست اطراف خود دارد. این خال پیشرونده نیست، یعنی با گذشت زمان بدتر نمی شود و بدون علامت است.

نحوه ی درمان: درمان ضروری نیست و درمان های زیبایی معمولاً موفقیت محدودی دارند. با این حال، می توان از لیزر درمانی برای اصلاح رنگدانه ها استفاده کرد.

۷- زگیل های تخت

زگیل های تخت یا مسطح ممکن است به صورت دسته ای از جوش های براق سفید یا صورتی رنگ که توسط ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شوند، ظاهر شوند. اغلب آن ها بدون علامت هستند اما ممکن است از نظر زیبایی آزاردهنده باشند و همچنین می توانند به راحتی پخش شوند. عموماً در مردان، در ناحیه ی ریش و در زنان، روی پاها ظاهر می شوند.

یکی از مهم ترین دلایل درمان این عارضه، جلوگیری از گسترش آن است. راه های درمان زگیل های تخت عبارتند از:

● سالیسیلیک اسید

● کرایوتراپی (فریز کردن زگیل ها)

● تراشیدن (بریدن یا خراشیدن زگیل)

● تزریقات

● لیزر

علاوه بر این اگر می خواهید قسمتی از بدن خود که درگیر زگیل است را اصلاح کنید، حتماً به منظور پیشگیری از ایجاد زگیل های جدید و گسترش آن از یک تیغ تمیز استفاده کنید.

۸- سرطان پوست

اگر لکه ی سفیدی دارید که اندازه یا بافت آن تغییر می کند (مثلاً مومی شکل است و حاشیه ی مشخصی ندارد)، برای بررسی احتمال ابتلا به سرطان پوست باید به یک درماتولوژیست مراجعه نمایید.

ممکن است نوعی سرطان پوست به نام سرطان سلول پایه ای (BCC) باشد که یکی از شایع ترین سرطان های پوست در جهان است.

نحوه ی درمان: برای اطمینان از تشخیص پزشک، باید یک نمونه برداری (بیوپسی) انجام شود. در صورت تأیید شدن گزینه ی سرطان پوست، روش های درمانی متداول عبارتند از:

● جراحی

● کورتاژ و الکترودسیکاسیون

● کرایوسرجری (فریز کردن)

● پرتو درمانی

برای تشخیص دقیق لکه های پوستی از مشاوره های آنلاین پزشکان و یا مراجعه حضوری به پزشک متخصص استفاده کنید. از درمان خودسرانه هر نوع لک و یا استفاده از داروها جلوگیری کنید.

برای مشاوره رایگان با دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری از بیماری های پوستی می توانید روی لینک زیر کلیک کنید:

https://dr-entezari.com/faq

مطلب مفید بود ؟ ۱ ۰

شما هم بخوانید