طمع ترکیه به بازار بسته بندی ایران از کجا شروع شد؟

طمع ترکیه به بازار بسته بندی ایران از کجا شروع شد؟

صنعت چاپ و بسته بندی در ایران از جمله صنایعی می باشد که رشد خوب و چشمگیری داشته و به مرورپیشرفت زیادی در زمینه طراحی و تولید بسته بندی پیدا کرد. صاحبان مشاغل و فروشندگان داخلی به این صنعت اعتماد کرده و بسته بندی محصولات خود را به این بخش محول کرده اند که تولیدکنندگان بسته بندی نیز بخوبی توانسته اند از پس این مسئولیت برآمده و رضایت مشتریان را تا حدود زیادی جلب کنند.

علاوه بر مشتریان ایرانی کشورهای همسایه به خصوص حوزه خلیج فارس به شرکت های کارتن سازی سفارشات خود را می سپارند.

در زمینه چاپ و بسته بندی کشورهای دیگر مانند ترکیه در تلاشند که در این صنعت از ایران پیشی گرفته و تمامی سفارشات کشورهای منطقه را از آن خود کنند. با توجه به وضعیت تحریم ایران و مشکلات دیگر موانعی برای پیشرفت این صنعت پیش آمده که سبب شده ترکیه بتواند چشم طمع به بازار بسته بندی ایران دوخته و در این صنعت جلو بزند حال می خواهیم عللی که سبب بروز مشکلات در این صنعت شده است را بررسی کنیم.

صنعت چاپ و بسته بندی

به گفته آقای ابوالحسنی رئیس اتحادیه چاپخانه داران، به دلیل شرایط اقتصادی نمی توانیم بازار منطقه را در دست بگیریم. صنعت چاپ و بسته بندی ایران در حدود ۸۵% به قسمت واردات وابسته می باشد به این معنی که اکثر مواد اولیه، ماشین آلات چاپ، مرکب ها و حلال ها و دیگر تجهیزات مربوط به چاپ و بسته بندی را از کشورهایی همانند آلمان، چین، ایتالیا و .. وارد می کند.

طبق تحقیقات کارشناسان، صنعت چاپ و بسته بندی در ایران از دیگر صنایع مانند: خودرو و گردشگری رتبه بالاتری داشته و در جایگاه هفتم قرار گرفته است. در بیست و هفتمین نمایشگاه صنعت چاپ و بسته بندی که در مهرماه ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد، اکثر تولیدکنندگان و شرکت های بسته بندی در این نمایشگاه شرکت کردند که این حجم از استقبال نشانه پیشرفت این صنعت در ایران می باشد.

به گفته اکثر تولیدکنندگان بسته بندی و چاپ، مشکلات گمرکی یکی از مهمترین موانع آنها در صادرات می باشد. نگه داشتن طولانی مدت محصولات در گمرک که شامل پرداخت هزینه های اضافی مالیاتی و گمرکی می شود سبب شده تا شرکت های بسته بندی هزینه های زیادی را برای صادرات متقبل بشوند در حالیکه کشوری مانند ترکیه جهت صادرات امتیازاتی به تولیدکنندگان خود به عنوان تشویق می دهد

برای مثال طی یک سیاست تشویقی در این کشور، اگر یک تولیدکننده محصول خود را صادر کند دولت هزینه های مالیاتی، گمرک، هزینه های واردات مواداولیه، ارزش افزوده و موارد مشابه را به آن تولیدکننده عودت می دهد به این ترتیب اگر تولید کننده محصولش را بدون هیچ سودی و با قیمت تمام شده به کشورهای دیگر ارسال کند با عودت تمام این هزینه ها حدود ۱۳ تا ۱۷% سود دریافت خواهد کرد.

با چنین طرحهای تشویقی تولیدکننده تمایل به تولید بیشتروبهتر پیدا کرده و در نتیجه صادرات کشور ترکیه روز به روز پیشرفت می کند. ترکیه چاپخانه های بسیار بزرگی نیز داشته که می توانند روزانه سفارشات بالایی جهت چاپ و بسته بندی قبول کرده که این موضوع هم سبب پیشی گرفتن آنها از صنعت چاپ ایران می باشد.

گرانی هزینه های تولید و چاپ بسته بندی

با توجه به تحریم هایی که گریبان کشورمان را گرفته و رشد هر روزه قیمت ارز، مواد اولیه صنعت چاپ و بسته بندی نیز گرانتر شده و قیمتشان بالا می رود. اکثر مواد اولیه برای تولید محصولات چاپی و بسته بندی از کشورهای دیگر وارد می شود که افزایش قیمت ارز سبب شده، هزینه این مواد اولیه نیز  همچنان بالا برود بطوریکه برخی شرکتهای چاپ و تولید بسته بندی توان خرید نداشته و به مرور به سمت ورشکستگی رفته اند.

ماشین آلات صنایع چاپ و بسته بندی ایرانی فرسوده شده و باید تجهیزات جدید و مدرن جای آنها را بگیرد و متاسفانه واردات این دستگاهها هزینه زیادی را شامل می شود که شرکت های کمی توان پرداخت این هزینه ها را دارند، بقیه شرکتها مجبور به تولید و چاپ بسته بندی با همان دستگاههای قدیمی می باشند. امتیاز دستگاههای مدرن این است که سرعت بالایی در تولید داشته و سرعت چاپ و بسته بندی را بالا می برند.

مرتبط بخوانید: استعلام آنلاین جعبه و کارتن بسته بندی در کمتر از ۲ دقیقه

کمبود سلفون درصنعت چاپ و بسته بندی

چندین سال قبل تولیدکنندگان محصولات ایرانی تمامی سفارشات تولید بسته بندی خود را به ترکیه واگذار می کردند و این مورد تا جایی زیاد شد که دولت ترکیه در ایران شرکت بسته بندی راه اندازی کرد و میزان خرید محصولات چاپی و بسته بندی وارداتی به حدود ۳ هزار میلیارد تومان در ماه رسید!!!

ولی کارآفرینان و تولیدکنندگان ایرانی بیکار ننشسته وشروع به فعالیت در زمینه تولید محصولات چاپ و بسته بندی کردند به طوریکه در طی ۵ سال گذشته این صنعت پیشرفت چشمگیری پیدا کرد و میزان واردات محصولات بسته بندی بسیار کاهش یافت. شرکت های کارتن سازی زیادی با تلاش شبانه روزی سعی در گسترش این صنعت دارند که از میان آنها میتوان زرین کارتن و کارتن سازی آوین پک را نام برد که توانسته اند با تولید انواع بسته بندی ها و بکار گیری چاپ های مختلف رضایت مشتریان خارجی و داخلی را بدست بیاورند.

با تمام تلاشهای تولیدکنندگان برای ارتقاء این صنعت،  هنوز موانعی بر سر راه صنعت چاپ و بسته بندی قرار دارد. یکی از این مشکلات کمبود پلیمر و سلفون می باشد، سلفون نیاز بسته بندی می باشد که از مواد پلیمری تهیه می شود شرکت های پتروشیمی این مواد را تولید می کنند ولی به درستی به بازار عرضه نمیشود یا با قیمتهای بالا به دست تولیدکنندگان میرسد.

شرکتهای پتروشیمی این محصولات را تولید کرده و به کشورهای دیگر با قیمت بالاتر میفروشند و این مواد را به تولیدکنندگان داخلی با قیمت کمتر عرضه نمی کنند که این موضوع را وزارت صنایع باید پیگیری کرده و مشکل را رفع نماید تا کمبود این مواد در بازار اصلاح شود.

صادرات انواع بسته بندی

دولت باید به صنایع غیرنفتی صادراتی توجه بیشتری کند که صنعت چاپ و بسته بندی یکی از این صنایع میباشد، زیرا سرمایه گذاری در این صنعت سبب اشتغال زایی شده و صادرات کشور نیز رشد بالایی پیدا خواهد کرد. امروزه تمام محصولات با پک عرضه می شوند و در واقع بسته بندی جزئی جدایی ناپذیر از محصول می باشد و مشتری ها در نگاه اول به نوع، شکل، طرح و رنگ بسته بندی توجه می کنند و برای آنها جذاب می باشد.

مرتبط بخوانید: نمونه جعبه و کارتن بسته بندی انواع محصولات داخلی و صادراتی

اگر روی بسته بندی به خوبی سرمایه گذاری شود می تواند معرف نام و محصول ایرانی بوده و فروش خوبی در بازارهای خارجی داشته باشد.

متاسفانه به دلیل هزینه های بالای تهیه بسته بندی، برخی تولیدکنندگان محصولاتشان را بصورت فله به کشورهای دیگر صادر می کنند

برای مثال سالانه حدود ۳۰۰ تن زعفران در استان خراسان تولید میشود که بدلیل عدم توجه و رسیدگی به صورت فله صادر می شوند، در کشورهای دیگر بسته بندی شده و با نام و برند آنها به مناطق مختلف جهان ارسال می شوند که این مورد خود معزل بزرگی در صادرات محصولات ایرانی ایجاد می کند و زعفرانی که منشاء اصلی کشت آن در ایران می باشد به نام کشورهای دیگر عرضه می شود.

ترکیه این فرصت ها را غنمیت شمرده و محصولات مشابه را که به صورت فله عرضه می شوند به نام خود بسته بندی و عرضه می کند و یا با ارئه بسته بندی هایی با قیمت کمتر نظر کشورهای دیگر را به سمت خود جلب کرده و سفارشات بسته بندی محصولات آنها را بر عهده می گیرد.

کلام آخر

با نظارت درست بر صنعت چاپ و بسته بندی و برداشتن موانعی که در این مقاله بیان کردیم این صنعت می تواند روز به روز پیشرفت کرده و تمام سفارشات پک های داخلی را شرکتهای تولید کننده بسته بندی ایرانی انجام دهند و در کنارش در صنعت صادرات نیز رشد کرده و تولید سفارشات کشورهای دیگر را نیز بر عهده بگیرند.

مطلب مفید بود ؟ ۲ ۰

شما هم بخوانید