تا هفته چندم بارداری می‌توان سوار هواپیما شد

تا هفته چندم بارداری می‌توان سوار هواپیما شد

سفر هوایی در دوران بارداری به دلیل شرایط خاص آن، ملزم به رعایت نکاتی قبل از و بعد از پرواز و رعایت دستورالعمل های ایرلاین ها است.

بیشتر ایرلاین ها توصیه می کنند قبل از خرید بلیط هواپیما ضمن اطمینان از شرایط جسمانی خود، با مراجعه به پزشک، گواهی سلامت را دریافت کرده و هنگام سوار شدن به هواپیما همراه داشته باشید.

قوانین سفر بانوان باردار در هواپیما با توجه به سن بارداری، نوبت بارداری و مدت زمان پرواز متغیر است.

آیا هواپیما برای زن باردار خطرناک است

آیا هواپیما برای زن باردار خطرناک است

در پاسخ به این سوال باید گفت که خطرناک بودن یا نبودن پرواز برای زن باردار به عوامل مختلفی بستگی دارد. سن بارداری، نوبت بارداری و طول پرواز از مهم ترین عوامل هستند.

معمولا در سه ماهه اول و سوم، سفر با هواپیما در بارداری خطر بیشتری نسبت به ماه های دیگر دارد به ویژه در ماه های انتهایی بارداری، شرایط جسمانی مادر مانند اضافه وزن، کاهش تعادل و ریسک زایمان زودرس، پرواز در این ماه ها را سخت کرده و توصیه می شود که بانوان در این ماه ها با هواپیما سفر نکنند.

در سفر با هواپیما مدت زمان پرواز مهم است که توصیه می کنیم طبق توصیه های جدول زیر عمل کنید:

نوبت بارداری

پرواز بیشتر از ۲ ساعت

پرواز کمتر از ۲ ساعت

بارداری اول

۲۸ هفتگی

۳۲ هفتگی

بارداری دوقلو

۲۸ هفتگی

۲۸ هفتگی

بارداری دوم

۲۸ هفتگی

۲۸ هفتگی

 

در پرواز داخلی تا هفته چندم بارداری می توان سوار هواپیما شد

سفر در دوران باداری در پروازهای داخلی تابع شرایط مادر و همچنین قوانین ایرلاین است. بطور کلی در هفته های ۱۸ الی ۲۴ می توان بدون نگرانی سوار هواپیما شد. در بررسی شرایط سوار شدن بانوان باردار به هواپیما، این دوران را به سه ماهه اول تا سوم تقسیم کرده و هریک را بررسی می کنیم.

ایا مسافرت در سه ماه اول بارداری خطرناک است

یکی از مهم ترین قوانین در مورد سفر با هواپیما در دوران بارداری مربوط به زمان سفر است. بیشتر از ۹۰ درصد سفرهای بارداران در هفته‌های ۱۸ تا ۲۴ انجام می ‌شود، زیرا در این دوران از بارداری، خطر ایجاد مشکلات برای جنین کمتر است.

در سه ماهه اول بارداری به این دلیل که بدن جنین در حال تشکیل است، در صورت سفر با هواپیما به ویژه برای پروازهای بیشتر از دو ساعت، احتمال سقط جنین افزایش می یابد.

ایا مسافرت در سه ماه اول بارداری خطرناک است

مسافرت با هواپیما در ماه اول بارداری با دریافت گواهی پزشکی و تحت شرایط خاصی امکان پذیر است. در ماه اول بارداری، بسیاری از بانوان هنوز حتی از بارداری خود آگاه نیستند. در این مرحله از بارداری، جنین هنوز به صورت اولیه شکل می‌گیرد و فرایند تشکیل اعضا و سیستم‌ های بدن آغاز می‌شود.

در ماه اول بارداری، سفر با هواپیما در صورت لزوم، امکان ‌پذیر است اما بهتر است به سه ماهه دوم بارداری موکول شود زیرا خطر سقط جنین افزایش می یابد. در صورت لزوم توصیه می کنیم برای بارداری اول با پزشک خود مشورت کنید.

مسافرت با هواپیما در سه ماهه دوم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری، بدن جنین تقریبا تشکیل شده و شرایط جسمانی مادر نیز به شرایط پایداری رسیده استبه همین دلیل می توان در سه ماهه دوم بارداری با خیال آسوده به سفر بروید.

البته توصیه می کنیم در صورتی که در نوبت اول بارداری خود قرار دارید قبل از سفر به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین پروازهای طولانی بیشتر از دو ساعت در دوران بارداری توصیه نمی شود.

مسافرت با هواپیما در سه ماهه سوم بارداری

سه ماه سوم بارداری به دلیل نزدیک بودن به روزهای زایمان و به علت زایمان زودرس، توصیه می کنیم از سفر هوایی خودداری کنید.

در صورت لزوم مسافرت با هواپیما در ماه هشتم بارداری تنها با اجازه پزشک و ارائه گواهی هنگام سوار شدن به هواپیما امکان پذیر است. سفر با هواپیما در ماه آخر و به ویژه از هفته ۳۴ به بعد، به هیچ وجه توصیه نمی شود.

مسافرت با هواپیما در سه ماهه سوم بارداری

در پرواز خارجی تا هفته چندم بارداری می توان سوار هواپیما شد

قوانین پرواز خارجی برای زنان باردار تابع قوانین ایرلاین ها و مدت زمان پرواز می باشد. در پروازهای خارجی نیز محدودیت هایی برای سفر بانوان باردار با هواپیما تعیین شده است. معمولا سفر بانوان باردار در ۵ هفتگی به بعد ممنوع است. برخی از ایرلاین ها سن بارداری مجاز را بیشتر و برخی کمتر تعیی کرده اند.

● در هواپیمایی ترکیش امکان پرواز بانوان باردار تا سن ۳۱ هفتگی مجاز بوده و باید گواهی پزشکی همراه داشته باشند.

● در هواپیمایی امارات می توان تا هفته ۳۶ بارداری نیز با هواپیما سفر کرد. در این شرکت هواپیمایی امکانات متعددی وجود داشته که در صورت بروز خطر برای مادر می توانند با آن مقابله کنند.

● در صورت خرید بلیط هواپیمایی لوفت هانزا سن مجاز برای بارداری کمتر از ۳۵ هفتگی است. برای بانوانی که دو قلو باردار هستند، سن مجاز کمتر از ۲۸ هفتگی است.

● در قطر ایرویز تهیه گواهی پزشکی تا قبل از هفته ۲۸ نیازی نیست. اما بین هفته ۲۹ و ۳۲ بارداری، باید گواهی معتبر پزشک ارائه داد. سفر با هواپیما برای بانوان باردار از سن ۳۶ هفتگی ممنوع است.

قوانین ایرلاین ها برای سفر هوایی بانوان باردار

در برخی موارد، شرکت ‌های هواپیمایی ممکن است برای سفر با هواپیما در دوران بارداری، محدودیت ‌هایی در نظر بگیرند. برای مثال، برخی شرکت ‌های هواپیمایی در هفته ‌های پایانی بارداری، اجازه سفر با هواپیما را به بارداران نمی ‌دهند.

همچنین، برخی شرکت ‌های هواپیمایی ممکن است برای سفر با هواپیما در دوران بارداری، از بارداران بخواهند که گواهی پزشکی از پزشک خود دریافت کنند تا اجازه سوار شدن به هواپیما داشته باشند.

بطور مثال در صورتی که می خواهید بلیط هوایپما ماهان را رزرو کنید باید به این نکته توجه کنید که امکان سوار شدن بانوان باردار تک قلو پس از هفته ۳۴ بارداری و بانوان باردار دوقلو پس از هفته ۳۲ وجود ندارد. برای سفر با هواپیما در دوران بارداری با ایرلاین ماهان باید گواهی پزشکی معتبر همراه داشته باشید.

قوانین ایرلاین ها برای سفر هوایی بانوان باردار

توصیه هایی برای سفر با هواپیما در بارداری

سفر با هواپیما در دوران بارداری برای بسیاری از زنان یک تجربه هیجان انگیز و در عین حال نگران کننده است. با توجه به تحولات پزشکی و فناوری، اما شرایط سفر با هواپیما برای بارداران بهبود یافته است.

با این حال، هنوز هم قوانین و مقرراتی وجود دارد که باید رعایت شود تا سفر برای بارداران ایمن و راحت باشد.

● در حین پرواز، فشار هوا در هواپیما کاهش می‌یابد که ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای بارداران شود. برای مقابله با این مشکل، باید در حین پرواز آب بیشتری مصرف کرد.

● برای جلوگیری از خطر ابتلا به لخته خونی، باید هنگام سفر با هواپیما حرکت بیشتری انجام داد تا خون در بدن بهتر جریان پیدا کند. همچنین، از مصرف غذاهای سنگین در قبل و در حین پرواز باید خودداری شود.

● بهتر است برای بارداران صندلی‌ هایی با فضای بیشتر و پشتی بلند انتخاب شود تا بارداران با راحتی بیشتری بتوانند سفر کنند.

● قبل از هر سفر با هواپیما، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و از او در مورد مشکلات پیش از سفر، راهکارهای احتیاطی و داروهایی که در صورت نیاز باید با خود داشته باشید، سوال کنید.

● بانوان باردار که با هواپیما سفر می ‌کنند، بهتر است لباس‌ های راحت و مناسب برای بارداری انتخاب کنند که در طول پرواز راحت باشند.

مطلب مفید بود ؟ ۴ ۰

شما هم بخوانید