چرا باید در آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

چرا باید در آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

 

همه ما کنکوری ها از چند سال قبل از اینکه به سال کنکور برسیم حرف و حدیث هایی در مورد آزمون های آزمایشی می شنویم. خیلی از ماها از پایه های پایین تر در آزمون آزمایشی شرکت کرده ایم. حتی بعضی ها برای آمادگی آزمون تیزهوشان، شرکت در آزمون آزمایشی را تجربه کرده اند.

اما برای کسانی که تا قبل از سال دوازدهم و کنکور تجربه شرکت در آزمون آزمایشی را ندارند، یا هیچ وقت آزمون ها را جدی نگرفته اند، خواندن ادامه این مطلب می تواند مفید و ضروری باشد.

چرا باید در آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

سوال اولی که همیشه با آن روبرو هستیم این است که اصلا:

آزمون آزمایشی چه فایده ای داره؟

اجازه بدید در چند بخش به این سوال جواب بدیم.

برنامه ریزی بلند مدت و میان مدت

خب فرض کنید اصلا آزمونی در کار نیست و شما با حدود ۳۰ تا کتاب درسی روبرو هستید و به شما میگن که یک سال دیگه کنکور داری. اولین مسئله ای که برای شما پیش میاد اینه که از کجا شروع کنم؟ اول کدوم درس هارو بخونم؟ چه زمان هایی رو برای مرور بذارم؟

قطعا برنامه ریزی یک ساله برای همچین موضوع مهمی خیلی پیچیده است و باید در برنامه تون موارد زیادی مثل تعطیلات، آزمون های دی و خرداد و … در نظر بگیرید.

در واقع برنامه آزمون آزمایشی همان برنامه ریزی بلند مدت شماست. یعنی برنامه به شما میگه:

● درس های پایه دهم و یازدهم رو چجوری موازی با دروس دوازدهم جلو ببرید.

● در چه زمان های برگردید و مرور کنید.

● کدوم درس های پایه پیش نیاز دروس دوازدهم هستن و باید کنار هم مطالعه بشن.

● تو زمان های حساس مثل دی ماه و ایام بعد از عید، چیکار کنیم بهتره؟

برنامه آزمون آزمایشی علاوه بر اینکه یک مسیر کلی برای شما ترسیم میکنه که درس ها رو چجوری بخونی و تا کنکور چه مراحلی رو طی کنی، یک برنامه میان مدت هم برات میریزه. مثلا اگر فاصله بین آزمون ها ۳ هفته باشه در واقع شما میدونی که در انتهای هر ۳ هفته، باید به چه نقطه ای برسی و هدفت مشخص شده. پس برنامه آزمون آزمایشی برنامه میان مدت هم بهمون میده!

آزمون آزمایشی چه فایده ای داره؟

خودسنجی

یکی از مهم ترین دلیل هایی که باید آزمون بدیم بحث خودسنجیه! از کجا بفهمیم داریم درست درس میخونیم؟ روش درس خوندنمون درسته؟ آیا به اندازه کافی تست میزنیم؟

خب قطعا این سوالاییه که باید خیلی زود به جوابشون برسیم. مثلا فرض کنید شما به شکل منظم در آزمون شرکت نکنید و بعد از عید و نزدیک به کنکور در یک آزمون، درصد ضعیفی رو در درس ریاضی کسب کنید.

حالا از این درصد کم هر نتیجه ای بگیرید، دیگه زمان لازم برای اجرای تصمیمات جدیدتون رو ندارید. دیگه وقتی برای عوض کردن کتاب کمک آموزشی، گرفتن معلم خصوصی، دیدن فیلم آموزشی ندارید.

ولی اگر همین اتفاق در مهر و آبان بیفته، زمان برای اینکه به مسیر درست برگردیم وجود داره!

تجربه شرکت در آزمون

اتفاقات مختلفی در آزمون های آزمایشی میفته که باعث کسب تجربه میشه. وقت کم میاریم، یک یا چند درس خیلی سخت میشه، سردرد میگیریم و کلی اتفاق دیگه که میتونه مدیریت آزمون رو از دست ما خارج بکنه.

مثلا همین سخت بودن یک درس میتونه تمرکز مارو از بین ببره و کل آزمون رو تحت تاثیر خودش قرار بده. ولی اگر این اتفاق رو قبلا در آزمون های آزمایشی تجربه کرده باشیم، بلدیم که آزمون مون رو مدیریت کنیم.

الف- نفس عمیق بکشیم.

ب- با خودمون حرف بزنیم! میدونیم که سختی یک درس فقط برای من نیست و شرایط برای همه یکسانه!

ج- سعی کنیم سوالات آسون تر رو پیدا کنیم و حل کنیم و به تست های نامطمئن جواب ندیم.

د- حواسمون به زمان باشه که بیش از زمان اون درس رو بهش اختصاص ندیم.

پشت کنکوری ها حتما آزمون آزمایشی بدهند

اگر پشت کنکوری هستید آزمون دادن برای شما خیلی خیلی مهم تره! برای یک دانش آموز دوازدهمی که مدرسه میره، همه چیز تحت کنترله! ساعت بیدار شدن و خوابیدن، انجام تکالیف طبق نظر معلم و مشاور و … همه باعث میشه در یک مسیر درست و هدفمند جلو بره.

ولی یک داوطلب پشت کنکوری خودش پلیس خودشه! تحت نظر معلم و مشاور و … نیست. بنابراین باید خودش تلاش کنه طبق برنامه عمل کنه و منظم باشه. و صد البته که یک آزمون آزمایشی میتونه برنامه ریزی رو براش آسون تر کنه.

در کدوم آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

تعداد موسساتی که اقدام به برگزاری آزمون میکنند در سال های اخیر زیاد شده و انتخاب رو برای ما سخت تر کرده. در عین حال برای گرفتن تصمیم درست باید حواسمون به یک سری پارامترها باشه.

کیفیت سوالات، کیفیت پاسخنامه، سرعت انتشار و اطلاعات کارنامه، امنیت سوالات، تعداد شرکت کنندگان و خدمات جانبی از جمله مواردی هستند که باید بهشون دقت کرد.

اما بیشتر ماها تحت تاثیر دو مورد، آزمون آزمایشی برای خودمون انتخاب میکنیم. اول دوستامون! معمولا نگاه میکنیم ببینیم دوستامون چه آزمونی میدن و ماهم همون رو انتخاب میکنیم که اصلا کار درستی نیست. باید دلایل اونارو برای انتخاب شون شنید و بعد تصمیم گرفت.

برنامه ریزی بلند مدت و میان مدت درسی

دوم تعداد شرکت کنندگان. خیلی از ما عجله داریم بدونیم رتبه مون در کنکور چند خواهد شد؟ کلا تخمین رتبه خیلی برامون جذابه. وقتی تعداد شرکت کنندگان یک آزمون زیاده احساس میکنیم که رتبه ای که بهمون میده به رتبه کنکورمون نزدیک تر خواهد بود. البته این موضوع درسته! ولی لزومی هم نداره از همون ابتدای سال تحصیلی ما همش دنبال پیش بینی رتبه مون باشیم. این موضوع میتونه بدتر به ما استرس بده و کارایی مون رو پایین بیاره.

بجای این دو مورد باید بیشتر به کیفیت سوالات و پاسخنامه دقت کنیم. نه اینکه پارامترهای دیگه مهم نباشه ولی کیفیت بالای سوالات و پاسخنامه میتونه باعث بشه بقیه نواقص یک آزمون رو نادیده بگیریم.

مثلا کانون فرهنگی آموزش یا قلم چی جزء با سابقه ترین ها در برگزاری آزمون های آزمایشیه و روند طراحی، ویراستاری و گزینش سوالاتش بقدری حرفه ای شده که کیفیت سوالات و پاسخنامه در اون تضمین شده است و حسابی به سبک و سیاق کنکور نزدیکه. البته لو رفتن سوالات و امنیت برگزاری آزمون قلم چی ممکنه دارای نقص هایی باشه که میشه بدلیل کیفیت سوالات از اونها چشم پوشی کرد.

دقت کنید که یکی از معیارهای مهم که نشون دهنده پیشرفت ماست تراز کلی است که در آزمون بدست می آوریم و با تقلب عده کمی خیلی تحت تاثیر قرار نمیگیره.

چگونه نتیجه خوبی در آزمون آزمایشی کسب کنیم؟

برای اینکه در یک آزمون آزمایشی نتیجه خوبی کسب کنیم باید چند تا کار مهم رو انجام بدیم:

برنامه ریزی کوتاه مدت

یادمون باشه که آزمون برای ما برنامه ریزی کوتاه مدت نمی کنه. مثلا نمیدونیم امروز دقیقا چه درسی رو بخونیم و فردا چی رو بخونیم. پس قبل از هر چیز باید برای زمان باقی مونده تا آزمون، برنامه بریزیم که هر روز چه درس هایی رو بخونیم.

البته یادتون نره که چند روز پایانی رو برای مرور و جمع بندی در نظر بگیرید.

برای برنامه ریزی کوتاه مدت هم میتونید از دفتر برنامه ریزی قلم چی استفاده کنید.

آموزش و یادگیری صحیح

خب رسیدیم به مهم ترین کاری که باید بکنیم. باید مطالب رو به درستی یاد بگیریم. این یادگیری میتونه سر کلاس درس، از جزوه، کتاب کمک درسی، فیلم آموزشی یا … اتفاق بیفته.

بچه ها معمولا خیلی سراغ کتاب های کمک درسی میرن. طبیعتا اگر در آزمون های قلم چی شرکت میکنید کتاب های سبز قلمچی میتونه برای آموزش برای شما مناسب باشه.

تمرین و تکرار

حالا باید هرچیزی رو که یاد گرفتیم تمرین کنیم و بررسی کنیم که آیا فهم درستی از مطالب داریم یا نه؟!

برای این کار میریم سراغ کتاب های تست. حل تست های زیاد و متنوع میتونه خیلی به اینکه درک عمیقی از موضوع پیدا کنیم، کمک کنه. اگر در آزمون های قلم چی شرکت می کنید کتاب های آبی قلم چی یک منبع مناسب برای تست زنی هستش که علاوه بر پوشش تست های کنکور و تست های آزمون های سال های گذشته قلم چی، درسنامه هم داره.

اگر هنوز نمیدونید چه کتابی بخرید و برای خرید کتاب کمک درسی سر دوراهی قرار گرفتید یه سری به چی بخونم بزنید. نقد و بررسی دقیق کتاب ها رو بخونید و با خیال راحت بهترین رو انتخاب کنید.

مطلب مفید بود ؟ ۳ ۰

شما هم بخوانید