تشخیص مزاج سرد و گرم بدن + مشخصات طبع سرد و گرم

چگونگی تشخیص مزاج و طبع سرد و گرم چیست

تشخیص مزاج سرد و گرم مشخصیات طبع سرد و گرم چگونگی تشخیص مزاج در طب سنتی تست تشخیص مزاج شناسی وطبع شناسی را در سایت فتوکده می خوانید

تشخیص مزاج سرد و گرم در طب سنتی

طبع را به ۴ نوع بر حسب گرمی و سردی و میزان رطوبت تقسیم بندی می کنند

غلبه هر یک از این طبع ها در وجود انسان نوع غذای مصرفی، طرزمعیشت، سلامتی، طول عمر و خصوصیات اخلاقی و روانی او را تحت تأثیر قرار می دهد

برای داشتن زندگی سالم تر و ممانعت از بروز بسیاری از بیماری ها شناخت طبع خود ضروری است که می تواند شما را از دشواری های زیادی رهایی بخشد

زمانی که طبع خود را تشخیص می دهیم به کمک طب سنتی می توانیم نیازهای بدن خود را به آسانی شناسایی کنیم و عواملی را که برای سلامت ما مضر هستند از خود دور سازیم

طبع شناسی سرد و گرم در طب سنتی

طبع شناسی در طب سنتی سرد و گرم چیست

طبع یا مزاج گرم چیست ؟

بر اساس طب سنتی طبیعت بدن افراد دارای طبع و مزاج گرم از میان عناصرچهارگانه از آتش یا هوا تبعیت می کند و خصوصیات یکی از این عناصر از جمله گرما بر طبع فرد حاکم و غالب است

. بر اساس طب اسلامی و طب سنتی فرد با مزاج گرم این طبع را از والدین دارای مزاج گرم خود به صورت ژنتیکی و وراثتی به ارث برده است.

همچنین بر طبق طب اسلامی با تغییر شرایط محیطی و سبک زندگی مادر در دوران جنینی امکان دارد یک فرد با والدین سرد مزاج مزاج گرم را از محیط اکتساب کند.

انواع طبع گرم

طبع گرم شامل دو نوع مزاج گرم و خشک یا صفراوی و مزاج گرم و تر یا دموی می باشد، در طبع فرد صفراوی عنصر آتش غالب است و بر طبع افراد دموی هوا یا باد غلبه دارد.

لازم به ذکر است بر طبق طب سنتی میزان انعطاف پذیری و رطوبت بدن افراد با مزاج گرم و تر بیشتر است و نسبت به سایر طبع ها بهترین نوع مزاج محسوب می شود.

ویژگی های افراد دارای طبع گرم

افراد دارای مزاج صفراوی یا گرم و خشک در همه فصول حرارت بدنشان بالاست و در هیچ فصلی زیاد لباس نمی پوشند.

اما دمای بدن دموی ها یا افراد دارای مزاج گرم و تر فقط در فصول گرم سال مانند تابستان بالاست و در پائیز و زمستان لباس های گرم می پوشند.

صفراوی ها زود عصبانی و زود آرام می شوند، تمایل زیادی به خوردن ترشی ها و غذا های سرد مثل خیار و کاهو دارند. دموی ها جسور، شجاع و رهبر هستند و همه نوع غذا را می خورند.

غذا های ویژه افراد دارای طبع گرم

هوای تازه و خنک، بهره مندی از آب، مایعات، میوه و سبزی های تازه به افراد دارای طبع گرم و خشک توصیه می شود

این افراد باید از نوشیدن زیاد چای و قهوه و مصرف غذا های گرم و خشک به ویژه در تابستان خودداری کنند. برای افراد با مزاج دموی یا گرم وتر خوردن غذاهای با فیبر بالا ضروری است.

این غذا ها به دموی ها کمک می کند تا اجابت مزاج طبیعی داشته باشند. علاوه براین مصرف میوه ها، سبزی ها، گوشت و غذا های دریایی به این افراد توصیه می شود

طبع یا مزاج سرد چیست ؟

مطابق با طب سنتی در طبیعت بدن افراد دارای طبع و مزاج سرد طبیعت عنصر خاک یا آب برتری دارد و افراد از خصوصیات یکی از این عناصر از جمله سردی تبعیت می کنند.

بر اساس طب اسلامی و طب سنتی فرد با مزاج سرد این طبع را از والدین دارای مزاج سرد خود به صورت ژنتیکی و وراثتی به ارث برده است

طبق توضیحات مذکور یک فرد دارای والدین با طبع گرم نیز می تواند بر اثر تعییرات محیط و تغییر سبک زندگی مادر خود دردوران جنینی طبع سرد را اکتساب کند.

انواع طبع سرد چیست ؟

طبع سرد در دو نوع سرد و خشک یا سوداوی و سرد و تر یا بلغمی وجود دارد،  عنصر غالب در طبع افراد سودآوی خاک می باشد.

همچنین بر طبع افراد بلغمی عنصر آب غلبه دارد. مطابق با طب سنتی بدن افراد دارای مزاج سرد و خشک رطوبت کمی دارد و انعطاف ناپذیر است و نسبت به سایر طبع ها پردردسر ترین مزاج محسوب می شود.

ویژگی های افراد دارای طبع سرد

بلغمی ها یا افراد دارای مزاج سرد و تر در همه فصول سال به ویژه زمستان لباس گرم می پوشند. اما افراد دارای مزاج سوداوی یا سرد و خشک مانند دموی ها فقط در فصول پاییز و زمستان لباس گرم نیاز دارند.

افراد بلغمی صبور و آرام هستند و کار ها را به کندی انجام می دهند  همچنین به خوردن گرمی ها مثل شیرینی و ادویه علاقه دارند

سوداوی ها دقیق، منظم و حسابگر هستند. این افراد نیز به شیرینی و گرمی ها علاقه دارند.

غذاهای ویژه افراد دارای طبع سرد

توانایی دستگاه گوارش افراد دارای طبع سرد و تر پایین است به همین دلیل تا حد امکان باید روزانه فقط ۲ وعده غذا بخورند. لازم به ذکر است فاصله بین وعده های غذایی این افراد باید حداقل حدود ۱۰ تا ۱۲ ساعت باشد.

بلغمی ها باید غذا های سرشار از پروتئین و فیبر از جمله تخم‌ مرغ، گوشت، میگو، جگر و … بخورند. علاوه براین برای افراد دارای مزاج سرد و خشک مصرف مایعات به اندازه کافی ازجمله آب سیب یا آب هویج توصیه می شود.

همچنین این افراد باید از مصرف مواد غذایی کنسرو شده، یخ زده، کهنه و مواد گرمی بخش مثل فلفل، سیر، پیاز و … خودداری کنند.

چگونگی تشخیص مزاج سرد یا گرم ؟

یا استفاده از موارد زیر بصورت کامل می توانبد تست تشخیص مزاج و طبع شناسی در طب سنتی را انجام دهید و برای همیشه مزاج سرد و یا گرم بودن خود را بدانید

۱- کاربرد حس لامسه

یکی از روش های ساده تشخیص و  طبع شناسی در طب سنتی ؛ لمس کردن بخشی از بدن شما توسط یک فرد معتدل المزاج می باشد.

در صورتی که فرد دارای طبع معتدل بعد از لمس بدن شما احساس سردی کرد، طبع شما سرد است و اگر احساس گرمی کرد شما مزاج گرم دارید.

لازم به ذکر است فردی که هیچ یک از عناصر طبیعت بر طبع آن برتری ندارد و در حد اعتدال از همه عناصر بهره مند است دارای طبع معتدل است.

۲- رنگ پوست

افراد دارای رنگ پوست سفید سرد مزاج هستند

پوست های گندمی و سرخ گونی دلیلی بر گرم مزاجی اسا، پوست های زرد نشانه گرمی، پوست های رنگ بادمجانی تیره بی روح و غیر درخشان مزاج سرد و خشک است

پوست های رنگ گچی سربی یز دلیلی بر سردی مزاج است

۳- سرعت رشد مو

بررسی روند رشد مو نوع مزاج شما را تعیین می کند. اگر سرعت رشد موی شما زیاد است و خیلی زود بلند می شود، طبع شما گرم است

اگر رشد مو های شما کند است مزاج سرد دارید. در صورتی که سرعت رشد مو های شما بیش از اندازه و غیر طبیعی به نظر می رسد شما دارای طبع گرم و خشک می باشید.

۴- چرخه خواب و بیداری

اگر شما زیاد می خوابید مزاج سرد و تر دارید.

اگر ساعات زیادی را بیدار می مانید و کمتر می خوابید طبع شما گرم و خشک است. در صورت داشتن برنامه خواب و بیداری متناسب شما از طبع معتدل بهره مند هستید.

۵- ویژگی های ادرار و مدفوع

 ادرار و مدفوع با تیرگی زیاد و بوی خیلی بد نشانگر طبع گرم صفراوی است و ادرار و مدفوع بی رنگ و کم بو نشانگر مزاج سرد است.

علاوه بر این بررسی ویژگی های عرق، خون، ناخن و … به شما در تشخیص مزاج خود کمک می کند. درمانگران طب سنتی نیز این روش را به عنوان یکی از دقیق ترین روش های شناخت مزاج افراد معرفی می کنند.

۶- نرمی یا زبری

اگر بافت بدن شما با فشار سرانگشت به راحتی فرو می رود طبع شما دارای رطوبت و تری می باشد. اما اگر هنگام لمس کردن بدن احساس سفتی می کنید، مزاج شما خشک است

این روش نوع گرمی و سردی طبع شما را به صورت کامل تر مشخص می کند و از اهمیت ویژه ای برخوردار است

۷- بررسی ساختار بدن

قفسه سینه پهن، اندامهای بزرگ، عروق برجسته و عضلات کلفت و بزرگ نشانگر طبع گرم می باشند.مفاصل و غضروف های حنجره و بینی برجسته نشانگر خشکی طبع افراد است.

علاوه بر این افرادی که اندام و بالا تنه کوچک دارند، دارای طبع سرد هستند.

۸- حجم و ضخامت مو

پر مویی بدن نشانه طبع گرم و کم مویی بدن نشانه طبع سرد است.

همچنین نازکی مو، صاف و لخت بودن مو و سفیدی مو از جمله نشانه های طبع سرد و تر است. کلفتی مو، موی مجعد و سیاه نشانگر طبع گرم و خشک است. لازم به ذکر است موی حنایی نشانه طبع معتدل است.

۹- میزان سازگاری با محیط

اگر اعضای بدن شما در برخورد با گرما، سرما، خشکی و رطوبت، آن دما و حالت را بپذیرد، مزاج غالب شما از این طریق مشخص می گردد.

مثلاً اگر با قرار گرفتن در معرض گرما زود احساس گرما می کنید یا بدن شما سریع گرم می شود و یا به خوردن غذا های گرم علاقمند هستید طبع شما گرم است.

بنابراین میزان سازگاری بدن شما با محرک های محیطی، یکی از مهمترین روش های تشخیص طبع شما محسوب می شود.

۱۰- چرخه رشد و فعالیت بدن

اگر شما سریع دندان در آوردید، سریع بالغ شدید و ضربان قلب، نبض و تنفس شما سریع است و مغزتان سریع اطلاعات را بازیابی می کند و به سرعت موارد مهم را به یاد می آورید طبع شما گرم است.

اما اگر چرخه رشد و فعالیت بدن شما به کندی صورت می گیرد شما دارای طبع سرد می باشید.

۱۱- خصوصیات درونی

امیدواری، جوانمردی، ادراک بالا، قاطعیت، زیرکی، پر حرفی، بی قراری، پررویی، بی رحمی، پویایی و حسن ظن از خصوصیات درونی افراد دارای طبع گرم می باشد.

همچنین افراد دارای طبع سرد عکس این حالات و خصوصیات را دارند علاوه بر این ثبات حالات درونی نشانه خشکی مزاج و ناپایداری در این حالات نشانه تری مزاج است.

بنابراین شما با بررسی خصوصیات درونی خود می توانید طبع خود را به راحتی تشخیص دهید.

۱۲- بافت چربی و ماهیچه در بدن

گوشت زیاد و چربی کم در بدن افراد دلالت بر طبع گرم و خشک دارد و چربی زیاد نشانگر طبع سرد و تر افراد است بنابراین توصیه می شود شما نیز با بررسی میزان بافت چربی و ماهیچه موجود در بدنتان طبع خود را شناسایی کنید.

چگونگی چگونگی تشخیص مزاج سرد و گرم | سایت فتوکده

مطلب مفید بود ؟ ۴۸ ۱۱

شما هم بخوانید