سایت فتوکده

خواص صابون مراغه | کاربرد و مزیت صابون مراغه چیست

خواص صابون مراغه برای مو و پوست

 

خواص صابون مراغه برای مو مزیت صابون مراغه اصل برای پوست رنگ های صابون مراغه و کاربرد صابون مراغه را در سایت فتوکده می خوانید

 

خواص صابون مراغه

 

 

صابون مراغه محبوب ترین صابون سنتی ایران بوده و قدمتی بیشتر از 150 سال دارد و روند تولید آن کاملا طبیعی بوده و بیشتر از 10 سال ماندگاری دارد.

 

صابون مراغه از سوغاتی های شهر مراغه بوده و با وجود تنوع صابون های صنعتی در بازار داخلی کشور، باز هم این صابون بعنوان شوینده اصلی در اغلب شهرهای ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

 

این صابون سنتی متشکل از دنبه گوسفند و سود سوزآور بوده و در فرآیند ساخت و تولید آن از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نشده است.

 

مزیت صابون مراغه اصل و کاربرد رنگ های صابون مراغه

 

رنگ های صابون مراغه

 

صابون سنتی مراغه در 3 رنگ زرد، سفید و سیاه تولید می شود، در اصل صابون زرد مخصوص شستشوی مو و پوست بوده و صابون سفید برای شستن رخت می باشد

 

در تولید صابون سیاه مراغه اغلب به آن رنگ حنا و سدر افزوده می شود که در این حالت صابونی بسیار عالی برای رفع ریزش مو، تقویت پیاز مو و شوره سر می شود.

 

رفع حسایت پوستی

 

صابون سنتی مراغه دارای اسید کنترل شده بوده و Ph آن مناسب است و حساسیت های پوستی را از بین می برد و به سبب نداشتن عوارض جانبی استقبال از مصرف آن روز به روز فزونی می یابد.

 

خواص صابون مراغه برای مو

 

سر، از مهمترین بخش های بدن بوده و با توجه به رویش مو که باعث زیبایی می شود بسیار مورد توجه می باشد. افرادی که دچار شوره سر هستند استفاده از صابون مراغه بطور منظم باعث رفع شوره می گردد.

 

صابون طبیعی

 

صابون مراغه از سود سوزآور و دنبه گوسفند تهیه شده و در تولید آن هیچ گونه ماده شیمیایی بکار نرفته است و این صابون از صابون های صنعتی بهتر بوده و فاقد هر گونه عوارض جانبی می باشد.

 

نرمی و لطافت پوست

 

طبق گفته برخی از متخصصان پوست صابون مراغه با داشتن ترکیبات طبیعی در خود برای پوست و مو بسیار مفید بوده و باعث لطافت و نرمی پوست شده و شادابی آن را دو چندان می کند.

 

کاربرد صابون مراغه در سنگک پزی

 

خمیر نان سنگک غیرقابل انعطاف و شُل بوده و در حین قرار گرفتن در تنور مقدار زیادی سنگ به آن می چسبد و به همین دلیل نانوایان سنگکی از صابون مراغه استفاده می کنند

 

آنها صابون را به تخته چوبی در تنور روی سنگ ها می کِشند تا سنگ ها لغزنده شده و خمیر به آن نچسبد و همانطور که مشاهده کرده اید، در هنگام خروج نان از تنور مقدار بسیار اندکی سنگ با نان بیرون می آید.

 

پوست های چرب

 

صابون مراغه حاوی میزان بیشتری ماده قلیایی نسبت به سایر صابون ها بوده و برای کسانی که پوست چربی دارند، مناسب است.

 

در برخی شوینده ها و صابون مراغه مقدار ماده قلیایی به میزان 8 تا 9 درجه بوده و مصرف آن برای افرادی که پوستی بسیار چرب دارند بسیار مناسب می باشد.

 

مانع ریزش مو

 

صابون مراغه بطور کاملا طبیعی تهیه شده و استفاده از آن برای بدن و سر بسیار مفید می باشد. این صابون پیاز مو را تقویت کرده و از ریزش مو جلوگیری می کند، ولی باعث کدر شدن موهای سر شده و شفافیت مو را از بین می برد.

 

مزیت صابون مراغه برای پوست

 

پوست برخی از افراد در اثر کارهای مختلف و یا تعرق زیاد دچار خشکی می شود و برای رفع خُشکی پوست می توان از صابون مراغه استفاده کرد که باعث لطافت و نرمی پوست بدن می شود.

 

مراحل تولید صابون مراغه

 

صابون مراغه از پیه های حیوانی تهیه شده از شهرهای اصفهان، کاشان، قم، شیراز و شهرهای شمالی ایران به مراغه انتقال داده شده و در دیگ های عظیم با مقدار مورد نیاز از سود سوزآور مخلوط گشته و در مرحله بعد به میزان لازم به آن آب می افزایند.

 

آب شهر مراغه فاقد هرگونه املاح بوده و شیرین است و برای تهیه صابون بسیار عالی می باشد و بعد از افزودن آب، مرحله جفت شدن شکل گرفته و مواد مخلوط شده 24 ساعت برای مرحله دوم پخت، در دیگ های جدا از هم قرار داده می شوند.

 

پس از آن با اضافه کردن رنگ های زرد، سفید، سیاه یا حَنا رنگ ظاهری صابون شکل می گیرد و بعد از آن به قالبدان انتقال داده شده و در زمان 18 ساعته صابون کمی خشک گشته و شکل اولیه به خود می گیرد.

 

در مرحله بعدی به محیط باز فرستاده می شود و طی 7 تا 10 روز زیر نور آفتاب و در هوای آزاد قرار گرفته و بعد از 3 تا 6 ماه روی قفسه هایی از جنس چوب که از سطح زمین فاصله دارد و از هر چهار طرف به صابون هوا می رسد، نگهداری می گردد تا بطور کامل خُشک شود و در مرحله آخر با دستگاه بسته بندی و در وزن های متفاوت به بازارهای مصرف کشور عرضه می شود.

 

مشکلات تولید صابون سنتی مراغه

 

در مراغه ماهانه 200 تن صابون سنتی تولید می شود

 

به دلیل نداشتن شناسنامه، مجوز بهداشتی، کد و صادر نشدن پروانه بهره برداری برای مراکز تولیدی این صابون، از مشکلات اصلی تولید آن می باشد.

 

برخی از افراد متقلب و سودجو در بعضی شهرها با تولید صابون با کیفیت کم و نامرغوب به اسم صابون مراغه باعث بدنامی این صابون شده اند.

 

مزیت صابون مراغه اصل برای مو | سایت فتوکده

این مطلب کامل بود ؟ 134 22

مطالب پیشنهادی
نظــرات کاربران