۶ کتاب با موضوع روانشناسی که زندگی شما تغییر خواهد کرد

هر سال تعداد تحقیقات روانشناسی که از دلیل بعضی رفتارهای انسان پرده برمی‌دارد و به او کمک می‌کند زندگی بهتری را تجربه کند، بیشتر می‌شود و خوشبختانه نتایج بسیاری از این تحقیقات به صورت کتاب توسط افرادی که در این حیطه خبره هستند، منتشر می‌شود.

اگر دوست دارید زندگی‌تان را تغییر دهید، شاد باشید، تصمیم‌های بهتری بگیرید و به خواسته‌هایتان برسید، خوب است کتاب‌های این افراد را مطالعه کنید.

در این مقاله شما را با شش کتاب روانشناسی که جهان‌های تازه‌ای را به روی شما خواهند گشود، آشنا خواهید شد.

فلسفه شادی

احتمالا در این جهان احساسی بالاتر از شادی وجود ندارد و به همین دلیل هم تمام انسان‌های دنیا سعی می‌کنند به روش خودشان شادی گمشده را پیدا کنند.

شادی عنصری است که به تحمل سختی‌های زندگی کمک می‌کند، امید به آینده را افزایش می‌دهد، خلاقیت را بالا می‌برد و وضعیت سلامت بدن و سیستم ایمنی آن را بالا می‌برد؛ بنابراین طبیعی است که شما هم به دنبال آن باشید.

کتاب تئوری یا فلسفه شادی The Happiness Hypothesis نوشته جاناتان هیت، اثری است که در فهرست بهترین کتاب‌های روانشناسی دنیا قرار دارد و به شما روش‌هایی مفید ارائه می‌دهد تا از طریق به کار بستن آن‌ها بتوانید از پس مشکلات برآیید و شاد باشید.

۲. هنر شفاف اندیشیدن

یکی از باورهای مهم سال‌های اخیر این است که انسان به چیزی تبدیل می‌شود که مرتب به آن فکر می‌کند و به آن اشتیاق دارد؛ به همین دلیل هم مهم است که افکار را پاکسازی کرد و به شفافیت فکری دست پیدا کرد.

کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» The Art of Thinking Clearly یکی از بهترین آثار روانشناسی منتشر شده در جهان است که به شما آموزش می‌دهد درست فکر کرده و در نتیجه درست هم عمل کنید.

این کتاب را «رولف دوبلی» نوشته است که خودش یکی از موفق‌ترین و برترین کارآفرین‌های جهان است و پیش از این نیز کتاب «هنر خوب اندیشیدن» از او با استقبال جهانی مواجه شده بود.

اگر سرتان شلوغ است و فکر می‌کنید به خواندن کتاب چاپی این اثر نمی‌رسید، کتاب صوتی هنر شفاف اندیشیدن فردوسی پور را دانلود کنید و زمانی که سوار ماشین هستید یا در حال انجام کارهایی که به تمرکز بالایی نیاز ندارند، این کتاب را بشنوید.

نسخه صوتی این کتاب با صدای شیرین عادل فردوسی پور منتشر شده است که خودش به همراه بهزاد توکلی و علی شهروز کتاب را ترجمه کرده‌اند. خرید و گوش دادن به کتابی صوتی که با صدای مترجم آن منتشر شده است، لذتی دو چندان را به شما هدیه خواهد داد.

۳. تمدن و ملالت های آن

کسی نیست که به حوزه روانشناسی علاقمند باشد و نام زیگموند فروید را به عنوان یکی از برترین افراد این حوزه نشنیده باشد. کتاب «تمدن و ملالت‌‎های آن» Civilization and its Discounts یکی از معروف‌ترین کتاب‌های این نویسنده آلمانی است که از چاپ اول تا کنون مورد استقبال هزاران نفر در سراسر جهان قرار گرفته است.

فروید در این کتاب به بررسی سایق‌های انسان یا همان نیروهایی که در وجود ما برای برطرف کردن نیازهایمان قرار دارند، می‌پردازد و مدعی است با اینکه تمدن بشری بخشی از امنیت ما را فراهم کرده است؛ اما به دلیل سرکوب بعضی از سایق‌ها ممکن است ما را دچار ملال کند.

اگر به دنبال خواندن اثری ارزشمند در دنیای روانشناسی هستید و در عین حال دوست دارید این اثر با زبانی ساده و غیر تخصصی نوشته شده باشد، خواندن تمدن و ملالت‌های آن را از دست ندهید.

۴. چهار اثر فلورانس اسکاول شین

وقتی شروع به بررسی زندگی افراد موفق کنید، متوجه وجود برخی ویژگی‌های مشترک در آن‌ها خواهید شد؛ برای مثال بیشتر افراد موفق معتقدند اگر در مسیر موفقیت، بعد از هر بار شکست از جایتان بلند شوید و با همان انگیزه قبلی به تلاش ادامه دهید، پیروزی از آن شما خواهد بود. این افراد انگیزه و خواستن را به عنوان دو عنصر اصلی و شکل دهنده به تلاش‌ها تعیین می‌کنند.

در کتاب چهار اثر از فلورانس اسکاول شین هم شما با خواستن و حفظ انگیزه آشنا می‌شوید؛ اما با روش‌هایی کاربردی که قوانین دنیا را هم برایتان افشا خواهد کرد.

چهار اثر فلورانس مجموعه‌ای از چهار کتاب این نویسنده است که به صورت کتاب صوتی هم منتشر شده است تا استفاده از مطالب آن برای افرادی که وقت محدودی دارند، میسر شود و از طریق این لینک می‌توانید کتاب چهار اثر فلورانس صوتی را تهیه کنید.

اسکاول شین در این کتاب به شما یاد می‌دهد چطور ذهن‌تان را برای موفقیت و رسیدن به خواسته‌هایتان تربیت کنید، چطور از کلمه‌ها به نفع خودتان استفاده کنید و چطور در هیچ شرایطی ایمان‌تان را از دست ندهید.

شما می‌توانید دانلود نسخه صوتی این اثر را با قیمتی بسیار مناسب و حتی نزدیک به دانلود رایگان انجام دهید و هر روز زمانی را به گوش دادن به آن اختصاص دهید.

۵. تفکر سریع و آهسته

حتما برای شما هم پیش آمده که دچار توالی فکری شوید؛ مثلا با دیدن یک خودکار یاد نوشتن بیفتید و از نوشتن به یاد خاطره‌ای دیگر و الی آخر.

اغلب اوقات ذهن ما به صورت ناخودآگاه از موضوعی به موضوع دیگر می‌پرد، بدون اینکه باخبر باشد که این اتفاق چطور می‌افتد و چطور می‌تواند به شادی یا ناراحتی ما دامن بزند. این جاست که اهمیت درس‌های کتاب «تفکر سریع و آهسته» Thinking fast and Slow نوشته دنیل کانمن مشخص می‌شود.

در این کتاب شما از احساساتی که درون‌تان به صورت ناخودآگاه شکل می‌گیرند باخبر می‌شوید و با شناسایی آن‌ها می‌توانید روی احساساتتان تسلط بیشتری داشته باشید. این کتاب به ویژه برای افرادی مفید است که در تصمیم گیری دچار مشکل می‌شوند یا خیلی زود از تصمیمات‌شان برمی‌گردند.

۶. تئوری انتخاب

هر انتخابی که در زندگی انجام می‌دهیم، مسیر ما را تغییر می‌دهد؛ بعضی راه‌ها را پیش روی ما باز می‌کند و بعضی از مسیرها را به روی ما خواهد بست. به همین دلیل است که انتخاب بسیار چالش برانگیز است و بعضی مواقع استرس‌زا.

برای اینکه بتوانید مسیر انتخاب کردن را بشناسید و مراقب باشید به جای حرکت در مسیر رسیدن به هدفتان، مسیر عکس را انتخاب نکنید، خواندن یکی از معروف‌ترین کتاب‌های روانشناسی دنیا، «تئوری انتخاب» Choice Theory نوشته ویلیام گلسر را از دست ندهید.

این کتاب فرایند انتخاب کردن را برایتان شرح می‌دهد و در شرایط مهم به کمک شما خواهد آمد. علاوه بر این کتاب، خواندن این مطلب نیز قدم‌های اصلی برای تصمیم‌گیری را به شما آموزش خواهد داد.

مطلب مفید بود ؟ ۴ ۰

شما هم بخوانید