تاریخ انتشار : ۱۳ دی ۹۵

بیوگرافی گروه دنگ شو + عکس

 

 
  بیوگرافی گروه دنگ شو + عکس

 


 
سایت فتوکده : سایتی برای همه سلیقه ها
 

گروه موسیقی دنگ شو + بیوگرافی و عکس 

 

 

 

دنگ شو نام گروه موسیقی که در ایران شکل گرفت و ژانر موسیقی آن ترانه‌های فولکلور با ویرایش امروزی است.

 

 

 

دنگ شو از کجا آمد؟

 
سال ۱۳۸۳ که پسران علیرضا شجاعنوری (رضا و طاها) ، تهیه کننده مشهور سینما تصمیم گرفتند رویکرد جدیدی به موسیقی داشته باشند، هنوز چیزی به اسم موسیقی تلفیقی در ایران جا نیفتاده بود. تازه چند سالی بود که موسیقی پاپ جان گرفته بود و کسی به سبک های دیگر فکر نمی کرد به خصوص آهنگ هایی با تنظیم هایی که گاهی شبیه جاز می شود و اصلا به موسیقی ما شباهتی ندارد. رضا و طاها شجاع نوری به فکر افتادند به ترانه های ایرانی نگاه جدیدی داشته باشند. رضا پیانو میزد و طاها ساکسیفون. دو سالی طول کشید تا توانستند ایده شان را اجرایی کنند و سرانجام سال ۱۳۸۵ گروه را با نام دنگ شو به ثبت رساندند.سال ۱۳۸۵، کامل تر شدن ایده‌ها منجر به انتخاب نام و ثبت رسمی دنگ شو به عنوان گروه موسیقی گردید. در سال ۱۳۸۶، آشنایی دو برادر با صمد طالقانی که تجربه ی سال‌ها مدیریت گروه‌های موسیقی را در کارنامه خود داشت و نخستین کنسرت رسمی گروه در فرهنگسرای ارسباران تهران برگزار شد که با استقبال ویژه شنوندگان و مطبوعات روبرو شد. در سال ۱۳۸۷ ضبط اولین آلبوم رسمی گروه در تهران آغاز شد و هم‌زمان، دنگ شو به برگزاری اجراها، حضور در مجامع هنری و فستیوال‌ها مبادرت می‌ورزید. در سال ۱۳۸۹ اولین آلبوم رسمی گروه به نام شیراز (چل ساله ) توسط کمپانی بماهنگ منتشر شد. استقبال ویژه شنوندگان از اولین آلبوم گروه دنگ شو درسرتاسر جهان و در خواست برای بر گزاری کنسرت، موجب شد گروه دنگ شو تور دور دنیای (شیراز چل ساله ) را از ابتدای سال ۱۳۹۰ آغاز کند. دنگ شو از ابتدا، باساخت موسیقی متن فیلم، با سینما در ارتباط بوده است. تا پایان سال ۱۳۸۹، چند فیلم ایرانی و غیر ایرانی با موسیقی دنگ شو روی پرده سینماها رفته است و یا از تلویزیون پخش شده است.

 

 

شهرت و محبوبیت

 

یکی از عوامل مهم در شناخته شدن اعضای گروه محبوبیت آنها میان سینمایی ها و مطبوعاتی ها بود که دلیلش فعالیت طاها و البته پدرشان در سینما بود و این فرصت را فراهم کرد در افتتاحیه جشنواره فجر، جشن خانه سینما و جشن تصویر سال برنامه اجرا کنند. در حقیقت دنگ شو موفق شدند با ایده های جدیدشان جامعه روشن فکری ایران را فتح کنند و از طریق آنها به عامه مردم به خصوص قشر جوان تحصیل کرده معرفی شوند.

حالا دیگر کنسرت هایشان آنقدر طرفدار دارد که در عرض یک روز تمام بلیت هایش فروخته شود. گروه های تلفیقی دیگر به نوعی وامدار اولین گامی هستند که “دنگ شو” برداشت. البته گروه پالت به جز این، امید نعمتی خواننده سابق گروه دنگ شو را هم از آنها گرفته است. این گروه کم کم از مرزهای ایران فراتر رفت و حتی برای پادشاه تایلند هم به مناسبت روز جهانی مولانا اجرایی داشتند. آنها کنسرت های زیادی در شهرهای اروپایی برگزار کرده اند و حتی در آمریکا هم کنسرت داشته اند.

 

 

 

آلبوم های غیررسمی در ایران

 

سال ۱۳۸۹ گروه دنگ شو اولین آلبوم شان را به نام شیراز چل ساله در خارج از کشور منتشر کردند. این آلبوم در فهرست پرفروش های سایت آمازون در حوزه موسیقی آوانگارد قرار گرفت.

بعد از آن هم هم آلبوم دلتنگ شو  را در خارج از کشور منتشر کردند. هر دو آلبوم دنگ شو در ایران هم، هرچند به صورت غیرقانونی، پخش شدند و بعد از بازگشت بنیان گذاران گروه از سفر در ایران هم کنسرت های متعددی برگزار کردند که خیلی مورد توجه قرار گرفت.

 

 

اولین آلبوم رسمی در ایران

 

اسم آلبومشان اتاق گوشواره است. در توضیح انتخاب اسم اتاق گوشواره برای این آلبوم آمده است: در معماری ایرانی، در دو طرف اتاق شاه نشین، دو اتاق کوچکتر قرار دارد که به آنها اتاق گوشواره میگویند. زمانی که تعداد میهمان ها زیاد باشد، درهای اتاق گوشواره را باز می کنند تا میهمانی بزرگتر شود. در عمارت عالی قاپو و بسیاری از بناهای دیگر، نوازندگان در اتاق گوشواره می نواختند.” آلبوم ۹ قطعه دارد که آهنگ سازی همه قطعات را رضا و طاها شجاع نوری انجام داده اند. خوانندگان گروه علی زند وکیلی و سعید آتانی هستند.

 

 

 آلبوم اتاق گوشواره

 

اتاق گوشواره را انتشارات باربد روانه بازار موسیقی کرده است. اشعاری از مولانا، سعدی، عارف قزوینی، فریدون مشیری وسیمین بهبهانی تلفیق شده با ترانه های مازیار عبایی و امیر چمنی متن اتاق گوشواره را تشکیل داده اند. در این آلبوم ۹ قطعه دنگ شو، یار بیگانه نواز، حلو، بی خوابی، آبان، کاشی ۱۶، ماهیه، دلبند، سیاهی” و پایان را میشنوید که تنظیم و ریتم شان کاملا با هم متفاوت است.

 

اتاق گوشواره را باید چند بار گوش کنید تا متوجه ترانه ها شوید که به نظر میرسد بخشی از آن عمدی است و خود خواننده به شیوه ای اشعار را خوانده که در موسیقی گم می شود. به نظر میرسد نیمه اول آلبوم مردم پسندتر باشد تا نیمه دوم که تنظیم ها شلوغ تر میشود البته به جز قطعه ماهیه که وسط ترانه فارسی نقبی به گویش ترکی هم میزند: گتمه گتمه گل گوزل یار… و احتمالا جزو قطعاتی است که مورد توجه قرار خواهد گرفت. نکته جذاب دیگر آلبوم همکاری دنگ شوییها با آیدین آغداشلو نقاش ایرانی است که از قدیم به کارهای این گروه علاقه زیادی داشته و قبول کرده که دکلمه ترانه های آنها را در آلبوم برعهده بگیرد.

 

 همه قطعات، تلفیق نواهای ایرانی اصیل با تنظیم جاز است و سازبندی متنوعی هم دارند از پیانو و ساکسیفون گرفته تا تنبک و نی.

واضح ترین و البته زیباترین ترانه آلبوم هم مربوط به ترک دوم،یار بیگانه نواز است که آغداشلو در ترک چهارم آن را دکلمه هم میکند: نیمه شبها در خیابان/عاشقی در زیر باران/مینوازد مویه مهتاب/یاد یارم در میان و رنگ آواز بنان و لغزش آرام من در خواب…

 

 

ساز ها 

 

سازهای اصلی که در موسیقی دنگ شو استفاده می‌شود عبارت است از پیانو، ساکسفون، تنبک، کنتر باس یا گیتار باس، و مجموعه طبل‌ها که در بسیاری از آهنگ‌ها با خط‌های آوازی همراه می‌شود.

ابوا، فاگوت، ارکستر زهی، گروه کر، آکاردیون، کوزه، گیتار الکتریک، فلوت، کلارینت و سازهای دیگری هم، در بسیاری کارهای دنگ شو استفاده شده است.

 

 

همراهان دنگ شو

 

دنگ شو از ابتدا، با هنرمندان دیگر همکاری داشته است. صبا صمیمی (نوازنده تنبک)، خشایار روانگر، جان کالدس، لیون درزیباشیان، روزبه اسفندارمز، آبتین یغماییان، پدرام حاجی باشی (درامز)، سام مظاهری، دارا دارایی، صالح زارعی، کسری سبکتکین، بابک ریاحی پور، داریوش دهقانی آذر (گیتار باس)، کاوه عابدین، علی کیانیان (طراح صدا) از جملهٔ این هنرمندان هستند.

تاکنون نام‌هایی مانند علی زندوکیلی، ابوذر صفاریان، سعید آتانی، امید نعمتی و سپنتا مجتهدزاده به عنوان خواننده، توسط دنگ شو به شنوندگان موسیقی در ایران معرفی شده‌اند؛ و هم اکنون میلاد باقری خواننده این گروه می‌باشد.

 

بیوگرافی گروه موسیقی دنگ شو + عکس | سایت فتوکده

نظــرات کاربران