علت درد پشت زانو هنگام خواب

علت درد پشت زانو هنگام خواب

شما ممکن است تمام روز روی پاهای خود باشید و شاید یک تمرین سخت و یا دوی طولانی انجام دهید، ولی وقتی شب برای استراحت به رختخواب می روید، نمی توانید بخوابید.

مقصر این احساس ناخوشایند می تواند زانو درد باشد. درد پشت هنگام خواب می تواند واقعاً طاقت فرسا باشد، مخصوصاً اگر متوجه هیچ گونه ناراحتی در طول روز نشده باشید.

این درد فقط زمانی پیش می آید که برای استراحت دراز بکشید و احساس کنید چیزی مانع  خوابیدن شما می شود. برای اینکه متوجه شوید دلیل این اتفاق چیست و برای رفع آن چه کاری می توانید انجام دهید ادامه مطلب را بخوانید.

علت درد پشت زانو هنگام خواب چیست ؟

زانو درد می تواند بر اثر مشکلات مختلفی مانند ضربه، تاندونیت و یا بورسیت رخ دهد. اما علت اولیه زانو درد، معمولاً نوعی آرتریت است.

افرادی که زانوهای طبیعی و سالمی دارند، معمولاً به هنگام شب دچار درد نمی شوند. معمولاً دلیلی برای درد وجود دارد و این درد اغلب اوقات به دلیل آرتریت (استئوآرتریت) می باشد.

استئوآرتریت، بر اثر فرسودگی مفاصل و نیز غضروف ها و تاندون های مرتبط با مفاصل ایجاد می شود. این شرایط با آرتریت روماتوئید فرق دارد.

آرتریت روماتوئید، نوعی التهاب مفاصل است که معمولاً بر اثر سیستم ایمنی بیش فعال رخ می دهد. با اینکه استئوآرتریت معمولاً در بیماران مسن تر مشاهده می شود، افراد جوانتر نیز به آن دچار می شوند، مخصوصاً افرادی که دچار آسیب هایی مانند پارگی رباط شده اند یا از برخی از مفاصل بدن خود بیش از حد کار می کشند.

علت درد پشت زانو هنگام خواب

چرا درد زانو، شب به سراغ من می آید؟

با اینکه فعالیت در طول روز منجر به درد زانوها در شب می شود، اما در واقع شما در شب متوجه این درد می شوید.

زمانی که مفاصل خود را حرکت می دهید، آنها هم به روانکاری خود ادامه می دهند، اما وقتی بی حرکت هستید، به اندازه کافی روانکاری نمی شوند.

دلیل دیگر زانو درد به هنگام شب این است که در خاموشی شب حواس شما با موضوع دیگری پرت نمی شود. همه جا آرام است و شما بی حرکت دراز کشیده اید، سپس کم کم متوجه ناراحتی و درد می شوید. بی حرکتی و عدم روانکاری مفاصل باعث می شود بیشتر درد را احساس کنید.  

در برخی موارد این درد در طی روز و هنگام نشست و برخاست بروز پیدا میکند. علت زانو درد هنگام نشستن و برخاستن میتواند کیستی بنام بیکر باشد.

درمان درد زانو

درمان این نوع زانو درد با کنترل درد و انجام اقداماتی جهت کاهش فشار به مفاصل انجام می شود. کاهش وزن می تواند شروع مؤثری باشد و علاوه بر سلامت عمومی بدن باعث می شود فشار روزانه به مفاصل و رباط های زانو کمتر شود. اما روش های دیگری نیز وجود دارد:

۱- هوشمندانه ورزش کنید

با انجام فعالیت های ورزشی سنگین مانند دویدن، به مفاصل فشار زیادی وارد می شود. اما روش های دیگری برای ورزش کردن وجود دارد که به سلامتی شما کمک می کند و فشار را از روی زانوهای شما برمی دارد.

ورزش های کم اثر (low impact) مانند شنا، دوچرخه سواری، استفاده از دستگاه الپتیکال (یا اسکی فضایی) بسیار عالی هستند، زیرا مفاصل زانو را به حرکت در می آورند ولی وزن بدن را روی آنها نمی اندازند.

زانوبند نیز می تواند به کنترل درد کمک کند. زانو بندهای مخصوصی وجود دارد که فشار را از روی نقاط خاصی از زانو برمی دارند و گاهی اوقات به کاهش درد ناشی از آرتریت کمک می کنند.

۲- مصرف دارو

اگر برای کمک به تسکین درد می خواهید داروی بدون نسخه تهیه کنید، بهتراست ناپروکسن (الیو) یا ایبوپروفن (ادویل) مصرف کنید، زیرا این داروها خاصیت ضدالتهابی دارند که علاوه بر کاهش درد، التهاب زانو را نیز کم می کنند

داروهای استامینوفن مانند تایلانول تأثیر کمتری دارند، زیرا درد را کاهش می دهند، اما منبع درد را از بین نمی برند. مصرف داروی مسکن بعد از شام نیز به کاهش درد زانو به هنگام خواب کمک می کند.

فقط مراقب باشید:

 اگر داروی رقیق کننده ی خون مصرف می کنید، برای مصرف تایلانول یا هرگونه مسکن دیگری باید با پزشک مشورت کنید، زیرا تداخل با داروهای ضدالتهابی ممکن است عوارض جانبی خطرناکی از جمله خونریزی داخلی داشته باشد.

علت و درمان درد پشت زانو هنگام خواب

۳- سرما و گرما درمانی

سرما درمانی مانند استفاده از یخ می تواند درد را کمتر کند، در حالیکه گرما می تواند درد ناشی از آسیب های مفاصل را تسکین بخشد.

نکته کلیدی این است که از سرما و گرما با هم استفاده کنید. استفاده از گرما روی مفصل دردناک مطمئناً باعث می شود احساس بهتری پیدا کنید، اما خونرسانی به آن ناحیه را نیز افزایش می دهد در نتیجه باعث ورم بیشتر در آن نقطه می شود. در عوض، برای تسکین اولیه از گرما استفاده کنید، سپس، از سرما درمانی مانند یخ استفاده کنید.

گرما باعث می شود، مفاصل احساس بهتری پیدا کنند، اما استفاده از سرما باعث می شود که خون در آن ناحیه جمع نشود. ژل های موضعی نیز می توانند به تسکین درد کمک کنند. ژل ها و پمادهای ضدالتهابی بدون نسخه و تجویزی زیادی در داروخانه ها وجود دارد که به آرام کردن مفاصل دردناک کمک می کنند.

همچنین، قبل از طی کردن این مسیر با یک پزشک مشورت کنید تا بهترین درمان را انجام دهید و از هرگونه عارضه جانبی و مشکلات دیگر جلوگیری کنید.

چگونه با درد زانو راحت بخوابیم؟

در نهایت، شما می توانید موقعیت خود را در رختخواب طوری تنظیم کنید تا هرگونه ناراحتی را کاهش دهید و بتوانید خواب بهتری داشته باشید.

اگر آرتریت زانو دارید، ما پیشنهاد می کنیم روی یکی از پهلوهای خود بخوابید و یک بالشتک بین زانوهای خود قرار دهید. این وضعیت خوابیدن، از برخورد زانوها به یکدیگر جلوگیری می کند و باعث می شود خواب راحت تری داشته باشید.

اگر عادت دارید روی کمر بخوابید، سعی کنید یک بالشت در زیر زانوهای خود قرار دهید. این کار علاوه بر ایجاد یک تکیه گاه مناسب باعث می شود زانوها مقداری خم شوند و از فشار وارد کردن به استخوانها در ناحیه مفصل فرسوده و دردناک جلوگیری می کند.

مطلب مفید بود ؟ ۲ ۰

شما هم بخوانید