عکاسی تبلیغاتی غذا و تجهیزات نورپردازی آن

عکاسی تبلیغاتی غذا و تجهیزات نورپردازی آن

تصور کنید در یک رستوران بسیار زیبا در حال میل کردن غذا هستید. اتمسفر محیط، نورپردازی و دکور بسیار زیباست. در این حال غذایی که سفارش داده اید، آماده شده و روی میز شما قرار می گیرد. حالا زمان مناسب برای عکس گرفتن از بشقاب غذاست. اما عکاسی از غذا در نور کم، معمولا نتیجه خوبی ندارد.

در این نوع عکس ها، فرق اجزا غذا مشخص نیست و اصلا اشتها آور به نظر نمی رسد. برای اینکه عکاسی از غذا خوب باشد، نیاز به برنامه ریزی دقیق و تجهیزات عکاسی تبلیغاتی دارد.

نکاتی که در این مقاله به آن ها می پردازیم، به شما برای آغاز سفر در دنیای اصول عکاسی تبلیغاتی غذا کمک می کند.

عکاسی تبلیغاتی غذا و تجهیزات نورپردازی آن

تاثیر عکاسی غذا بر میزان جذب مخاطب

استفاده از عکاسي تبليغاتی(Advertising photography) یکی از مهمترین عناصر کمپین های تبلیغاتی است که به علت نمود تاثیرگذاری که در پوسترها، انواع تیزر تبلیغاتی، بیلبوردها و … دارد، این روزها بازار بسیار پر رونقی پیدا کرده است.

علاوه بر این عکاسي تبليغاتی يکي از پرطرفدارترين و در عين حال در کنار عکاسی صنعتی یکی از درآمدزاترین شاخه هاي هنر عکاسي است که شامل عکاسی از محصولات، عکاسی از غذا و مواد غذایی، عکاسی از پوشاک و عکاسی از خدمات افراد یا شرکت‌‌ها می شود.

از آن جا که عکاسی در حوزه تبلیغات، نقش چشم گیری دارد و در واقع باعث جلب توجه بیننده به برند یا در کل سوژه عکاسی می شود؛ بنابراین عکاسان فعال در این حوزه مي بايست از دانش فني بسيار بالايي برخوردار باشند و به طور موازي با تکنيک هاي برندسازی نيز آشنايي داشته باشند تا به مدیران یک شرکت تبلیغاتی یا صاحب یک برند در زمینه توضیح مزایای محصول خود به بیننده کمک کنند.

با عکاسی تبلیغاتی تخصصی مي توان تاثير به سزايي در روند پیشرفت و رشد موفقیت یک برند داشت، زیرا یک عکس تبلیغاتی می تواند حتی آخرین تصویری باقی مانده از آن برند در ذهن مخاطب باشد.

شروع عکاسی غذا

شروع عکاسی غذا

بهتر است قبل از هرچیز نمونه های حرفه‌ای عکاسی غذا که بر روی بسته‌بندی‌ها، وب‌سایت ها یا منوی رستوران‌ها قابل مشاهده است، با دقت بررسی کنید تا به انتظارات این صنعت پی ببرید.

بعد از آن، استایل موردنظر خود را برای سوژه اصلی در عکاسی از غذا انتخاب کرده و برنامه ای متناسب با آن تنظیم کنید تا برای عکاسی آماده باشید. به این ترتیب شما قبل از شروع عکاسی تبلیغاتی غذا، تجهیزات مورد نیاز خود را آماده کرده اید.

از آنجا که عکاسی از سوژه های یخ زده در عکاسی غذا به علت تغییر شکل سریع بعد از گذشت یک مدت زمان معین، می تواند چالش برانگیز باشد؛ بهتر است که از قبل بدانید با چه سوژه ای طرف هستید و چند نمونه از آن را در دسترس داشته باشید. شاید هر تکه میوه یا نوشیدنی به اندازه کافی برای خوردن زیبا جلوه نکند، بهتر است گزینه های دیگری نیز در دسترس داشته باشید.

این نکته را مد نظر داشته باشید که سوژه سرد یا گرم سرو می شود. بخار گرم می تواند روی سایه ها و نورپردازی تاثیر منفی بگذارد. پس بهتر است قبل از شروع عکاسی غذا، بگذارید خنک شود. حتما قبل از شروع عکاسی به اینکه چگونه مواد غذایی اشتهاآور جلوه داده شوند، فکر کنید.

عکاسی غذا نیاز به خلاقیت، حوصله و دانستن ترفندهایی دارد. استودیو عکاسی لحظه نگاری با داشتن عکاسان خبره در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا بهترین عکس ها و قاب ها را داشته باشید و با ایده های خلاقانه و فضاسازی های منحصر بفرد خود در عکاسی تبلیغاتی، غذا را اشتهابرانگیز جلوه داده و بهترین حس و پیام را به مخاطب منتقل کند.

اهمیت خلاقیت و برنامه ریزی در عکاسی تبلیغاتی غذا

عکس گرفته شده در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می‌تواند در مجله‌ها، پوسترها، فلایرها و بیلبوردها مورد استفاده قرار بگیرد.

این عکس می تواند شامل تصویر مستقیمی از یک محصول یا مدل باشد یا می تواند یک طرح گرافیکی پیچیده را در خود بگنجاید و از روش های ادیت عکس برای نشان دادن اینکه شرکت تولید‌کننده محصول در حال پیشرو است، استفاده کند. برای هر دوی این سناریو، برنامه ریزی بسیار اهمیت دارد.

نورپردازی مناسب برای عکاسی تبلیغاتی از موادغذایی

نورپردازی مناسب برای عکاسی تبلیغاتی از موادغذایی

در نورپردازی عکاسی غذا به جای عکاسی زیر نور مستقیم، از نوری که از پنجره می گذرد استفاده کنید یا این که از یک پارچه سفید برای انتشار نور بهره ببرید.

روزهای ابری انتخاب بهتری برای عکاسی غذا است. عکاسی در خارج از استودیو شاید چندان جالب به نظر نرسد، ولی گاهی برای استفاده از نور مناسب، انتخاب خوبی خواهد بود.

تجهیزات نورپردازی برای عکاسی غذا

در صورتی که نور طبیعی غیرمستقیم، در دسترس ندارید، می توانید از چند سافت باکس نورپردازی برای کنترل شدت نور تابیده شده بر روی سوژه استفاده کنید.

همچنین می توانید از فلاش اکسترنال که به صورت غیرمستقیم بر روی سوژه تابیده می شود نیز برای نورپردازی استفاده کنید. دقت کنید که به هیچ عنوان از فلاش خود دوربین استفاده نکنید، زیرا به علت تابش مستقیم بر روی سوژه، سایه ای غیرطبیعی در تصویر ایجاد می کند.

همچنین می توانید از نور لامپ سقفی بهره برده یا اینکه از چند نور مصنوعی در جهات مختلف سوژه استفاده کنید. توجه کنید که تنها از نور لامپ آفتابی سقفی خانه برای نورپردازی عکاسی غذا استفاده نکنید، چون رنگ زرد یا نارنجی تابیده شده به سوژه، غذا را اشتهابرانگیز جلوه نمی دهد.

در پایان فراموش نکنید که برای عکاسی از غذا باید ابتدا آن را تزئین کنید. استایل غذا باید به گونه ای باشد، که ظاهری طبیعی به آن داده و آن را اشتهاآور جلوه دهد.

استفاده از مواد اولیه غذایی که می خواهید از آن عکس بگیرید، می تواند بهترین انتخاب برای تزئین غذا باشد. همچنین می توانید از انواع ظروف، دستمال و حوله های دستی برای عکاسی بهره ببرید. با اضافه کردن سبزیجات یا گل ها نیز قابی جذاب و اشتهاآور ایجاد کنید.

این نوع زیباسازی کمی دور از واقعیت است، اما شما می توانید از خلاقیت و سبک خود بهره برده و کنتراست زیبایی در قاب خود ایجاد کنید.

شما هم بخوانید