قیمت تتر به چه صورت تعیین می شود ؟

قیمت تتر به چه صورت تعیین می شود ؟

قیمت تتر به چه صورت تعیین می شود ؟ که در این مقاله به این سوال پر تکرار بسیاری از کاربران سایت خرید و فروش تتر تترفا پاسخ خواهیم داد.

همانطور که می دانید تتر یکی از معروف‌ ترین ارزهای دیجیتال بلاک چین است البته نه به اندازه بیت‌ کوین.

بسیاری معتقدند که نقشی که در حال حاضر تتر در بازار معاملات و انتقال پول در دنیای رمز ارزها دارد، برای توسعه و گسترش این فناوری‌ های مالی نو، بسیار حیات و کلیدی است.

قیمت تتر به چه صورت تعیین می شود ؟

تتر (Tether) چیست؟

تتر ابتدا در اوایل سال ۲۰۱۴ با نام ریل کوین (Realcoin) راه‌ اندازی شد. اما کمی بعد در ماه نوامبر، توسط شرکت iFinex، مالک تشکیلات Tether و صاحب صرافی ارز دیجیتال بیت فینکس (Bitfinex) که آن را پایه‌ گذاری نموده است، دوباره نام‌ گذاری شد.

تتر (Tether)، این ارز دیجیتال پایدار یا Stable Coin که مهمترین ویژگی آن این است که از نوسانات بازار ارزهای دیجیتال محفوظ می‌ باشد، در اصل به عنوان ابزاری برای کنترل عدم پایداری قیمت در معاملات رمز ارزها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

به این ترتیب این ارز دیجیتال بلاک چین محور هم از امکانات ارزهای دیجیتال بهره‌ مند است و هم مشابه ارزهای رایج فیزیکی، فاقد نوسانات قیمت رمز ارزها می‌ باشد و قیمت نسبتاً ثابتی دارد. اما چطور؟

دلیل این که تتر دچار نوسان قیمت سایر رمز ارزها نمی‌ شود، این است که این ارز دیجیتال توسط ارزهای فیات (از جمله دلار، یورو و ین) پشتیبانی می‌ شود.

در نتیجه، برخلاف رمز ارزهایی مانند بیت‌ کوین یا اتریوم، ارزش آن بسته به قیمت ارزی که پشتوانه آن است افزایش یا کاهش می‌ یابد.

شرکت iFinex که تتر را راه‌ اندازه کرده و اداره می‌ کند، مدعی است همیشه به اندازه توکن‌ های در گردش تتر در بلاک چین، دلار آمریکا (یا سایر ارزهای رایج مثل یورو) کنار می‌ گذارد؛ ادعایی که با بررسی‌ های مستمر ناظران و کارشناسان دنیای رمز ارزها، تاکنون تایید شده است.

قیمت تتر

محبوب‌ ترین توکن تتر، USDT نام دارد که پشتوانه دلاری دارد و ارزش آن تقریباً معادل ۱ دلار آمریکا است. همانطور که انتظار می رود USDT در میان سایر توکن های تتر گسترده‌ ترین کاربرد را دارد؛ به خاطر همین است که در بیش‌ تر مواقعی که در مورد تتر صحبت می‌ کنیم، منظور همان توکن USDT تتر می‌ باشد.

در واقع به طور ساده می‌ توانیم بگوییم که USDT، دلار دیجیتالی است که در صرافی‌ ها به عنوان جایگزین دلار عمل می‌ کند.

شرکت iFinex همچنین توکن‌ EURT را بر پایه ارز یورو که ارزشی معادل ۱ یورو دارد نیز راه اندازی کرده است. این شرکت به طور مشابه ارز دیجیتال Tether Gold با نماد XAUT که پشتوانه طلا دارد را نیز ارائه نموده است؛ ولی این دو توکن، کم‌‌ تر از توکن دلاری تتر شناخته شده‌ هستند.

قیمت تتر

 

ساختار USDT

توکن Tether برای اولین بار با استفاده از پلتفرم Omni Layer بر روی بلاک چین بیت کوین منتشر شد؛ کمی بعد و با هدف کاهش کارمزد انتقال ارز، این توکن بر روی بلاک‌ چین اتریوم (Ethereum)، ترون (Tron)، ایاس (EOS) و الگوراند (Algorand) نیز فعال شده است.

با وجود آن که تراکنش‌ های Tether مبتنی بر بلاک‌ چین و غیر متمرکز صورت می‌ گیرد، توزیع توکن‌ های آن در عمل به صورت متمرکز انجام می‌ شود و به همین دلیل نمی‌ توان تتر را مانند بیت کوین یا بسیاری از رمز ارزهای دیگر یک ارز دیجیتال غیر متمرکز دانست.

در شرایطی که شرکت iFinex تمامی توکن‌ های تتر را تولید می‌ کند و سپس آن‌ ها را وارد صرافی بیت فینکس می‌ نماید و از آن‌ جا توسط معامله‌ گران به صرافی‌ های دیگر می‌ روند، نمی توان تتر را یک رمز از غیرمتمرکز دانست.

لازم به ذکر است که شفافیت مالی، حسابداری و انطباق تمامی تراکنشها با تبادلات ثبت شده، در بلاک چین انجام می‌ گیرد. بنابراین هر فردی می‌ تواند با استفاده از ابزارهای موجود، مقدار تتر در گردش بر روی بلاک چین بیت کوین را بررسی نماید و اینجاست که تتر ماهیت خود را به عنوان یک رمز ارز به اثبات می‌ رساند.

ویژگی‌ های تتر

ثبات قیمت: قیمت تتر تقریباً معادل ۱ دلار آمریکا است؛ اما این موضوع همیشه صادق نیست و گاهی نوسانات بسیار کمی در قیمت این رمز ارز رخ می‌ دهد. مثلاً گاهی قیمت آن به ۰.۹۸ یا ۱.۰۲ دلار آمریکا تغییر می‌ کند که این موضوع به دلیل عرضه و تقاضای این رمزارز اتفاق می‌ افتد.

دارای پشتوانه بودن: بنا بر ادعای شرکت سازنده تتر، تتر به وسیله ارزهای فیات، ذخیره نقدی و موارد مشابه پشتیبانی می‌ شود. 

شفافیت مالی: اطلاعات مربوط به ارزهای پشتوانه تتر به طور زنده قابل مشاهده و پیگیری است.

تبدیل آسان به پول نقد:تتر به آسانی در صرافی‌ ها، قابل نقد کردن به ارزهای فیات است.

امنیت:تکنولوژی بلاک چین محور تتر، امنیت انتقال پول به وسیله آن را تامین می‌ کند. تمامی تراکنش‌ های انجام شده در بلاک چین تتر نیز با استفاده از ابزارهای موجود از جمله وب‌ سایت‌ هایی مانند etherscan در دسترس است.

ویژگی‌ های تتر

کاربردهای Tether چیست؟

Tether دو کاربرد اصلی دارد:

انتقال آسان، سریع و ارزان پول

تتر به دلیل ثبات قیمت نسبی، می‌ تواند در بسیاری از موارد جایگزین دلار شود.

همچنین انجام تراکنش از طریق تتر در مقایسه با ارزهای فیات بسیار سریع‌ تر و ارزان‌ تر صورت می‌ گیرد که این ویژگی برای انتقال فوری سرمایه امری کلیدی است. 

حفظ ارزش سرمایه در برابر نوسانات ارزهای دیجیتال

در نوسانات شدید ارزش رمز ارزها، مثلاً کاهش شدید قیمت بیت کوین و اتریوم، با تبدیل آن ها به تتر می‌ توانید ارزش دارایی‌ های خود را حفظ نمایید و در فرصت مناسب‌ تری (مثلاً پس از کاهش بیشتر قیمت و پیش از افزایش مجدد نرخ) اقدام به خرید مجدد رمز ارز به میزان بیشتر نمایید.

در واقع ثبات قیمت تتر، سرعت بالای انجام تراکنش‌ ها و کارمزد ناچیز انتقال آن، موجب شده است که بسیاری از تریدرها از تتر برای خرید و فروش سایر ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین و اتریوم استفاده کنند. 

البته توجه داشته باشید با وجود آن که تتر از نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال در امان است، اما همچنان تحت تاثیر افزایش و کاهش قیمت ارزهای فیات قرار دارد.

یعنی با افزایش یا کاهش نرخ برابر دلار نسبت به سایر ارزها (مثل یورو و پوند) یا طلا، ارزش USDT نیز نوسان خواهد داشت.

آیا تتر را می توان جایگزین دلار کرد ؟

بله. این ارز در واقع همان دلار آمریکاست، اما از نوع دیجیتالی‌ اش. این استیبل کوین برای خرید و فروش کالا و خدمات یا انتقال پول در سطح بین‌ الملل قابل استفاده است.

جمع بندی

همان‌ طور که در این مقاله گفته شد، تتر نوعی استیبل‌ کوین است که قیمت تتر در اکثر مواقع ۱ دلار آمریکا/ USD است.

این مسئله باعث می‌ شود این ارز ریسک ضرر و زیان معامله‌ گیری در بازار ارزهای دیجیتال را کاهش می‌ دهد و سلامت دارایی‌ های دیجیتال کاربران را تضمین می‌ کند. پشتوانه آن ارز فیات دلار آمریکا است و دلیل ثبات قیمت این رمزارز نیز همین است.

آسان‌ ترین روش برای خرید تتر در ایران، استفاده از خدمات وب‌ سایت‌ هایی مانند تترفا می‌ باشد. شما می‌ توانید با مراجعه به وب سایت https://www.tetherfa.com و با پرداخت ریال از طریق درگاه آنلاین، در زمانی کوتاه تتر خریداری کنید.

سایت‌ هایی مانند تترفا خدمات خرید و فروش تتر در ایران را به آسانی به کاربران خود ارائه می‌ دهند. بدین ترتیب در صورتی که قصد دارید تتر خریداری کنید و یا موجودی تتر خود را به فروش برسانید و ریال دریافت کنید، می‌‌ توانید از خدمات تترفا برای تبدیل موجودی تتر خود به ریال استفاده کنید.

مطلب مفید بود ؟ ۵ ۰

شما هم بخوانید