خواص زنیان | ۲۳ خاصیت زنیان در طب سنتی و برای لاغری، پوست

.خواص زنیان | 23 خاصیت زنیان در طب سنتی و برای لاغری، پوست

 

  زنیان چه خواصی دارد

 


 
سایت فتوکده : سایتی برای همه
 
 

خواص زنیان | ۲۳ خاصیت زنیان برای لاغری، پوست و معده

زنیان گیاهی علفی می باشد که پراکندگی جغرافیایی آن از مصر تا هندوستان را در بر می گیرد، در ایران نیز این گیاه قادر به رشد و نمو می باشد

در استانهای مرکزی، جنوبی و حتی شمال غربی کشور قادر به رویش بوده و به شکل های مختلف پودر، پماد، لوسیون و … قابل استفاده می باشد

این گیاه خودرو بوده و میوه آن دارای خواص متعددی و منحصر به فردی می باشد زنیان در طب سنتی و برای لاغری بسیار مفید می باشد

خواص عرق زنیان و گیاه زنیان چیست

خاصیت زنیان در طب سنتی و برای لاغری، پوست

زنیان چه خواصی دارد ؟

خواص زنیان در طب سنتی

در طب سنتی زنیان را به عنوان یک هاضم قوی می شناسند و در رفع مشکلات سیستم گوارشی بویژه در افراد سرد مزاج توصیه می گردد.

درمان آرتروز

از دیگر خواص زنیان، نقش آن در درمان مشکلات التهابی غضروف ها و استخوان ها می باشد، به همین سبب از قدیم الایام برای درمان و کاهش درد این امراض مورد استفاده قرار می گرفته است.

نگهدارنده

در طب سنتی و از گذشته های دور از زنیان به عنوان یک نگهدارنده مواد غذایی و افزایش مدت دوام آنها استفاده می کردند.

خواص زنیان برای لاغری

عرق گیاه زنیان نقش هضم کننده سریع غذا را در بدن دارد به همین سبب جزو عرقیاتی می باشد که با هضم سریع غذا، مانع از جذب چربی غذا در بدن شده و کاهش وزن و لاغری را در پی دارد.

بعد از وعده های غذایی یک لیوان، حاوی ۵۰ درصد آب و ۵۰ درصد عرق زنیان را بنوشید برای تأثیر لاغری بیشتر زنیان، همراه با مصرف، ورزش و رژیم غذایی نیز فراموش نگردد

زنیان و ادویه

خواص متعدد و متنوع گیاه زنیان سبب شده که از آن به عنوان ادویه نیز استفاده گردد به همین سبب از پودر این گیاه برای افزودن به مواد غذایی استفاده می شود.

دفع سنگ کلیه + سنگ مثانه

اگر از مشکلات مربوط به سنگ در سیستم گوارشی خود رنج می برید و یا به دنبال دفع آنها از طریق گیاهان دارویی و سنتی می گردید زنیان مصرف کنید زیرا به دفع سنگ کلیه و مثانه کمک شایانی می کند.

رفع دل درد با زنیان

از خواص شناخته شده گیاه زنیان که در طب سنتی و در خانواده های ایرانی بر آن تأکید شده، رفع دل درد می باشد به همین سبب از گیاهانی می باشد که در خانواده ها سنتی ایرانی همیشه وجود دارد.

آرامبخشی

همیشه دمنوش های گیاهی نقش زیادی در آرامش و کاهش استرس و اضطراب دارند دمنوش گیاه زنیان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و از بسیاری از دمنوش های دیگر نیز نقش بهتری در تمدد اعصاب دارد.

ضد نفخ

گیاه زنیان در درمان مشکلات مربوط به سیستم گوارش بدن بسیار مؤثر و مفید می باشد و مصرف آن در درمان این مشکلات بویژه نفخ زیاد معده توصیه می گردد.

خاصیت زنیان برای قاعدگی

اگر جزو سرد مزاجان هستید و از مشکلات مربوط به دوره قاعدگی نامنظم رنج می برید گیاه زنیان مصرف نمایید زیرا نقش زیادی در درمان و منظم نمودن دوره قاعدگی بانوان ایفا می کند.

ضد وبا

خاصیت ضد عفونی، ضد میکروبی و ضد ویروسی گیاه زنیان سبب شده تا در نابودی برخی از کرم ها و عفونت های سیستم گوارش مؤثر بوده و برای درمان وبا نیز توصیه گردد.

رفع مشکلات عضلات

نتایج پژوهش های جدید دانشمندان نشان می دهد که خواص گیاه زنیان می تواند به درمان آسیب دیدگی تاندولهای حرکتی و التهاب و کشیدگی آنها کمک زیادی بنماید.

خواص زنیان برای معده

نوشیدن و مصرف گیاه و عصاره زنیان همراه با غذا به افراد دارای ترشح بالای اسید معده توصیه می گردد زیرا این گیاه خاصیت ضد اسیدیته داشته و منجر به کاهش ترشح اسید معده می گردد.

بهداشت دهان و دندان

معطر بودن و خاصیت ضد میکروبی گیاه زنیان سبب شده تا از آن به عنوان یک دهان شویه طبیعی و حتی پاک کردن دندانها نیز استفاده گردد.

خواص زنیان برای افراد الکی

مصرف عصاره زنیان در افرادی که از اعتیاد به الکل رنج می برند توصیه می گردد زیرا مصرف عصاره این گیاه می تواند در ترک و تحمل عوارض ناشی از ترک الکل مفید باشد.

ضد تب + سرماخوردگی

اگر به داروهای گیاهی و نقش آنها در درمان تب و سرماخوردگی اعتقاد دارید و از آنها برای رفع عوارض سرماخوردگی استفاده می کنید، پودر و یا عصاره گیاه زنیان را نیز به آنها اضافه کنید.

خواص زنیان برای پوست

محلول، پماد و لوسیون به دست آمده از گیاه زنیان را می توان به عنوان رفع و درمان قارچهای پوستی مورد استفاده قرار داد برای این منظور پماد و یا محلول را بر روی پوست بمالید.

کاهش تنگی نفس

از خواص بسیار ارزشمند گیاه زنیان، نقش آن در رفع ترشحات تنفسی می باشد. افراد سرد مزاج معمولاً در فصول سرد سال به این مشکل روبرو می شوند

به همین سبب مصرف این گیاه به آنها توصیه می گردد.

خاصیت ضد میکروب زنیان

گیاه زنیان دارای خاصیت ضد میکروبی و ضد عفونی می باشد به همین سبب در از بین بردن برخی از میکروب ها مانند اشرشیاکلی و … مؤثر و مفید می باشد.

بر طرف کننده سوء هاضمه

یکی از علل بروز سوء هاضمه کم قوتی و ضعف مفرط می باشد یکی از گیاهان دارویی ارزشمند برای رفع این نوع از مشکلات هاضمه زنیان می باشد.

مصرف زنیان در زنان باردار

● علیرغم نقش زیادی که گیاه زنیان می تواند در رفع عوارض بارداری مانند یبوست داشته باشد اما به سبب عوارض دیگری مانند انقباض رحم، مصرف آن در این دوران توصیه نمی گردد

● در دوران شیردهی نیز با احتیاط و با مشورت پزشک مصرف نمایید

مصرف زنیان در کودکان

● بهتر است در دوران کودکی از این گیاه برای کودکان و نوزادان استفاده نگردد

خواص عرق زنیان

عرق زنیان طبیعی گرم و خشک دارد، و خاصیت های دارویی از جمله، ضد قارچ و اسهال، رفع اعتیاد و مضرات آن، ضدعفونی کننده معده، درمان التهاب و کشیدگی تاندون ها، کاهش درد مفاصل، درمان سیاتیک و نفرش موثر است

میزان مصرف عرق زنیان

بزرگسالان روزی می توانند تا ۳ قاشق غذاخوری در آب حل کرده و بعد از غذا میل کنند، برای کودکان نیز روزی سه بار در دو قاشق غذاخوری و با آب حل کرده بخورند

برای غرغره هم یک قاشق غذاخوری از عرق این گیاه را در گلو  غرغره کرده و قورت دهید

موارد منع مصرف زنیان

● مصرف زنیان ممکن است سبب برخی عوارض برای کبد گردد

● مصرف این گیاه خطر خونریزی را افزایش داده و سبب روان شدگی خون می گردد

● مصرف این گیاه برای افراد سرد مزاج مفیدتر از افراد گرم مزاج می باشد

آشنایی با ۳۵ فایده کرفس

زنیان چه خواصی دارد | سایت فتوکده

این مطلب کامل بود ؟ ۱۳۲ ۲۰

شما هم بخوانید