خواص شاماما + ۱۵ خاصیت میوه شاماما (دستنبو) با عکس

خواص میوه دستنبو برای سلامتی

خواص شاماما چیست خاصیت میوه شاماما برای سلامتی میوه شاماما چه خواصی دارد خواص دستنبو برای سلامتی فواید میوه دستنبو در سایت فتوکده می خوانید

خواص شاماما (دستنبو)

شاماما یا دستنبو میوه ای از خانواده کدوییان بوده و اندازه ای کوچکتر از خربزه داشته و اغلب به رنگ نارنجی مایل به قهوه ای یا زرد رنگ می باشد.

این میوه خوراکی اغلب در غرب ایران و بخصوص در منطقه خراسان رضوی، آذربایجان، کرمانشاه و سیستان یافت می شود و به سیستانی به آن بنگارک گویند و تورک زبانان ایران نیز با نام شاماما این میوه را می شناسند.

طبع شاماما گرم بوده و با آغاز فصل تابستان این میوه در بازار به فراوانی یافت می شود.

خاصیت شاماما چیست

خواص شاماما برای سلامتی

تقویت کننده قلب

میوه شاماما به خاطر داشتن پتاسیم و عطر مطبوع، برای تقویت قلب موثر بوده و عروق را باز می کند. این میوه به دلیل منیزیم زیادی که دارد، باعث آرامش بخشی می گردد.

کنترل فشار خون

فشار خون بالا در افراد باعث بروز بیماری های مختلف می شود و باید آن را کنترل نمود. کسانی که به فشار خون بالا دچارند می توانند با مصرف روزانه مقداری شاماما این بیماری را کنترل نمایند.

سرشار از فیبر

فیبر ماده ای بسیار باارزش برای دستگاه گوارش بوده و باعث بهبود هضم غذا می شود. شاماما به میزان زیادی فیبر دارد و برای افرادی که به یبوست و بواسیر مبتلایند، مفید است.

بهبود عملکرد مغز

میووه شاماما دارای ترکیبات مفید بسیاری بوده و مواد سمی را از خون دفع کرده و به دلیل داشتن فسفر فراوان، در تقویت سلول های مغزی و فعالیت اعصاب موثر بوده و عملکرد مغز را بهبود می بخشد.

درمان کم خونی

شاماما دارای مواد معدنی مختلفی نظیر آهن بوده که وجود آن برای بدن بسیار ضروری می باشد. افرادی که به کم خونی مبتلایند می توانند برای درمان آن مصرف شاماما را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

درمان یبوست

یبوست بیماری شایعی بوده و در این مواقع حرکات روده ای کم، نامنظم و به سختی انجام می گیرد و روده از مواد دفعی تخلیه نمی شود. خوردن شاماما در درمان یبوست تاثیر زیادی دارد.

رفع بواسیر

به رگ های ورم کرده در مقعد بواسیر گویند و این مشکل شایع می تواند دردناک باشد. برای درمان بواسیر راه های بسیاری وجود دارد و یکی از راه های طبیعی مصرف منظم شاماما می باشد.

رفع سنگ مجاری ادراری

میوه شاماما به خاطر مدر بودن برای افرادی که دچار احتباس ادرار و یا سنگ مجاری ادراری هستند، بسیار موثر بوده و افرادی که دچار کم خونی هستند، توصیه می شود این میوه را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

خواص میوه شاماما ( دستنبو ) چیست

عکس میوه دستنبو شاماما با فواید

خاصیت شاماما برای رماتیسم

روماتیسم به درد اندام های حرکتی گفته می شود و از مهمترین علائم آن می توان به درد و خشکی صبحگاهی مفاصل بدن همراه با احساس ضعف و خستگی اشاره کرد و برای درمان رماتیسم شاماما بسیار موثر است.

سرشار از آنتی اکسیدان

شاماما دارای آنتی اکسیدان بتاکاروتن بوده که پیش ساز ویتامین A می باشد. خوردن این میوه از یرقان پیشگیری کرده و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

افزایش شیر مادران شیرده

مادران شیرده برای افزایش حجم شیرشان می توانند روزانه شاماما مصرف کنند و ترکیباتی که در این میوه وجود دارد با تحریک غده های ترشح شیر، باعث افزایش تولید این ماده غذایی گرانبها برای نوزاد می شود.

خارج کننده رسوبات کلیه

دستنبو یا شاماما میوه ای پرخاصیت و آبدار بوده و با داشتن قند زیاد باعث تقویت بدن می شود. خوردن این میوه شیرین باعث دفع رسوبات کلیه و مثانه از بدن می شود.

تقویت عضلات

مصرف میوه شاماما برای دفع سموم بدن و خون و فعالیت های سلول های پوستی مفید بوده و با داشتن میزان قابل توجهی کلسیم در خود عضلات بدن را تقویت کرده و استخوان بندی بدن را تکمیل می کند.

دستنبو ملین است

ملین ها موادی هستند که باعث نرمی مدفوع شده و تحریکات روده را نیز افزایش می دهند.

شاماما فیبر زیادی دارد و ملین و مسهل است و مصرف آن برای افرادی که به یبوست و یا افزایش چربی خون دچارند، توصیه می شود.

تجدید جوانی

میوه خوش عطر شاماما دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده و از آسیب رادیکال های آزاد به سلول های بدن جلوگیری می کند.

دستنبو حاوی قند بوده و باعث بازسازی سلول ها شده و از عوامل تجدید جوانی می باشد.

مضرات شاماما برای سلامتی

مصرف زیاد شاماما برای افرادی که به دیابت دچارند مضر بوده و یزاس کسانی که ورم معده یا سوء هاضمه دارند، ضرر دارد و منجر به نفخ معده، روده و درد معده می شود.

خواص و مضرات میوه شاماما چیست | سایت فتوکده

مطلب مفید بود ؟ ۶۹ ۱۳

شما هم بخوانید