۱۵ دلیلی که هری پاتر بهترین مجموعه است!

15 دلیلی که هری پاتر بهترین مجموعه است!

۱۵ دلیلی که هری پاتر بهترین مجموعه است!

مجموعه فیلم هری پاتر مبتنی بر داستان است، داستانی که درک آن و مسیری که طی کرده است خود روایاتی جداگانه دارد. همه آثار شگفت انگیز اینگونه هستند.

فرقی نمیکند یک کتاب باشد یا یک فیلم. برای شناخت هری پاتر علاوه بر تماشای این مجموعه فیلم، اینکه بدانیم چگونه هری پاتر، هری پاتر شد نیز به همان اندازه لازم و جذاب است.

درحالیکه از جشن بیستمین سالگرد هری پاتر می گذرد؛ مجله ووگ نگاهی می اندازد به اینکه چگونه داستان «پسری که زنده ماند!» تا این حد به محبوبیت رسیده است.

پیش از بررسی دلایل اصلی محبوبیت «هری پاتر» بهتر است در نظر داشته باشید که اگر قصد دانلود مجموعه های هری پاتر را دارید می توانید به صفحه دانلود هری پاتر وبسایت دی دی فیلم مراجعه کنید.

دلایلی که جی کی رولینگ در آنها تاثیر مستقیم داشته است.

۱- خلق دنیایی جدید

احتمال زیاد با دوستان، همکاران و غریبه ها درباره ی هری پاتر صحبت کرده اید؛ چرا که آن چیزی که جی کی رولینگ هنگام نوشتن هری پاتر نه تنها یک داستان گیرا خلق کرده است بلکه رولینگ یک جامعه و سرزمین جدید با شخصیت های جذاب را خلق کرده است.

۲- وسعت خیال رولینگ و راز های نهفته در دنیای هری پاتر

دنیای جادوگری هری پاتر با جزئیات کامل به تصویر کشیده شده است این امر باعث می شود لحظه ای احساس کنید که دنیای هری پاتر از زندگی واقعی دور است؛ اما بسیار آشناست! این توانایی رولینگ در شکل دادن و خلق کردن یک دنیای جادوگری که به مخاطب احساس وجود یک دنیای موازی را دهد بسیار قابل تحسین می باشد.

او حتی به پیش و پا افتاده ترین جزئیات مانند: رفتن جادوگران به بانک، خیابان آنها، اتوبوس های شبانه و… فکر کرده است.

با خواندن و تحلیل کتاب ها و فیلم های هری پاتر متوجه می شوید که در طی داستان اسپویل های کوچکی وجود دارد که فقط به پیش بردن داستان کمک می کند و اتفاقات مهم آینده را افشا نمی کنند. به دوقلو های ویزلی فکر کنید که گلوله های برفی را به سمت کویرل پرتاب می کردند؛ الان می دانیم که پشت سر کویرل دقیقا صورت ولدمورت بوده است.

۳- اهمیت به ارزش های انسانی و نوری بر سلامت روان شما

جای تعجب است که در جادو به انسانیت پرداخته شود اما با بررسی داستان می بینید که بسیاری از ماجراجویی های هری پاتر به ویژگی های انسانی منتهی می شود. هری پاتر به مخاطبانش شجاعت، وفاداری، خودشناسی، عشق و… را یادآور می شود.

جی کی رولینگ که خود تجربه افسردگی داشته است، از هری پاتر یک حامی برای مقابله با افسردگی اش استفاده کرده است. چرا که برای خلق دنیای هری پاتر نیاز به حافظه ای با قدرت داشته است. به گفته‌ی او هری پاتر به شما کمک می کند تا روی افکار مثبت و خاطرات شاد خود تمرکز کنید.

هیچ چیز در هری پاتر تصادفی نیست. داستان های عاشقانه جیمز و لیلی پاتر و هرمیون و رون لحظات عاشقانه جذابی را در مجموعه هری پاتر خلق کرده اند. البته بسیاری از مخاطبین هری پاتر، هری و هرمیون را زوج بهتری می دانند.

هری پاتر چه تاثیری در سراسر جهان داشته است؟

۴- هری پاتر باعث مطالعه کودکان شد!

کتاب های هری پاتر قبل از اینکه عصر اینترنت آغاز شود، منتشر شد و نقش مهمی در جذب کودکان سراسر جهان به سمت ادبیات و کتاب داشته است. طبق تحقیقات انجام شده در آن زمان بیش از ۴۵۰ میلیون نسخه از هری پاتر در سراسر دنیا فروخته شد. فروش میلیون ها نسخه از هری پاتر خوانندگانی دائمی ساخت.

۵- هری پاتر داستان یک نسل است.

اگر در سن نوجوانی خود هستید، هرگز نخواهید توانست دنیایی را بدون هری پاتر تصور کنید. این که نسل ما می خواهد به گذشته نوستالژیک خود برگردد برکسی پوشیده نیست چرا که «هری پاتر، داستان پسری که زنده ماند!» یادآور دوران کودکی است. مهم نیست چندسال گذشته باشد، ما کودکانمان را تشویق به خواندن کتاب های هری پاتر می کنیم.

۶- هری پاتر با دنیای واقعی پیوند خورده است.

یکی از جذاب ترین نکات در مورد دنیایی جادوی هری پاتر این است که این دنیا موازی با دنیای ما حرکت می کند.

بعضی از جزئیات داستان به شما کمک می کند تا داستان هری پاتر باورپذیرتر به نظر برسد. به عنوان مثال خانواده مالفوی به شدت برای گرفتن تاج و تخت بریتانیا تلاش می کردند.

۷- نقل قول های که همیشه همراه ما هستند.

بسیاری از بخش های دیالوگ مجموعه هری پاتر را می توان به صورت نقل قول در موقعیت های مختلف زندگی به اشتراک گذاشت. در این قسمت برخی از آنها را با یکدیگر می خوانیم:

● “شادی را می توان حتی در تاریک ترین زمان ها پیدا کرد؛ اگر فقط به یاد داشته باشید که چراغ ها را روشن کنید!”

● “خیر و شری وجود نداره. فقط قدرت وجود داره و کسایی که ضعیف تر از چیزی هستن که به دنبال قدرت باشن!”

● “همه‌ی ما در درون خود نور و تاریکی داریم. چیزی که مهم است این است که کدام بخش را انتخاب می کنیم. این همان چیزی است که ما واقعا هستیم!”

و البته جمله ای که دنیای هری پاتر با آن آغاز شد:

● “تو یک جادوگر هستی هری.”

ویژگی های منحصر به فرد مجموعه هری پاتر

۸- هری پاتر باعث شد تا همه ما فکر کنیم می‌توانیم یک جادوگر باشیم!

همانطور که هری سال های ابتدایی زندگی اش از میراث جادویی خود بی خبر بود، جی کی رولینگ تصمیم گرفت که برای نشان دادن آغاز دنیای ویزارد، همه ی ما را امیدوار کند که تولد یازده سالگی خود را با یک دعوتنامه برای حضور در هاگوارتز خواهیم گذراند.

۹- هاگوارتز! فقط هاگوارتز!

هاگوارتز، مدرسه ای غرق در میراث های عجیب، راهرو های مخفی، راه پله های متحرک، توپ های عجیب برای بازی، لباس های جذاب و جشن های بی پایان.

مطمئنا این ویژگی ها باعث می شود تا مدرسه خودمان به شدت خسته کننده و فاقد از هر ویژگی هیجان انگیزی مانند جادو، به نظر برسد.

۱۰- موجودات جادویی

سگی سه سر به نام فلافی، شنل هایی که شما را نامرئی می کند، عنکبوت سلطنتی آراگوگ و…

شما زمانی گسترش و وسعت تخیل جی کی رولینگ را درک می کنید که با موجودات جادویی هاگوارتز آشنا شوید. کافی است این موجودات، حیوانات و شی های جذاب و تخیلی که او خلق کرده است را لیست کنید تا به عمق فوق العاده بودن تخیل جی کی رولینگ پی ببرید.

۱۱- ما خیلی می‌دانیم اما هنوز چیز های زیادی برای کشف کردن وجود دارد.

درست است که مجموعه فیلم ها و داستان های هری پاتر به پایان رسیده است اما این مجموعه هنوز پتانسیل زیادی برای بررسی و ادامه یافتن دارد. آیا رولینگ بار دیگر قلم پاتر خود را برمی دارد؟ این می تواند برای هواداران هری پاتر یک امید باشد؛ البته که رولینگ نیز نمی تواند وسوسه ادامه‌ی هری پاتر را انکار کند.

جزئیاتی که دنیای هری پاتر را فراتر از یک کتاب می برد.

۱۲- نام شخصیت ها

همانطور که می دانید جی کی رولینگ هنگام خلق شخصیت ها از اسم های موجود استفاده نکرد. نام هر شخصیت یک اشاره کاملا هوشمندانه و فکر شده برای نشان دادن سرنوشت آن شخصیت می باشد.

رولینگ اعتراف کرده است که برای نام گذاری هر شخصیتی تعدادی از نام های مبهم را جمع می کرده و هنگام نامگذاری هر شخصیت، یک کاتالوگ برای بررسی در انتظارش بوده است.

۱۳- لباس ها و جزئیات آنها

یکی دیگر از دلایل اصلی محبوبیت مجموعه هری پاتر توجه به جزئیات لباس شخصیت ها می باشد. جزئیات لباس ها و طراحی آنها با توجه به ویژگی های شخصیت کارکتر ها انجام شده است. توجه به جزئیات لباس ها باعث شده است که جادوی داستان هری پاتر توسط مخاطب هرچه بیشتر و بهتر درک شود.

۱۴- جزئیاتی که باعث اتحاد هواداران هری پاتر است.

ماگل ها، فلیکس فلیسیس، وینگاردیوم لویوسا و… این کلمات ۲۰ سال پیش هیچ معنایی نداشتند؛ اما حالا بخشی از واژگانی هستند که طرفداران هری پاتر در سراسر دنیا می شناسند و این مورد باعث اتحاد هرچه بیشتر هواداران هری پاتر می شود.

کتاب های صوتی، پارک هایی با تم هری پاتر، سایت های هواداری و برخی فیلم های کوتاه که ممکن است درباره‌ی آنها شنیده باشید؛ همگی باعث شدند تا هری پاتر تنها به مجموعه ای کتاب ها ختم نشود.

۱۵- داستان پشت وجود شخصیت ها

دقیقا مانند نام شخصیت ها که مورد بررسی قرارشان دادیم، وجود تک تک شخصیت ها به ویژه شخصیت های جزئی و حاشیه ای تر، دلیل مهمی برای حضور در داستان داشته اند. رولینگ در اینباره توضیح داده است که او از اتفاقات اطراف خود برای خلق شخصیت ها الهام گرفته است.

اگر علاقمند به خواند نقد فیلم های هری پاتر و بررسی جزئی شخصیت پردازی ها، فضاسازی ها، فیلمنامه، بازی بازیگران و… هستید حتما به بخش نقد و بررسی وبسایت دی دی فیلم به آدرس didifilm.com مراجعه کنید.

مطلب مفید بود ؟ ۶۳ ۴

شما هم بخوانید