انشا در مورد شب یلدا + انشا شب یلدا برای دبستان و دبیرستان

انشا در مورد شب یلدا برای کلاس سوم و چهارم ابتدایی

انشا در مورد شب یلدا برای پایه های دبستان و دبیرستان انشای زیبا درباره شب یلدا برای کلاس چهارم در سایت فتوکده می خوانید

انشا در مورد شب یلدا

یکی از تکنیک های آموزشی در ایران برای یادگیری، تفکر و قدرت نوشتن بچه ها، انشاء نوشتن می باشد که باید توسط خود دانش آموز انجام شود

اما بخاطر تجربه کم بچه های ابتدایی و دل مشغولی دانش آموزان دبیرستان گاهی لازم هست بعنوان نمونه و کمک برای نوشتن انشا به آنها کمک کنیم

۶ انشا درباره شب یلدا

انشا در مورد شب یلدا برای ابتدایی

شماره ۱ :

موضوع انشا در مورد شب یلدا

مناسب برای پایه های : ابتدایی

مقدمه : شب یلدا طولانی ترین شب سال می باشد و از غروب آخرین روز پاییز تا طلوع خورشید در روز اول زمستان طول می کشد. ایرانیان از قدیم الایام رسومات و آداب خاصی برای این شب داشته اند.

هنگامی که بچه تر بودم نمی دانستم یلدا چطور شبی است تا اینکه عزیز جان همان مادر بزرگم را می گویم برایم توضیح داد؛

عزیز جان می گفت : شب یلدا طولانی ترین شب سال می باشد که همه خانواده ها دور هم جمع می شوند و آن شب را جشن می گیرند و میوه و آجیل می خورند و بعد فال می گیرند و آرزو می کنند، آدمها در آن شب خودشان را برای شروع فصل زمستان و سرما آماده می کنند.

عزیز جان هر سال همه خانواده و حتی اقوام دور را دعوت می کند تا دور هم باشیم و آن شب را خوش بگذرانیم و همه عمه ها و عموهایم دور کرسی خانه عزیز جان جمع می شویم و خوشحال هستیم. هر کس هر کار با مزه و یا جوک خنده داری را که بلد است تعریف می کند.

هر سال عموی کوچکترم آجیل می خرد و عمه عاطفه جانم شیرینی درست می کند. ما هم مثل هرسال میوه می خریم و همگی همراه با هم به خانه عزیز جان می رویم.

تقریباً هیچ کس دست خالی نمی آید و هرکس هر چیز خوردنی که در خانه دارد با خودش می آورد، آنقدر شب یلدا به همه ما خوش می گذرد که حتی عزیز جانم با صدای بلند می خندد. من خندیدن بلند عزیز جانم را خیلی دوست دارم

عزیز جان می گوید :

انشاالله گرمای مجلس امشب بتواند سرمای زمستانتان را از بین برده و برف های زندگیتان را ذوب نماید. من از این حرفهای مادر بزرگم هیچی نفهمیدم. هر وقت هم از بابا و مامان می پرسم می گویند: برای تو زود است معنی این چیزها را بدانید.

عزیز جان هر سال شب یلدا به همه بچه ها عیدی می دهد و برای همه دعای سلامتی می کند تا همیشه در پناه خداوند شاد و سلامت باشیم.

امسال هم مثل هرسال برای یلدا لحظه شماری می کنم و دوست دارم دوباره همگی دور کرسی عزیز جان جمع شویم. ولی امسال عزیز جان کمی مریض شده است.

بابام چند روزی است که دنبال داروهای مادر بزرگ می باشد و می گوید خیلی گران شده است. هر وقت از بابام در مورد شب یلدای امسال می پرسم می گویدم: خدا بزرگ است

مطمئنم امسال دعای همه ما در شب یلدا برای شفای عزیز جان می باشد تا زود زود خوب شود و دوباره برایمان قصه بگوید. شما هم برای سلامتی مادر بزرگم و همه مریضان دعا کنید.

پایان.

انشا درباره شب یلدا برای دبستان و ابتدایی

انشا در مورد شب یلدا برای ابتدایی

شماره ۲ :

موضوع انشا درباره شب یلدا

مناسب برای پایه های : متوسطه

مقدمه : بلندترین شب سال برای مناطق واقع در نیمکره شمالی زمین، چله یا شب یلدا است. عبور از شب یلدا مصادف با شروع اولین روز زمستان در دی ماه می باشد.

این شب در ایران با جشن و شادی همراه است

شروع انشا : با آغاز پاییز هر چه از خط استوا به سمت عرضهای بالای جغرافیایی و قطب شمال پیش می رویم از طول زمان روز در شبانه روز کاسته و بر طول شب افزوده می شود تا اینکه، در آخرین شب پاییز و اولین روز زمستان، طول مدت شب و تاریکی به حداکثر مقدار خود می رسد.

نکته جالب اینکه هر چه به عرضهای بالاتر می رویم به شکل منظم بر طول ساعات شب، در شب یلدای ما ایرانی ها افزوده می شود و در کشورهای حوالی مدار ۶۶ درجه عرض جغرافیایی شمالی، یعنی کشورهای اسکاندیناوی و …۲۴ ساعت کامل شب می باشد و روزی به معنای واقعی وجود ندارد.

واژه یلدا به معنای زایش و زاد یا همان تولد می باشد و براساس باورهای قدیمی ایرانیان، شروعی بر طولانی تر شدن روزها است که زایش خورشید و زایش مهر نامیده اند.

ما ایرانیان هر سال این شب را جشن می گیریم و با دورهمی و شب نشینی خانوادگی، به پیشواز فصل زمستان می رویم.

در سنت باستان، یلدا شبی بزرگ و ارزشمند است

که شیرینی لبخندهای زیبای کنار هم بودن خود را، به مهربانی نگاههای بزرگانی می دهند که سرشار از ترنم عشق و لبریز از تبسم آینده هستند. با عاشقانه های روزهای آخر پاییز دوباره لبریز می شویم از شبی پر نور و پر امید، از یلدا.

یلدا معمای هستی است از یک دقیقه ای که شبی ساده را یلدا کرد و ماندگار ساخت.

یلدا قدر دقیقه ای است که می توان منزلت با هم بودن را درک کرد، حتی برای دقیقه ای بیشتر. دقیقه ای بیشتربرای بودن، ماندن و یک دل شدن.در کنار هم بودن را سرشار سازیم از خنده های هندوانه ای و دان کردن انارهای سرخ محبت و دیداری نو در کاسه های انتظار چشم های مادران و پدران چشم به راه.

از نگاه عشاق، یلدا شب ولادت الهه مهربانی است و غلبه او بر اهریمن سرسخت وجودمان است که دوباره بذر امید و مهربانی، بذر دیدار و وصلت را در جانها می کارد و شبی خاطره انگیز را برایمان رقم می زند.

در پایان برای تک تک شما شبی یلدایی پرستاره و روزهایی پر فروغ را آرزومندم.

انشا شب یلدا مقطع متوسطه با مقدمه

شماره ۳ :

موضوع انشا درمورد شب یلدا

مناسب برای پایه های : ابتدایی

ما ایرانی ها شب یلدا را خیلی دوست داریم و به آن اهمیت می دهیم چون شب خاطره انگیزی بوده و بلندترین شب سال است که خبر از آمدن زمستان می دهد

در این شب زیبا و دوست داشتنی در خانه پدربزرگ و مادربزرگ دورهم جمع می شویم

مادربزرگ با میوه های رنگارنگ و خوشمزه مثل انار، پرتقال، سیب و تنقلات خوشمزه از ما پذیرایی می کند، سیب های قرمز و انارهای دانه شده را خیلی دوست دارم چون خیلی خوشمزه هستند

در این شب طولانی پدربزرگ برای ما دیوان حافظ و شاهنامه می خواند، قصه های شاهنامه خیلی هیجان انگیزاست، او بعضی وقت ها هم برای ما قصه های قدیمی می گوید، شوخی و خنده شب یلدایمان را خیلی قشنگ می کند،به شب یلدا،شب چله هم می گویند

در شب چله همه  مردم لباسهای رنگارنگ و زیبا می پوشند و جشن می گیرند و خوشحال هستند چون شب یلدا برای آنها شب خاصی است

در شب یلدا عمویم نی می زند و بعضی وقتها هم برای ما آواز می خواند این رسمی است که از زمان های قدیم در خانواده ما انجام می دادند

در شب یلدا آنقدر گل می گوییم و گل می‌ شنویم که اصلا متوجه گذشت زمان نمی شویم

پایان.

بهترین انشای شب یلدا برای دبستان

انشای شب یلدا برای دبستان

شماره ۴ :

موضوع انشا درباره شب یلدا

مناسب برای پایه های : متوسطه

طولانی ترین و پرخاطره ترین شب سال یعنی در اولین شب زمستان ،شب یلدا یا چله رقم می خورد ،یکی از مهمترین شب های ایران باستان است که آداب ورسوم خاص خود را دارد و از زمان های قدیم مورد توجه مردم ایران بوده است

مردم ایران از آغاز شب تا دم صبح با انواع و اقسام کارهای مختلف وبه یاد ماندنی وقت خود را به شیرینی سپری می کنند ،درحال حاضر مردم ایران در شب یلدا در خانه بزرگان فامیل که اغلب پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هستند گردهم می آیند

سفره رنگارنگ و میوه های چند رنگ و قصه گویی وگاهی نقالی های پررنگ وبی رنگ پدربزرگ بهانه ای است برای به هم پیوستن و در کنار هم بودن.

پدر بزرگ گرچه پیر است ولی باز هم با همان ابهت جوانی اش دیوان حافظ و شاهنامه می خواند پذیرای غذای روح ما می شود و مادربزرگ هم با دانه های انار پذیرای جسم و جانمان می شود.

میوه های پردانه شب یلدا حکایت عجیب و جالبی دارند ،دانه های کنار هم چیده شده درس همدلی و همراهی را به ما می آموزند

نه تنها میوه بلکه تنقلات دیگری هم که در شب یلدا صرف می شود با هر شب دیگری از سال متفاوت است، طوری خاص به دل می نشیند چون با دلخوشی و خنده صرف می شوند.

شب بسیار سرد یلدا علاوه بر اینکه محفل گرم خانواده و اقوام را گرم می کند ،با آتشی که نماد روشنی می باش

در بعضی از شهرهای ایران مرسوم است که در شب زیبای یلدا کادو تزئین شده (تنقلات ،آجیل ،لباس و طلا و …) راب ه خانه عروس نامزد یا تازه عروس می برند و در سینی های زیبا میوه های رنگارنگ یلدا را تزئین می کنند

البته درشهرهای شمالی ماهی را تزئین می کنند، به خاطر همین است که شب یلدا ،به یاد ماندنی ترین شب برای تازه عروس هااست چون به سبب ارج و قربی که اقوام شوهر و یا نامزد برای او قائل می شوند، هدایایی را برای او می برند،

میوه های متنوع، کله قند و نقل ونبات، پارچه ها و لباس های زیبا و رنگارنگ و… ازجمله این هدایا می باشد که از رسومات قدیمی ایرانی ها می باشد

انشا شب یلدا برای کلاس سوم و چهارم

شماره ۵ :

موضوع انشا در مورد شب یلدا

مناسب برای پایه های : ابتدایی

هر سال وقتی مهمان شب چله خانه پدربزرگ می شویم و جشن می گیریم و پای قصه های پدربزرگ و مادربزرگ می نشینیم ،صدای خنده دوباره پیدا می شود لای همه نگرانی ها و غصه های هر روز

یلدا شیرین است وقتی لبخند هندوانه ها زیبا می شود و دست به دست هم دادن دانه های انار کنار سیب و گل و کشمش و انجیر دوست داشتن و کنار هم بودن را به یادمان می آورد.

یلدا معنی تولد می دهد و خبر زاده شدن روزهای طولانی و تابیدن نور و روشنایی بر تاریکی و سیاهی را در قدم های زمستان پیشکش می کند.یلدا نوید آمدن خوبی ها و شادی ها و امیدهاست.

امسال همه فامیل کنار سفره نشتند و عکس یادگاری گرفتند.

با اینکه از کرسی گرم و قل قل سماور خبری نبود ولی هر کس به وسع خودش از میوه و آجیل مقداری خریده بود و مادر با سلیقه همه را در ظرف های نارنجی رنگ پاییز چیده بود.

از تاب پاییز که آویزان درخت یلدا بود بارها تاب خوردیم و تا ته دل خندیدیم.

همه خاطرات روزهای بارانی و چکمه های قرمز و زرد را لا به لای خاطره ها ورق زدیم و سرفصل زمستان را با نام یلدا نوشتیم و برای تکرار روزهایی بهتر و خوبتر دعا کردیم.

امسال شب یلدا به همه خوش گذشت با اینکه قاچ های هندوانه به همه نرسید و ظرف آجیل در یک چشم به هم زدن خالی شد ولی من خوشحال بودم از خنده هایی که آن شب در چشم ها برق می زد و صمیمیتی که هوا را یلدایی کرده بود.

حس خوبی بود که بعد از مدت ها دوری از هم به نام یلدا دور هم جمع شدیم و خوشحال بودیم.

انشا شب یلدا دبیرستان دبیرستان و ابتدایی

شماره ۶ :

موضوع انشا در مورد شب یلدا

مناسب برای پایه های : دبیرستان

یلدا جشنی برای بدرقه فصل پاییز و یادآوری پشت سرگذاشتن یک فصل پر از تلاش و فعالیت است، یلدا بهانه ای است برای یک دورهمی صمیمی و گرم خانواده در کنار هم.

یلدا شبی است که در آن دانه کردن انار و قاچ کردن هندوانه با همه روزهای دیگر فرق دارد، میوه ها و تنقلات و خشکبارهای چیده در سفره یلدا با چاشنی صفا و صمیمیت ترکیب شده اند و طعم آنها عجب زیر دندان می ماند و جا خوش می کند.

طولانی ترین شب پاییز را در جشنی به نام یلدا جشن میگیریم و پای سفره پررزق و روزی یلدا آمدن زمستان را خوش آمد می گوییم.

شب یلدا بوی شعر حافظ می دهد وقتی پدربزرگ نیت می کند و فال هر یک را می خواند و همه در دلهایشان امید و آرزوها را زیباتر از دیروز فریاد می زنند.

همه نیت می کنیم شروع فصلی پربرکت را و قرعه فال را به نام زمستان می زنیم و دعای سلامتی و طول عمر را رهسپار آینده می کنیم.

رنگین بودن سفره یلداها به چیدن میوه های رنگ به رنگ پاییزی نیست.زیبایی سفره یلدا به لبخند های گرم پدر و مادر و حضور گرم و با صفای مادربزرگ ها و پدربزرگ ها است.

یلدا تنها یک نام نیست بلکه سنتی دیرینه است و حکایت ها و قصه های زیبا در کوله بار پاییزی اش را به رخ می کشد.

شاید امسال جای خیلی ها کنار سفره یلدا خالی باشد .یلدا باید باشد تا یادمان بماند که قدر یکدیگر را بدانیم و هوای دلهای هم را داشته باشیم.یلدا دوستت دارم، دوست داشتنی به شیرینیه هندوانه و زیبایی یاقوت های دانه سرخ انارهای حیاط پاییز.

یلدا غم و غصه ها را دست چین کن و در دامن پاییز بگذار .زمستان قدم هایش را محکم بر می دارد و خورشید گرم تر از دیروز می تابد.یلدا هر سال میهمان اخرین شب پاییز باش ،شبی که طولانی ترین شب سال را رقم می زند و تولد دوباره خورشید را مژده می دهد.

یلدا به خاطر همه زیبایی هایت دوستت دارم

انشا درباره شب یلدا برای ابتدایی و متوسطه | سایت فتوکده

مطلب مفید بود ؟ ۵۲۳ ۱۷۷

46 نظر برای این مطلب ثبت شده است:

جوادی

۱۸ آذر ۱۴۰۲


عالی بود

آیناز

۰۱ دی ۱۴۰۰


عالی ترین انشا که تا به حال دیدم

پارمیدا حسینی

۲۸ آذر ۱۴۰۰


من میخوام از خودشون ننویسند

بدون نام

۲۰ دی ۱۳۹۹


عالی بود ممنونم از شما?

رومینا

۱۰ دی ۱۳۹۹


خیلی عالی بود من خیلی دوست داشتم

خود شیفته

۰۸ دی ۱۳۹۹


عالی است

Nika

۰۴ دی ۱۳۹۹


خیلی خوشم اومد ??

kiti *^*

۰۳ دی ۱۳۹۹


مرسی *^*

ارمیتا

۰۲ دی ۱۳۹۹


ممنون عالی بود ?????

باغيشني

۰۲ دی ۱۳۹۹


عالي

مهدی

۰۱ دی ۱۳۹۹


من یادم رفت انشا بنویسم از این سایت کپی کردن ممنون

ااااا

۰۱ دی ۱۳۹۹


عایلبح

الینا

۲۶ آذر ۱۳۹۹


عالی بود ???

امیر

۲۳ آذر ۱۳۹۹


خوبه ممنون آموزنده بود باتشکر!

Mahtab

۲۲ آذر ۱۳۹۹


انشا های طولانی بذارید

نرگس

۲۲ آذر ۱۳۹۹


عالی ترین

امیر علی

۲۰ آذر ۱۳۹۹


واقعا عالی بودددددد???

محمدی

۱۸ آذر ۱۳۹۹


عالی بود??

ستایش خیری

۱۵ آذر ۱۳۹۹


عالی است?????????

محمد مازی

۱۵ آذر ۱۳۹۹


خیلی خیلی عالی بود ?????

مریم

۱۱ آذر ۱۳۹۹


خیلیییییییییییییی عالی بود ❤???????????❤??????????

ستایش

۱۱ آذر ۱۳۹۹


سلام واقعا خیلی خوب بود من خوشم آمد

محمد

۲۴ اسفند ۱۳۹۸


بدترین

نگار

۲۴ دی ۱۳۹۸


خوب بود

یکی

۲۳ دی ۱۳۹۸


موفق باشی ولی جالب نبود اصلا

ثنا

۰۹ دی ۱۳۹۸


خییییییییییییییلی عالی است

کوثر

۰۸ دی ۱۳۹۸


خیلی خوب بود عالی?⁦❤️⁩????⁦❤️⁩????

امیرعلی

۰۸ دی ۱۳۹۸


جالب نبود

هد هد

۰۷ دی ۱۳۹۸


خیلی بد بود دیوانه ها

ابوالفضل

۰۲ دی ۱۳۹۸


عالییییییییییییییی

علی

۰۲ دی ۱۳۹۸


خیلی خوبه

عدن

۰۲ دی ۱۳۹۸


عاللییییییییییی بود ????????????????????????????????????????????????

مهسا

۰۱ دی ۱۳۹۸


خیلی خوب بود واقعا

عباس مهری

۲۹ آذر ۱۳۹۸


انشا خیلی دنگ (عالی) بود?????

سارا

۲۹ آذر ۱۳۹۸


عععععااااللللللیییییی خیلی خوبه❤❤❤

مهسیما

۲۹ آذر ۱۳۹۸


واقعا عالیییییی بود??

دنیس

۲۹ آذر ۱۳۹۸


خوب.بود.زیبا.بود.

Behnoosh

۲۹ آذر ۱۳۹۸


خیلی خوب بودن انشاالله همیشه موفق باشید

نصیر

۲۷ آذر ۱۳۹۸


چه خفن???

آمیررضا

۲۶ آذر ۱۳۹۸


خیلی خوب بود??????

ابوالفضل

۲۴ آذر ۱۳۹۸


خیلی عاااالی بود

کامران

۲۲ آذر ۱۳۹۸


خیلی انشای زیبایی بود

مونا

۲۲ آذر ۱۳۹۸


خوب بود????

م.م

۲۱ آذر ۱۳۹۸


واقعا عالی و دلنشین ، انشالله سنتهای پیشینیان حفظ شوند

sadra

۱۹ آذر ۱۳۹۸


خیلی انشائ خوبی بود

روزا طاهری

۱۴ آذر ۱۳۹۷


آآآآآآآآآآآآآآخی چه دلنشین

شما هم بخوانید