مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد + ۱۴ خوراکی مفید برای کبد

مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد

خوراکی مفید برای کبد معرفی مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد پاکسازی فوری کبد پاکسازی کبد با مواد غذایی را در سایت فتوکده می خوانید

مواد غذایی مفید برای پاکسازی کبد

کبد یا جگر مسئول شکستن کربوهیدرات‌ ها، تولید گلوکز و سم زدایی بدن است که مواد مغذی را ذخیره کرده و صفراسازی می‌ کند، این امر برای هضم و جذب مواد مغذی در غذاها ضروری می‌ باشد.

بنابراین، محافظت از کبد مهم قلمداد می‌ گردد. در اینجا غذاها و نوشیدنی‌ های مفید برای سلامت کبد معرفی شده‌ اند تا این ارگان از بدن را در برابر التهاب و برخی بیماری‌ های شایع سالم نگه دارند.

خوراکی مفید برای کبد سالم

قهوه

بررسی‌ ها در سال ۲۰۱۳ نشان داد، بیش از ۵۰ درصد آمریکایی‌ ها قهوه می‌ نوشند. قهوه یکی از نوشیدنی‌ های مفید برای کبد و به خصوص بیماری کبد چرب می‌ باشد.

مصرف منظم قهوه به کاهش بیماری‌ های مزمن کبدی کمک می کنید و قهوه حاوی آنتی اکسیدان‌ هایی است که نقش حفاظت کننده‌ ای را در مقابل بیماری‌ های کبدی ایفا می‌ کنند.

چای سبز

چای سبز یکی از نوشیدنی‌ هایی است که مصرف منظم آن می‌ تواند از ذخیره چربی جلوگیری کند، با استرس اکسیداتیو مبارزه کرده و در نتیجه، برخی نشانه‌ های بیماری‌ های مرتبط با کبد به خصوص کبد چرب را کاهش بدهد.

انواع توت‌ ها

انواع توت‌ ها اعم از بلوبری، تمشک و کرن بری شامل آنتی اکسیدان‌ هایی تحت عنوان پلی فنول می‌ باشند. پلی فنو ل‌ها قادرند از آسیب‌ های کبدی محافظت کنند.

علاوه بر این، مصرف توت‌ ها می‌ تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

سیر

افزودن سیر به رژیم غذایی می‌ تواند یک عامل محرک برای کبد به شمار برود.

مصرف سیر باعث کاهش وزن و چربی بدن افراد مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی می‌ شود، بنابراین، سیر می‌ تواند برای کبد مفید باشد. زیرا که چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل ابتلا به کبد چرب است.

خوراکی های مناسب کبد، انگور

انگور، آب انگور و حتی دانه‌ های این میوه غنی از آنتی اکسیدان می‌ باشد. بدین ترتیب، در جهت کاهش التهاب و آسیب‌ های کبدی موثر است.

گریپ فروت

گریپ فروت حاوی دو آنتی اکسیدان اصلی به نام نارینگین و نارینگنین می‌ باشد که در کاهش التهاب و محافظت از آسیب‌ های کبدی موثر است. این ترکیبات از تجمع چربی در کبد پیشگیری کرده و حاوی آنزیم‌ های چربی سوز می‌ باشد.

ماهی روغنی

ماهی روغنی یکی از انواع ماهی‌ ها بوده که حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ می‌باشد. این چربی‌ ها برای بدن و کبد مفید هستند که به حفظ سطح آنزیم در کبد کمک کرده و از ایجاد چربی‌ های اضافی پیشگیری می‌ کند.

ماهی‌ های روغنی را دو تا چندبار در هفته مصرف کنید و یا از مکمل‌ه ای روغن ماهی به طور روزانه استفاده کنید.

روغن زیتون

مصرف بیش از حد چربی برای کبد خوب نیست اما برخی از چربی‌ های سالم برای کبد مفید هستند، روغن زیتون به کاهش استرس اکسیدانیو و بهبود عملکرد کبد کمک می‌کند و این به دلیل اسیدهای چرب اشباع نشده آن است.

آجیل

خوردن آجیل می‌ تواند به دلیل دارا بودن اسید های چرب اشباع نشده، ویتامین ای و آنتی اکسیدان‌ ها باعث پیشگیری از التهاب کبد شده و استرس اکسیداتیو را کاهش می‌ دهد.

خوردن تعدادی گردو یا بادام به طور روزانه سلامت کبد را تضمین می‌ کند، با این حال، باید حواستان باشد که بیش از حد آجیل مصرف نکنید. زیرا کالری آجیل زیاد است.

 

غذای گیاهی

برخی مطالعات نشان داده است که مصرف غذاهای گیاهی نظیر آووکادو، موز، جو، چغندر، کلم بروکلی، برنج قهوه‌ای، هویج، انجیر، کلم، کولارد سبز، لیمو ترش، پاپایا و هندوانه تاثیر مثبتی بر روی سلامت کبد دارد.

اوتمیل

اوتمیل از جوشاندن شیر و افزودن جو دوسر به آن تهیه می‌ شود. هرچه مدت زمان جوشانیدن جو دوسر در شیر بیشتر شود، غلظت آن نیز افزایش می‌ یابد.

مصرف اوتمیل یکی از آسان‌ ترین راه‌ های افزایش فیبر بدن می‌ باشد که هضم را نیز ساده‌تر می‌ کند همچنین یک میان وعده‌ غذایی سالم است که به دلیل دارا بودن فیبرهای خاص می‌ تواند برای کبد مفید باشد.

از طرف دیگر، جو یا اوتمیل حاوی بتاگلوکان می‌ باشد. این ترکیبات به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با التهاب کمک کرده و از چاقی و دیابت پیشگیری می‌ کند.

علاوه بر این، بتاگلوکان از ذخیره کردن چربی در کبد جلوگیری می‌ کند.

هویج

هویج غنی از آنتی اکسیدان‌، ویتامین، مواد معدنی و فیبر رژیمی است.

آب هویج از میزان دوکوزاهگزانوئیک اسید، چربی تکسیر نشده و تری گلیسیرید در کبد کم می‌ کند. از این رو، مصرف هویج خطر ابتلا به کبد چرب و کبد سمی را نیز کاهش می‌دهد.

میوه کاکتوس

میوه کاکتوس و عصاره یا آب آن برای سلامت کبد مفید است. ترکیبات این میوه به محافظت از کبد کمک می‌کند.

جینسینگ

جینسینگ یک گیاه دارویی است که در ریشه‌های گیاه پاناکس یافت می‌شود. جینسینگ حاوی جینسنوزید می‌ باشد که در برابر آسیب‌های کبدی اعم از کبد چرب، سمی و سیروز مقاوم است.

درمان کبد چرب با طب سنتی

پاکسازی کبد با مواد غذایی مفید | سایت فتوکده

مطلب مفید بود ؟ ۱۱ ۲

شما هم بخوانید