سایت فتوکده

چرا پرتاب باد کولرگازی کم است؟

چرا پرتاب باد کولرگازی کم است؟

 

 

یکی از مشکلاتی که می تواند برای کولر گازی به وجود بیاید این است که شدت پرتاب باد کولر گازی کم شود. اغلب افراد به اشتباه سرعت و قدرت کولر را بالا می برند اما این موضوع کمکی به حل مشکل نمی کند و تنها باعث می شود تا هزینه برق مصرفی بیشتر شود و به دستگاه نیز فشار اضافه وارد شود که منجر به مشکلات جدی تری خواهد شد.

 

کم شدن شدت پرتاب باد کولر گازی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در این مطلب در مورد علت های کم شدن پرتاب باد کولر گازی و روش های رفع عیب آن صحبت خواهیم کرد.

 

پیشنهاد میشود: اگر کولرگازی سامسونگ شما پرتاب باد کمی دارد، برای عیب یابی میتوانید از خدمات تعمیر کولر گازی سامسونگ در آی‌پی امداد بهره مند شوید.

 

علت کم شدن شدت پرتاب باد کولر گازی

 

شدت پرتاب کولر گازی به دلایل مختلفی می تواند کاهش پیدا کند که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 

1- کثیف بودن فیلتر داخلی

2- کثیف بودن اواپراتور

3- معیوب بودن موتور فن

4- نشتی گاز

5- مشکل در بلوور

در ادمه به توضیحات کامل هر کدام خواهیم پرداخت.

 

فیلتر داخلی کولر گازی کثیف است

 

یکی از اولین دلایل کم شدن باد کولر گازی، کثیف بودن فیلتر داخلی کولر است. برای آن که هوای محیط خنک شود، فن داخل پنل داخلی کولر گازی هوا را از فیلتر و مابین لوله‌های خنک کننده عبور می‌دهد و دوباره به داخل اتاق پرتاب می‌کند.

 

با گذشت زمان فیلترهای داخلی کثیف می شوند و جریان هوا از آن ها عبور نمی کند و در نتیجه باد کولر گازی کم می شود.

 

فیلتر داخلی کولر گازی کثیف است

 

 تعمیرکاران کولر گازی توصیه می کنند که فیلترهای داخلی هر سه ماه یکبار تمیز شوند. اما این موضوع به میزان زیادی به مکان نصب کولر هم بستگی دارد. به عنوان مثال اگر کولر گازی در فضاهای کاری با هوای آلوده نصب شده باشد بهتر است که فیلترهای کولر هر دو هفته یکبار تمیز شوند.

 

برای تمیز کردن کولر، ابتدا دستگاه را خاموش کنید. سپس در حالی که دو طرف کولر گازی را گرفتید، پنل جلوی آن را باز کنید. قسمت جلوی فیلتر کولر گازی را آزاد کنید و بعد کل فیلتر را به آرامی و با دقت بیرون آورید. بعد از درآوردن فیلتر باید نسبت به شستن آن اقدام کنید.  با استفاده از یک برس، فیلتر را زیر آب بشویید. در صورت نیاز می توانید از شوینده هم برای از بین بردن کثیفی های فیلتر استفاده کنید.

 

پیشنهاد میشود: بهترین انتخاب برای رفع مشکل پرتاب باد کم کولرگازی، استفاده از خدمات نمایندگی تعمیرات یا تعمیرگاه مجاز میباشد. پیشنهاد میکنیم برای تعمیر کولر گازی در تهران از خدمات آی‌پی امداد بهره مند شوید.

 

اواپراتور کولر گازی کثیف است

 

اواپراتور کولر گازی در واقع یک مبدل حرارتی است که دو وظیفه مهم خنک کردن هوا و محیط اطراف و گرفتن رطوبت اضافی را بر عهده دارد. هر چند حجم زیادی از از گرد و غبار و جرم ها توسط فیلتر گرفته می شود اما بخشی از آن به اواپراتور می رسد که به مروز زمان باعث می شود اواپراتور را جرم بگیرد و مسیرهای بین پره‌های کندانسور بسته شوند. در این شرایط شدت پرتاب باد کولر گازی کم می شود.

 

برای رفع این مشکل اواپراتور باید تمیز شود. برای تمیز‌کردن اواپراتور کولر گازی، می توانید از بخارشوی استفاده کنید. یکی از مزیت های این روش این است که کویل‌های موجود در پنل، به‌خوبی تمیز خواهند شد و آب با برد الکترونیکی دستگاه تماس نخواهد داشت. در صورتی که به بخارشوی دسترسی ندارید می توانید از آب پاش استفاده کنید.

 

البته توجه داشته باشید که حتما روی قسمت برد الکترونیکی را با چسب و پلاستیک بپوشانید تا به هیچ‌ عنوان این قسمت در حین شستشو با آب تماس پیدا نکند.

 

موتور فن کولر گازی معیوب است

 

موتور فن از قطعات بسیار مهم کولر گازی است. این قطعه وظیفه تامین هوای مورد نیاز و تهویه را بر عهده دارد. یکی از علت های کم شدن پرتاب باد کولر گازی، می‌تواند خرابی موتور فن باشد. برای اینکه اطمینان حاصل کنید که موتور فن کولر گازی معیوب است یا خیر؟ باید آن را تست کنید.  موتور فن را چک کنید که به صورت صحیح بچرخد. در غیر این صورت باید از تعمیرکار کولر گازی برای تعمیر آن کمک بگیرد.

 

موتور فن کولر گازی معیوب است

 

در لوله های اسپلیت نشتی وجود دارد

 

یکی دیگر علت های احتمالی کم شدن شدت پرتاب باد کولر می تواند بروز نشتی در لوله های اسپلیت باشد. لوله های کولر گازی وظیفه انتقال جریان هوای مطبوع به فضای داخلی را بر عهده دارند. در صورت به وجود آمدن هر گونه مشکل در این لوله ها، انتقال جریان هوا با اختلال مواجه خواهد شد.

 

یکی از مشکلاتی که می تواند در این لوله ها به وجود بیاید، بروز نشتی است. در این صورت جریان باد به صورت ضعیف در فضا توزیع خواهد شد.

 

تشخیص نشتی لوله؛ باید توسط تعمیرکار مجرب انجام شود و در صورتی که مسیر لوله ها مسدود شده باشد با تعمیر یا تعویض این قطعه می توان مشکل ضعیف بودن باد کولر گازی را حل کرد.

 

بلوور کولر گازی دچار ایراد شده است

 

وظیفه بلوور کولر گازی این است که هوا را به گردش درآورد و خنک کند. به مرور چربی‌ها و گرد و غبار ممکن است که روی فن بلوور بنشیند و پره‌های فن را به طور کامل مسدود کند. مسدود شدن پره های فن باعث خواهد شد باد کولر کم شود.

 

بلوور کولر گازی دچار ایراد شده است

 

برای رفع این مشکل، ابتدا برق دستگاه را قطع کنید و قاب رویی پنل داخلی را باز کنید. بعد از آنکه به بلوور کولر دسترسی پیدا کردید از یک مسواک یا برس کوچک برای تمیز کرد فن داخلی کمک بگیرید. البته باید این کار را به آرامی انجام دهید تا به پره های فن آسیب وارد نکنید.

 

پیشگیری از کاهش شدت پرتاب باد کولر

 

یکی از مهم ترین علت های کم شدن باد کولر گازی به عدم انجام منظم سرویس های دوره ای دستگاه مربوط است. سرویس های منظم که توسط تکنسین مجرب انجام می شود به تشخیص زود هنگام مشکلات منجر می شود و احتمال بروز مشکلات فنی جدی در دستگاه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

 

به همین دلیل بهترین راهکار برای پیشگیری از کاهش شدت پرتاب باد کولر، سرویس منظم دستگاه و استفاده از خدمات مرکزتعمیر کولر گازی است.

 

هزینه تعمیر کاهش شدت باد کولر گازی

 

همان طور که گفتیم کاهش شدت باد کولر گازی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. هزینه تعمیر با توجه به مشکل به وجود آمده برای کولر گازی تان تعیین می‌شود.

 

به همین دلیل برای تعیین هزینه تعمیر، باید کارشناس در محل حضور پیدا کند و بعد از سرویس کولر گازی و تشخیص ایراد آن به شما هزینه را اعلام کند.

 

منبع: وبسایت تعمیرات لوازم خانگی آی‌پی امداد

این مطلب کامل بود ؟ 1 0

مطالب پیشنهادی
نظــرات کاربران