علت گرم نشدن غذا در ماکروفر ال جی

علت گرم نشدن غذا در ماکروفر ال جی

علت گرم نشدن غذا در ماکروفر ال جی

به دلایل مختلفی ممکن است که عملکرد ماکروفر ال جی دچار اختلال شود. یکی از مشکلاتی که می تواند برای این دستگاه به وجود بیاید، گرم نکردن غذا است. برای تعمیر مایکروفر ابتدا باید علت گرم نشدن غذا در ماکروفر ال جی را پیدا کنید. هر چند این مشکل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما در ادامه به مهم ترین آن ها می پردازیم.

اگر ماکروفر ال جی شما خراب شده است و غذا را گرم نمی کند حتما این مطلب از نمایندگی تعمیر ماکروفر ال جی را مطالعه کنید.

دیود نیاز به تعمیر یا تعویض دارد

دیود مایکروفر وظیفه تبدیل جریان متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC) برعهده دارد. این قطعه ممکن است که به دلایل مختلفی خراب شود. خراب شدن این قطعه در عملکرد دستگاه می تواند مشکلات متفاوتی ایجاد کند. یکی از علائم خراب شدن دیود این است که غذا در ماکروفر ال جی گرم نمی شود.

برای بررسی دیود، ابتدا باید دستگاه را از برق جدا کنید و سپس خازنی که به دیود متصل شده است را دی شارژ کنید. سپس با استفاده از مولتی‌متر، دیود را بررسی کرده و در صورت سوختگی آن، با یک دیود جدید با همان مشخصات آن را تعویض کنید.

نکته: خازن ولتاژ اضافی را ذخیره می کند و حتی اگر دستگاه خاموش باشد، ممکن است به شما آسیب برساند. به همین دلیل باید قبل از هرگونه دستکاری خازن، آن را دی شارژ کنید.

لامپ مگنترون خراب است

لامپ مگنترون یا لامپ مایکروویو، یکی از قطعات مهم در ماکروفر است که به عنوان منبع تولید گرما در مایکروویوها استفاده می‌شود. خرابی لامپ مگنترون می تواند علت گرم نکردن مایکروفر ال جی باشد.

برای آنکه از خرابی مگنترون اطمینان حاصل کنید باید آن را تست کنید. برای تست ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید و کاور دستگاه را باز کنید. سپس مقاومت پایه‌ های مگنترون را به‌وسیله مولتی متر کنترل کنید که سه اهم خروجی داشته باشد. سپس مگنترون را از لحاظ ظاهری بررسی کنید.

در صورتی که فاصله پره‌ های خنک‌کننده تغییر نکرده باشد یا هیچگونه شلی در محل اتصال نباشد، مگنترون سالم است. اما در صورت مشاهده هرگونه موارد فوق، لامپ مگنترون خراب است و باید تعویض شود.

نکته: مگنترون از قطعات اصلی مایکروفر است و قابل تعمیر نیز نیست و در صورت خرابی باید تعویض شود.

برد الکترونیکی دستگاه نیاز به تعمیر دارد

برد الکترونیکی در ماکروفر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زیرا وظیفه ارسال دستورات لازم را به سایر قطعات دستگاه دارد. آن قطعات هم بر اساس دستوراتی که برد الکترونیکی برای آن ها صادر کرده است، عمل می کنند.

برد می تواند به دلایل مختلفی مانند اتصال کوتاه در مدار کلید، اتصالی در رله های فرمان یا از بین رفتن مدار اطلاعات چاپی خراب شود.

هرگونه خرابی در برد باعث خواهد شد که عملکرد دستگاه دچار اختلال شود و می تواند علت گرم نشدن غذا در ماکروفر ال جی باشد.

میکرو سوئیچ‌های روی درب دستگاه خراب است

خراب شدن کلیدهای درب ماکروفر باعث خواهد شد که دستگاه روشن نشود. اما گاهی اوقات ممکن است که دستگاه روشن شود ولی غذا را گرم نکند. زیرا برد الکترونیکی دستگاه تشخیص می دهد که درب ماکروفر بسته نشده است و فرمان شروع فرآیند گرم کردن را به ماکروویو نخواهد داد.

برای تست میکروسوئیچ از یک مولتی متر استفاده کنید. پایه مشترک سوئیچ در زمان باز بودن شاسی درب با یک‌پایه دیگر باید وصل باشد و پایه مشترک در زمان بسته بودن شاسی درب با پایه کناری باید قطع باشد و مولتی متر بوق نزند. در صورت معیوب بودن میکروسوئیچ باید نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

ترانس ولتاژ بالا معیوب است

وظیفه ترانس در ماکروفر این است که برق شهری ۲۲۰ ولت را به ۲۰۰۰ ولت تبدیل کند تا مگنترون بتواند شروع بکار کند. در صورتی که ترانس ولتاژ بالا خراب شده باشد، می تواند علت گرم نشدن غذا در ماکروفر ال جی باشد زیرا  مگنترون کار نخواهد کرد و درنتیجه دستگاه امکان گرم کردن غذا را ندارد.

در اغلب موارد تشخیص خرابی ترانس چندان سخت نیست. زیرا از شکل ظاهری ترانس مشخص است و بوی سوختگی همراه خواهد داد. برای رفع این مشکل باید ترانس را تعویض کنید.

موتور ماکروفر نیاز به تعمیر دارد

موتور ماکروفر در صورتی که خراب شود می تواند برخی از عملکردهای اصلی دستگاه را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال خرابی موتور می تواند علت گرم نشدن غذا در ماکروفر ال جی باشد.

عیب یابی و تعمیر موتور یک کار تخصصی است و باید توسط تکنسین مجرب انجام شود. زیرا در صورت عدم داشتن تجربه کافی در بحث تعمیرات می توانید به دستگاه آسیب جدی وارد کنید که قابل جبران نباشد.

مطلب مفید بود ؟ ۴ ۰

شما هم بخوانید