خواص اسطوخودوس + ۳۴ خاصیت اسطوخودوس برای سلامتی

.خواص اسطوخودوس چیست

 

  اسطوخودوس چه خواصی دارد

 


 
سایت فتوکده : سایتی برای همه
 
 

خواص اسطوخودوس چیست + ۳۴ خاصیت اسطوخودوس

اسطوخودوس چیست : یکی از گیاهان دارویی معطر، خوشبو و پر خاصیت اسطوخودوس می باشد، این گیاه جزو خانواده نعناعیان محسوب شده و به شکل وحشی در طبیعت وجود دارد

روغن و عصاره اسطوخودوس بیشترین کاربرد را دارد، اسطوخودوس از قدیم الایام و طب سنتی به عنوان گیاهی دارویی و پرخاصیت شناخته شده است

خاصیت آرامبخشی آن منحصر به فرد می باشد، دیگر خواص ارزشمند آن نیز در ادامه بیان می گردد

خواص اسطوخودوس چیست

اسطوخودوس چه خواصی دارد ؟

ضد التهاب پوست

علل فراوانی مانند باکتری ها و عفونت ها می توانند فعالیتهای سیستم پوست را مختل کنند خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی اسطوخودوس در این زمینه کم نظیر می باشد.

رفع خستگی چشم ها

فعالیتهای زندگی امروز و استفاده ممتد از سیستم های کامپیوتری، گوشی ها و … سبب خستگی چشم ها می شوند استفاده از ترکیب این گیاه با دانه کتان و گذاشتن بر روی چشم ها بسیار راهگشا می باشد.

آرام بخش برای خواب راحت

خاصیت معطری و آرامبخشی که در این گیاه دارویی ارزشمند وجود دارد سبب شده تا به عنوان یک دمنوش مناسب برای خواب آرام و راحت توصیه گردد.

التیام بخش زخم ها

اگر به دنبال یک گیاه دارویی بدون کوچکترین عارضه، برای زخم ها و التیام آنها می گردید اسطوخودوس به شما پیشنهاد می گردد خاصیت ضد عفونی و ضد باکتریایی آن معجزه می کند.

خاصیت اسطوخودوس برای رفع اضطراب

اسطوخودوس همواره از قدیم الایام به عنوان ضد تشنج، آرام کننده و آرامبخشی قوی شناخته می شده و در رفع استرس و اضطراب و کاهش آن بسیار اثربخش و مفید می باشد.

بالا بردن کارایی مغز

نتایج پژوهش های محققان نشان می دهد که گیاه دارویی اسطوخودوس با اثرات مثبتی که بر روح و روان دارد در بالابردن کارایی مغز و سیستم عصبی مفید می باشد.

خواص اسطوخودوس در طب سنتی

اسطوخودوس در طب سنتی : این گیاه را به عنوان یک گیاه با طبع گرم و خشک می شناسند و مصرف آن را برای افراد دارای مزاج صفراوی توصیه نمی نمایند.

محافظ قلب و عروق

استرس و اضطراب دائمی و شدید به عنوان یکی از عوامل مختل کننده سیستم قلب و عروق شناخته می شود خاصیت آرامبخشی اسطوخودوس با رفع استرس به عنوان ضامن سلامت قلب و عروق شناخته می شود.

تسکین دهنده درد

برخی از دردها که درمان آنها بیرونی می باشد،می تواند توسط اسطوخودوس تسکین یابند مالیدن روغن اسطوخودوس بر روی محل دردها،مانند عضلات و… مفید می باشد.

درمان سرماخوردگی

خاصیت دمنوش و چای گیاه اسطوخودوس در رفع بسیاری از عوارض سرماخوردگی در دوران فصول سرد مفید می باشد مصرف روزانه دو یا سه لیوان دمنوش این گیاه در فصول سرد توصیه می گردد.

خوشبوکننده 

هنوز هم در برخی از خانواده هاس سنتی از خاصیت بی نظیر خوشبوکنندگی این گیاه در منازل و حتی در محیط های کار استفاده می شود برخی خشک شده آن را در محیط های کار و زندگی نگهداری می کنند.

ضد تهوع خاصیت اسطوخودوس

رایحه و عطر ارزشمند گیاه دارویی اسطوخودوس می تواند به عنوان یک عامل مؤثر و نتیجه بخش در رفع تهوع به ویژه تهوع طبیعی دوران بارداری مفید باشد.

میکروب کش قوی

از دیگر خواص اسطوخودوس ، خاصیت ضدعفونی و میکروب کشی آن می باشد به همین سبب مصرف دمنوش آن برای رفع عفونت و میکروب های منفی بدن توصیه می گردد.

عطر طبیعی

اگر از برخی عوارض عطرهای شیمیایی نگران هستید و یا به آنها حساسیت پیدا کرده اید، روزی چند قطره از عصاره اسطوخودوس را بر پوست خود بمالید تا همیشه بوی معطر بدهید.

شادابی پوست

اگر به دنبال یک روغن طبیعی برای شادابی و طراوت پوست خود می گردید، عصاره اسطوخودوس به شما پیشنهاد می شود زیرا جریان خون رسانی و گردش خون را به پوست تسریع می کند.

ضد نفخ معده

پلی فنول های موجود در اسطوخودوس، ضد باکتری های بد خون می باشند؛به همین سبب از این گیاه ارزشمند می توان به عنوان رفع نفخ معده بهره برد.

رفع طاسی نقطه ای

طاسی برخی افراد نقطه ای می باشد؛به این ترتیب که موهای نقاط مختلفی از سر آنها ریخته می شود مالش منظم این نقاط با روغن اسطوخودوس می تواند تا حدودی موهای ریخته شده را برگرداند.

درمان آرتریت

خاصیت ضد التهابی روغن اسطوخودوس سبب شده تا بتوان از آن در درمان و کاهش دردهای امراضی مانند روماتیسم و آرتریت استفاده نمود.

کاهش فشار خون

همانگونه که بیان گردید خاصیت آرامبخشی اسطوخودوس بسیار بالاست به همین سبب می تواند تا حدودی به کاهش فشار خون و تنظیم آن کمک نماید.

بهبود سیستم دستگاه گوارش

دمنوش اسطوخودوس با تأثیر مثبت بر جداره معده و آزاد نمودن صفرا می تواند فرآیند هضم را تسهیل نموده و در افزایش کارایی و سلامت سیستم گوارش مفید باشد.

بهبود خلق و خو

اگر خلق و خوی مناسبی ندارید و یا یکی از نزدیکان شما بد اخلاق و تند مزاج می باشد، استفاده از اسطوخودوس می تواند در رفع بد خلقی و بهبود اخلاق و خلق و خو بسیار نتیجه بخش باشد.

خواص اسطوخودوس برای پوست

خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی این گیاه دارویی سبب می شود تا عوامل باکتریایی مولد آکنه های پوستی و تورم های پوستی با استفاده از اسطوخودوس از بین بروند.

رفع اثرات مخرب آلاینده ها بر پوست

اگر در شهرهای شلوغ با آلاینده های زیاد زندگی می کنید قطعاً پوست شما در معرض برخی از پیامدهای آلودگی می باشد روغن و عصاره اسطوخودوس در رفع بسیاری از این عوارض بر پوست مؤثر است.

رفع خارش پوست

اگزما و خارش های پوستی به راحتی توسط روغن اسطوخودوس درمان و رفع می شوند برای این منظور مقداری از روغن را بر محل خارش های ملتهب پوستی بمالید تا خواص اعجاب آور آن را ببینید.

خواص اسطوخودوس برای ورزشکاران

ورزشکاران، جوانان و افرادی که با خستگی زیاد عضلات و کوفتگی ناشی از فعالیتها روبرو هستند می توانند با ماساژ روغن اسطوخودوس بر روی عضلات خسته، بسیاری از کوفتگی ها و درد ها را دور سازند.

درمان سوختگی

سوختگی های سطحی اگر دچار عفونت نشوند به راحتی درمان می شوند خاصیت ضد التهابی و ضد عفونی اسطوخودوس، در درمان سریع این سوختگی ها بسیار نتیجه بخش می باشد.

ضد سوء هاضمه

تأثیر اسطوخودوس بر روی فعالیت معده و روده به شکل علمی به اثبات رسیده است دم کرده و چای حاصل از گیاه اسطوخودوس می تواند سوء هاضمه را از بین ببرد.

درمان نیش حشرات

نیش حشرات چه در خانه و چه در محیط های باز می تواند عوارضی برای پوست به دنبال داشته باشد مالیدن روغن اسطوخودوس بر روی جای نیش، برخی از عوارض آن را خنثی می کند.

رفع رشک و شپش

در گذشته وجود رشک و شپش در موی سر از پدیده های رایج بود، خاصیت ضد عفونی و آنتی اکسیدانی اسطوخودوس برای از بین بردن رشک و شپش موی سر بسیار مفید می باشد.

خواص اسطوخودوس برای مو

برخی از مشکلات مو را می توان با استفاده از خواص گیاهان دارویی رفع نمود

موی سر برخی از افراد به علل طبیعی و غیر طبیعی رشد کمی دارندبا کمک روغن اسطوخودوس می تواند رشد مو را تسریع کند.

رفع ریزش مو

ریزش مو علل فراوانی دارد، عصاره اسطوخودوس به سبب خواص متنوعی که دارد می تواند برخی از عوامل ریزش مو را از بین برده و در رفع و کاهش آن مؤثر باشد.

رفع شوره سر

شوره سر در نتیجه خشکی پوست سر ایجاد می شود

استفاده از روغن اسطوخودوس و مالش آن بر روی پوست سر می تواند سبب رطوبت دهی به مو شده و شوره سر را رفع نماید.

خاصیت اسطوخودوس در بارداری

● خاصیت روغن اسطوخودوس می تواند بسیاری از عوارض دوران بارداری بر روی پوست و مو را کاهش دهد

● رایحه معطر این گیاه دارویی در رفع تهوع دوران بارداری مفید می باشد

● دمنوش و چای گیاه اسطوخودوس در رفع استرس و اضطراب دوران بارداری مفید می باشد

● به خواب و استراحت بهتر، راحت تر و بیشتر دوران بارداری کمک شایانی می کند

خاصیت اسطوخودوس برای کودکان

● روغن اسطوخودوس را می توان برای ماساژ نوزادان استفاده نمود

● برخی از مادران، نوزادان و کودکان را با رایحه اسطوخودوس حمام می کنند

● خواب کودکان و نوزادان را بیشتر و بهتر می کند

موارد منع مصرف اسطوخودوس

● به شکل نادر ممکن است سبب حساسیت پوستی گردد

● افرادی که دارای مزاج صفراوی هستند با احتیاط مصرف کنند

۱۵ فایده خاکشیر را بشناسید

خواص اسطوخودوس چیست | سایت فتوکده

مطلب مفید بود ؟ ۲۹ ۶

شما هم بخوانید